"Wróżka Cipuszka" o różnicach między krwawieniem a plamieniem. Po czym rozpoznać miesiączkę? 

Osoba trzymająca w dłoniach kubeczek menstruacyjny i tampon
Krwawienie a plamienie
Źródło: nensuria/Getty Images
Miesiączka to zjawisko naturalne dla większości kobiet i dziewcząt. Jest to temat wciąż tabuizowany i nie zawsze mamy możliwość porozmawiać o tym z osobą doświadczoną, która mogłaby wyjaśnić nam wszystkie zagadnienia z nią związane. Wstyd związany z miesiączkowaniem może spowodować, że kobieta nie będzie wiedziała, że z jej ciałem dzieje się coś niedobrego i powinna wybrać się do lekarza. 

Nasza rozmówczyni, którą w Internecie można znaleźć pod pseudonimem "Wróżka Cipuszka", jest ginekologiem. Jak sama siebie określa, jest pasjonatką kobiet, niepoprawną marzycielką – wierzy, że razem można stworzyć lepszy świat. Dzięki pracy w szpitalu, jest blisko kobiet i w swoich mediach społecznościowych szerzy wiedzę z zakresu ginekologii. W rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl przybliży temat menstruacji. Tego, kiedy pojawia się pierwsza miesiączka, kiedy powinna się pojawić, jakie są nietypowe objawy i które powinny skłonić nas do udania się do ginekologa. 

Pierwsza miesiączka – objawy, krwawienie i choroby przypominające menstruację

Po czym rozpoznać pierwszą miesiączkę, czy są jakieś nietypowe objawy?

Pierwsza miesiączka jest szczególnym wydarzeniem w życiu dziewczynki. W naszej populacji występuje zazwyczaj między 9. a 13 r.ż. Czasami pierwsze krwawienie mogą poprzedzać dolegliwości bólowe podbrzusza, ale nie jest to konieczny warunek.

Szczególnie alarmujące są pojawiające się cyklicznie dolegliwości bólowe przy braku krwawienia. Należy wtedy udać się do ginekologa. Sytuacja ta może być spowodowana wadą rozwojową narządu rodnego uniemożliwiającą odpływ krwi miesiączkowej (np. całkowitym zarośnięciem błony dziewiczej).

No dobrze, ale kiedy spodziewać się tej pierwszej miesiączki?

Pierwszym krokiem w dojrzewaniu jest najczęściej rozpoczęcie rozwoju piersi, następnie skok wzrostu oraz pojawienie się owłosienia łonowego. Dopiero później pojawia się miesiączka. Uogólniając - pierwsza miesiączka pojawia się najczęściej 2-3 lata po rozpoczęciu rozwoju piersi i około roku po skoku wzrostowym.

Czy krew miesięczna to faktycznie krew, taka jak, np. żylna?

Krew miesiączkowa to tak naprawdę wydzielina miesiączkowa (lub płyn menstruacyjny). Zawiera ona w swoim składzie nie tylko krew, ale także, a może przede wszystkim komórki błony śluzowej jamy macicy (czyli endometrium).

Błona śluzowa w trakcie naszego całego cyklu narasta i właśnie ten nadmiar musimy wydalić w trakcie menstruacji. Dodatkowo w naszej wydzielinie miesiączkowej zawarty jest śluz szyjkowy (ale jak wiemy, obecny jest on w trakcie całego cyklu - zmienia tylko swój charakter), a także komórki nabłonka pochwy.

Co może przypominać miesiączkę? Czy są schorzenia, które przypominają jej objawy?

Całe mnóstwo! Krwawienia z narządu rodnego są bardzo częstą dolegliwością zgłaszaną w gabinecie ginekologicznym. Naszym podstawowym zadaniem jest zdiagnozowanie, czy jest to krwawienie związane z cyklem miesiączkowym (np. nieregularne miesiączki, krwawienia okołoowulacyjne), patologią narządu rodnego (polipy, mięśniaki, nowotwory) czy może jest to plamienie we wczesnej ciąży (bo we wczesnej ciąży "regularne" plamienia mogą być mylnie postrzegane jako miesiączka).

