Nie żyje Beandri Booysen.. Przed śmiercią wiek nastolatki oszacowano na 152 lata. Czytaj więcej w serwisie dziendobry.tvn.pl.
Roczna dziewczynka została pozostawiona przez matkę w oknie życia w Gdańsku bez wiedzy i zgody ojca. Jak doszło do tej sytuacji? Reporterka Uwagi! rozmawiała zarówno z ojcem jak i z matką dziewczynki.
Reportaż programu Uwaga! TVN.
Mowa o dnie moczanowej.
"Nie zawsze jest sens się badać".
11-latek jest więźniem własnej skóry. Co wiemy o jego chorobie?
"Częstotliwość mniejsza niż 1 na 1 milion".
Pan Michał został bez środków do życia.
Sprawie przyjrzeli się reporterzy programu Uwaga TVN.
Co może zaradzić współczesna medycyna?
"Nie ma na to leku".
Na co choruje wnuczka słynnego wokalisty?
"Muszę być dla niej surowa, inaczej zawładnie moim życiem".
W Indiach urodziło się niezwykłe dziecko. Maluch najprawdopodobniej cierpi na rzadką chorobę genetyczną, określaną mianem syndromu syreny. W miejscu nóg ma strukturę przypominającą róg lub syreni ogon.
Z jakim schorzeniem mierzy się sześciolatka?
Sara i Matt cierpieli na nieuleczaną chorobę Huntingtona.
Kobieta nazwana przez media "najmniejszą mamą świata" ze względu na chorobę genetyczną miała zaledwie 72 centymetrów wzrostu. Trafiła do księgi rekordów Guinnessa.
"To jest tragiczna choroba".
"Mamo, nie widzę"! Od tych słów zaczął się koszmar Pauliny spod Wrocławia. Wzrok zaczął się pogarszać nagle i szybko.
Niektórzy marzą o tym, by się nie starzeć i robią wszystko, by zatrzymać czas. Są jednak osoby, którym naprawdę się to przytrafiło. Jennifer, Alyssa i Layla to dziewczynki, które wcale się nie zmieniają, mimo upływu lat. Czym to jest spowodowane?
Zespół Ehlersa-Danlosa, czyli EDS, to genetyczna choroba, a właściwie grupa chorób. Objawami są zarówno nadmierna wiotkość stawów, jak i hiperelastyczność skóry. Choroba przebiega w różny sposób, od stanów lekkich po bardzo ciężkie, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie.
Znacznie zmienione rysy twarzy i opuchnięta twarz. Bartłomiej Topa poddał się charakteryzacji w szczytnym celu. Aktor wziął udział w kampanii, która ma zwrócić uwagę na sytuację pacjentów chorujących na dziedziczny obrzęk naczynioruchowy. Co to za choroba?
Epidermolysis Bullosa, zwana również "EB", to pęcherzowe oddzielanie się naskórka. Choroba jest uwarunkowana genetycznie. W jej przebiegu skóra jest delikatna jak papier. Każda zmiana opatrunków wiąże się z bólem i płaczem dziecka. W Polsce choruje około 300 dzieci. Raz do roku dla rodzin, które borykają się z "EB" są organizowane specjalne turnusy rehabilitacyjne. Tam rodzice chorych dzieci mogą wymieniać się doświadczeniami. Rodzicom pomaga Fundacja "Urgo". Dostarcza im najnowsze opatrunki, organizuje wyspecjalizowane kursy, inwestuje również w badania, które mają pomóc w walce z chorobą.
W Polsce na zespół Tourette'a choruje około 50 tys. dzieci między 5 a 18 rokiem życia. Jest to choroba z pogranicza neurologii i psychiatrii, której głównym i stałym objawem są tiki. Są to ruchy mimowolne. Choroba rozpoczyna się w pierwszej dekadzie życia dziecka. Jakie objawy daje zespół Tourette'a? Jakie są przyczyny choroby? Czy jest to dolegliwość czasowa? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy neurologa dr Piotra Janika.
22q11 to choroba spowodowana ubytkami w kodzie genetycznym. Rocznie rodzi się z nią około 380 dzieci w Polsce, co oznacza, że jest zaraz po zespole Downa drugą najczęstszą wrodzoną chorobą genetyczną. Pomimo to jest niezwykle trudna do zdiagnozowania - ma około 180 objawów, przy czym występują one w przypadkowej konfiguracji. Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców? Jak pracuje się z takim dzieckiem? I skąd czerpać wiedzę o tym schorzeniu? O tym w Dzień Dobry TVN prowadząca Zielone Drzwi Anna Maruszeczko i genetyk dr Beata Nowakowska.
Na zespół Perraulta choruje tylko kilkadziesiąt osób na świecie. Wśród nich znalazły się pozytywnie nastawione do świata siostry: Magda i Natalia Cegielskie. Choroba odbiera im słuch i powoduje coraz większe problemy ze sprawnością fizyczną. Co sprawia im największą trudność w życiu codziennym? Pamiętają jak to jest słyszeć? W cyklu Zielone Drzwi Anna Maruszeczko rozmawiała z siostrami i ich mamą Iwoną Głowacz.
16-letnia Martyna Koteluk cierpi na zespół kabuki - rzadką chorobę genetyczną, która obniża napięcie mięśniowe. Przez to porusza się na wózku. Jak to możliwe, że Martyna została zdiagnozowana dopiero w wieku 15 lat, choć ma charakterystyczny dla tej choroby wygląd twarzy? W "Zielonych Drzwiach" Anna Maruszeczko gościła nastolatkę wraz ze swoją mamą, Heleną Horobą i prof. Robertem Śmigielem, który wytłumaczył na czym dokładnie polega schorzenie Martyny.
Jego choroba zaczęła się 3 lata temu. Przez długi czas nie udawało się zdiagnozować przyczyny straszliwego bólu, który odczuwał mały Kordian. "Pewnego dnia żona oglądała Dzień Dobry TVN i była tam wypowiedź profesora Płoskiego, który polecał wykonywanie badań genetycznych, zdecydowaliśmy się na to". Dzięki badaniom udało się ustalić, że za ból odpowiedzialny wadliwy gen - VAC 14. Do tej pory chorobę tę zdiagnozowano jedynie u dwóch osób na świecie. O samej chorobie, możliwej terapii i szansach na wyleczenie małych pacjentów rozmawialiśmy z prof. dr. hab. Rafałem Płoskim.
Jak sobie radzić z wysoką gorączką u dziecka? Kiedy wzywać karetkę? Oto historia małego Mikołaja, który cierpi na rzadką chorobę genetyczną - chorobę autozapalną, której leczenie jest kosztowne. Jak rozpoznać tę chorobę i, jak ją leczyć?
Sześcioletnia Julia Malik choruje na nietypową chorobą genetyczną - zespół Angelmana. Wymaga stałej, specjalistycznej rehabilitacji, stymulacji mowy i rozwoju. Mimo że jej życie nie jest kolorowe, jest ciągle uśmiechnięta i pełna pozytywnej energii. Gdy się na nią patrzy, aż chce się żyć! Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła rodziców Julki - Martę i Tomasza Malików i genetyka molekularnego dr Monikę Gos.