Parenting

Ma przepiękne duże oczy. Za niezwykły wygląd dziewczynki odpowiada rzadka choroba

Parenting

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
parenting.pl
oczy dziecka

O Mehlani Martinez zrobiło się głośno w 2018 roku. To właśnie wtedy mama dziewczynki po raz pierwszy opublikowała zdjęcia dwuletniej wówczas córki. Uwagę internautów zwróciły niezwykłe oczy dziewczynki - bardzo duże i czarne. Z czasem okazało się wygląd dziecka to wynik rzadkiej choroby genetycznej. Z jakim schorzeniem mierzy się dziewczynka?

Na co choruje Mehlania Martinez?

Mehlania Martinez choruje na zespół Axenfelda-Riegera. Choroba prowadzi do deformacji twarzy. Sprawia, że chorzy mają nienaturalnie duże oczy, do tego są one zbyt szeroko rozstawione. Bardzo często u pacjentów w obrębie tęczówki mogą się pojawiać zniekształcenia, otwory i przebarwienia, które dają wrażenie, że chory ma dodatkową lub nieprawidłowo ustawione źrenice.

Chore dzieci

Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matkiDzień Dobry TVN
wideo 2/8

Schorzenie pociąga za sobą również poważne konsekwencje zdrowotne. Zespół Axenfelda-Riegera upośledza narząd wzroku. Sprzyja jaskrze, może także prowadzić do ślepoty. Mehlania już w pierwszych dniach życia potrzebowała operacji. Kanaliki łzowe dziewczynki były bardzo zdeformowane, co przekładało się na wysokie ciśnienie w gałce oczne. Taki stan jest bardzo niebezpieczny i może doprowadzić do poważnego uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Jak otoczenie reaguje na wygląd dziewczynki?

Karina Ortega, mama dziewczynki przyznała, że na początku, gdy ludzie zachwycali się nieprzeciętną urodą jej córki, ona nie wiedziała, jak ma reagować na komplementy.

- Za każdym razem, kiedy gdzieś wychodzimy i nieznajomi ludzie komplementują, jak duże i piękne są jej oczy, zastanawiam się w myślach, czy powinnam im wspomnieć o jej chorobie? Ale się uśmiecham i dziękuję. Zawsze przy tym mam dziwne uczucie. Po prostu modlę się, żeby zawsze wiedziała, jaka jest piękna - mówiła Karina Ortega.

Kobieta miała ogromne obawy, jak na wygląd jej córki zareagują rówieśnicy. Bała się, że przez docinki ze strony innych dzieci mała Mehlania znienawidzi swój wygląd. Na szczęście nic takiego się nie wydarzyło. Wraz z wiekiem twarz dziewczynki zmieniła się na tyle, że ogromne oczy przestały przykuwać uwagę inny ludzi. Warto dodać, że Mehlania ma obecnie sześć lat i rozwija się prawidłowo.

 

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: parenting.pl

Źródło zdjęcia głównego: Vicu9/Getty Images/twitter.com

Pozostałe wiadomości