Krwawienie a plamienie. Jak rozpoznać miesiączkę?

Krwawienia i plamienia najczęściej występują właśnie podczas miesiączki, czy są inne powody do krwawienia, które powinny nas zaniepokoić, np. nadżerka?

To pytanie jest bardzo mocno powiązane z poprzednim. Najczęstszymi patologiami narządu rodnego, które powodują krwawienia, są polipy - endometrialne (w jamie macicy) lub endocerwikalne (w szyjce macicy). Kolejnym schorzeniem, które może powodować nie tylko krwawienia międzymiesiączkowe, pomenopauzalne, ale także nasila intensywność miesiączek, są mięśniaki macicy. Krwawienie może być także związane z występowaniem torbieli jajników - wtedy ich funkcjonowanie jest zaburzone, a nasza równowaga hormonalna zachwiana.

Co do "nadżerki" to jej prawidłowa nazwa to ektopia gruczołowa. Krwawienia w jej przypadku należą raczej do grupy krwawień kontaktowych - po stosunku lub pobraniu cytologii. Przy prawidłowym wyniku badania cytologicznego nie musimy się o nią obawiać. Chyba że krwawienia są dla nas uciążliwe, wtedy należy skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Najpoważniejszym schorzeniem, którego charakterystycznym objawem jest krwawienie, jest rak endometrium. Występuje on zwykle u kobiet w wieku pomenopauzalnym. Właśnie dlatego każda kobieta, która zakończyła miesiączkowanie, a wystąpiło u niej krwawienie, powinna jak najszybciej zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego.

Jak rozpoznać czy krwawienie jest miesiączką, czy też nie?

Na początek należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: czy krwawienia występują regularnie? Czy występują okołoowulacyjnie? A może przed samą miesiączką? Czy towarzyszą im jakieś dodatkowe dolegliwości - jeśli tak, to jakie?

W przypadku podejrzenia patologii kolejnym krokiem jest udanie się do lekarza w celu wykonania USG - tylko w takim wypadku jesteśmy w stanie wykluczyć schorzenia, o których wspomniałam powyżej. Dodatkowo może on rozszerzyć diagnostykę o badanie fizykalne oraz istotne badania hormonalne.

Ilość krwi podczas miesiączki. Jaki powinna mieć kolor?

Czy podczas krwawienia miesięcznego powinna być określona ilość krwi?

Zgodnie z wiedzą podręcznikową, podczas prawidłowej miesiączki, powinnyśmy utracić 60-80 ml krwi. W przypadku obfitych miesiączek jest to wartość >80ml, a skąpych poniżej 50.

Jednak jesteśmy tak różni, że trudno zamknąć nas w ścisłych ramach. Prawda jest taka, że nikt nie odmierza wydzieliny, która wypływa z pochwy. Powinniśmy po prostu obserwować swoje ciało i wszelkie zmiany w intensywności i charakterze naszej menstruacji. Jedne z nas mają bardziej obfite miesiączki, inne mniej. I o ile nie jest to ilość krwi wpływająca na nasze funkcjonowanie - wszystko jest ok. Gdy jednak jest to dla nas uciążliwe, możemy zawsze podziałać hormonami, a już na pewno, gdy krwawimy ze skrzepami.

Całkiem inaczej sprawa wygląda, gdy miesiączki zmieniają się i stają się bardziej obfite - wtedy udajemy się na kontrolę w celu wykluczenia obecności polipów, mięśniaków etc.

Czy kolor krwi podczas miesiączki na coś wskazuje?

Kolor wydzieliny miesiączkowej różni się zasadniczo w zależności od jej intensywności. W momencie, kiedy mało krwawimy - najczęściej pod koniec cyklu - wydzielina będzie brunatno-brązowa. Spowodowane jest to tym, że jest jej mało i powolutku spływa przez pochwę. Przy większym krwawieniu zyskuje ona czerwonej barwy - im więcej krwi w jej składzie, a co za tym idzie bardziej płynna konsystencja i szybszy wypływ, tym wydzielina jest jaśniejsza.

Wszelkie odcienie od czerwonej do brunatnej zawierają się gdzieś pomiędzy tymi stanami.

Zobacz wideo: Czym jest zespół policystycznych jajników?

Czym jest zespół policystycznych jajników?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: nensuria/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Klaudia El Dursi odsłania kulisy 8. edycji "Hotelu Paradise". "To buduje intensywne emocje"

Klaudia El Dursi odsłania kulisy 8. edycji "Hotelu Paradise". "To buduje intensywne emocje"

Żona króla Karola III wycofuje się z pełnienia oficjalnych obowiązków

Żona króla Karola III wycofuje się z pełnienia oficjalnych obowiązków

Orły 2024 wręczone. Jeden z filmów zdobył aż 6 nagród

Orły 2024 wręczone. Jeden z filmów zdobył aż 6 nagród

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

Po bestialskim ataku na Lizę poszedł do sklepu. "Tej twarzy do końca życia nie zapomnę"

Po bestialskim ataku na Lizę poszedł do sklepu. "Tej twarzy do końca życia nie zapomnę"

Orły 2024. Maja Ostaszewska z synem, Magdalena Cielecka w srebrnych cekinach

Orły 2024. Maja Ostaszewska z synem, Magdalena Cielecka w srebrnych cekinach

Co na Dzień Kobiet w 2024 roku? Najlepsze pomysły na prezenty 
Materiał promocyjny

Co na Dzień Kobiet w 2024 roku? Najlepsze pomysły na prezenty 

Obejrzałam 1. odcinek "Hotelu Paradise 8". Tej jednej rzeczy się nie spodziewałam

Obejrzałam 1. odcinek "Hotelu Paradise 8". Tej jednej rzeczy się nie spodziewałam

Walczy z nieuleczalną chorobą, czekając na przeszczep. Pasja do gotowania zaprowadziła ją do "MasterChefa Nastolatki"

Walczy z nieuleczalną chorobą, czekając na przeszczep. Pasja do gotowania zaprowadziła ją do "MasterChefa Nastolatki"

Jej waga wskazywała 148 kg. Paulina walczy o swoje zdrowie: "Motywatorem są dzieci"

Jej waga wskazywała 148 kg. Paulina walczy o swoje zdrowie: "Motywatorem są dzieci"

Astro szuka kochającego domu. W Dzień Dobry TVN zadbali o niego groomerzy

Astro szuka kochającego domu. W Dzień Dobry TVN zadbali o niego groomerzy

11-letnia Emilia ma chorobę moyamoya. "Nieleczona prowadzi do kalectwa"

11-letnia Emilia ma chorobę moyamoya. "Nieleczona prowadzi do kalectwa"

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D
Materiał promocyjny

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D

Noworodek "w ciąży". To bardzo rzadka anomalia medyczna

Noworodek "w ciąży". To bardzo rzadka anomalia medyczna

Natalia Kukulska obchodzi urodziny. Dostała wyjątkowe życzenia. "Leżałam ze śmiechu"

Natalia Kukulska obchodzi urodziny. Dostała wyjątkowe życzenia. "Leżałam ze śmiechu"

Cykl "Dzieci świata" zmienia życia bohaterów. "Widzowie Dzień Dobry TVN postanowili uratować sierociniec"

Cykl "Dzieci świata" zmienia życia bohaterów. "Widzowie Dzień Dobry TVN postanowili uratować sierociniec"

Trzymasz w ręku telefon podczas zabawy z dzieckiem? Skutki mogą być opłakane

Trzymasz w ręku telefon podczas zabawy z dzieckiem? Skutki mogą być opłakane

Niecodzienne potrawy z serem Gouda. Przygotuj pyszne serowe śniadanie i obiad z Piotrem Kucharskim
Materiał promocyjny

Niecodzienne potrawy z serem Gouda. Przygotuj pyszne serowe śniadanie i obiad z Piotrem Kucharskim

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"
Materiał promocyjny

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"

Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania
Materiał promocyjny

Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania

Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego
Materiał promocyjny

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego

Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg
Materiał promocyjny

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg

Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Agnieszka Chylińska komentuje zmiany w "Mam Talent!"

Agnieszka Chylińska komentuje zmiany w "Mam Talent!"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w  HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas