oczy

  oczy

  Stosowanie okładów z herbaty na oczy (położenie na powieki torebek czy nasączonych wacików) to niezwykle prosta metoda pielęgnacyjna, wpływająca między innymi na kondycję skóry. To także doskonały sposób na zmniejszenie objawów zmęczenia.

  Szacuje się, że nawet połowa Polaków ma problem z prawidłowym widzeniem. Na szczęście współczesna medycyna potrafi sobie z nim poradzić. Dla części pacjentów rozwiązaniem może być wszczepienie soczewek wieloogniskowych. Na czym polega zabieg? Kiedy można go wykonać? Na te i inne Wasze pytania dotyczące korekcji wad wzroku odpowiadali okulista dr Andrzej Dmitriew oraz wokalistka Renata Przemyk, która przeszła taki zabieg.

  Długie godziny, które spędzamy przed ekranem komputera czy telefonu sprawiają, że nasz wzrok systematycznie się pogarsza. Na szczęście współczesna medycyna potrafi naprawić to, co zepsuł nasz styl życia. Osobom, które mają problemy ze wzrokiem, poleca się usunięcie zniszczonej soczewki i zastąpienie jej sztuczną. Na czym polega ten zabieg? Kiedy można go wykonać?

  COVID-19 i druga fala epidemii nawiedza obecnie Indie. Wśród ozdrowieńców lekarze zgłaszają coraz więcej przypadków mukormykozy. To groźna grzybica, której wskaźnik śmiertelności wynosi aż 50 procent. Większość pacjentów niestety zgłasza się za późno, gdy już straci wzrok, a wtedy trzeba usunąć oko, aby infekcja nie dotarła do mózgu. Komu mukormykoza zagraża najbardziej?

  Wiosna to wyjątkowo trudny czas dla alergików. Budząca się do życia przyroda sprawia, że wielu osobom zaczyna dokuczać katar oraz pieczenie i swędzenie oczu. Jak sobie poradzić z tą ostatnią dolegliwością? Jak odróżnić alergię od np. zespołu suchego oka? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z dr n. med. Martą Kołacińską-Flont.

  Achromatopsja to choroba wzroku, która sprawia, że pacjenci nie rozpoznają barw. Schorzenie diagnozowane jest bardzo rzadko. W Polsce zmaga się z nim zaledwie kilkadziesiąt osób. Jak wygląda życie z tą chorobą? Czy można ją wyleczyć? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Justyną Ryńską, która choruje na achromatopsję oraz dr. Piotrem Woźniakiem, okulistą.

  Praca zdalna oraz nauka online przyczyniły się do pogorszenia wzroku zarówno dorosłych Polaków, jak i najmłodszych. Mówi się, że czeka nas kolejna epidemia. Tym razem krótkowzroczności. Co powinniśmy zatem robić, by lepiej dbać o wzrok dziecka oraz swój własny? Na to pytanie w programie odpowiedziała Monika Dzięgielewska, okulista dziecięcy.

  Tatuowanie ciała to popularna od lat metoda jego zdobienia. Technika ta stała się współcześnie na tyle zaawansowana, że umożliwia nawet wykonywanie wzorów na gałce ocznej. To zdecydowanie rzecz dla osób lubiących prowokować. Tatuowanie oczu bowiem radykalnie zmienia wygląd.

  Oczy są jednym z najważniejszych narządów ludzkiego ciała. Niestety nasz aktualny tryb życia związany z długim przesiadywaniem przed ekranem komputera lub telefonu oraz małą ilością snu nie wpływa dobrze na ich kondycję. Jakie okłady na oczy pomogą?

  Skóra na powiekach i wokół oczu jest wyjątkowo cienka, dlatego najszybciej ulega procesom starzenia. Jest to związane głównie z brakiem tkanki tłuszczowej na tym obszarze. Aby utrzymać skórę w dobrej kondycji, podstawę w codziennej pielęgnacji powinien stanowić dokładny demakijaż oczu.

  Stosowanie żelu dezynfekującego podczas pandemii koronawirusa może stanowić zagrożenie dla dzieci - ostrzegają okuliści. Kilkoro maluchów z tego powodu trzeba było operować. Preparat dostał się do ich oczu z dozowników, które były umieszczone na wysokości odpowiedniej dla dorosłych. Czym to może grozić? Co w takiej sytuacji radzą lekarze?

  O nowoczesnych metodach leczenia wad wzroku rozmawialiśmy w Dzień Dobry Wakacje z doktorem Tomaszem Goździewiczem, specjalistą chorób oczu. Co oferuje nam nowoczesna okulistyka? Czy każdą wadę wzroku można skorygować? Ile trwa taki zabieg? Badaniu wzroku postanowił się poddać nawet Andrzej Sołtysik...

  Najczęstszą przyczyną opadania powiek jest starzenie się skóry, która traci jędrność i z czasem jej nadmiar może ograniczać zdolność widzenia. Jak radzić sobie z opadającymi powiekami? Czy każdy z problemem opadających powiek może poddać się operacji? Jak wygląda korekcja powiek i czy ten zabieg trzeba powtarzać? Ile kosztuje? Czy O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z chirurgiem plastycznym i lekarzem medycyny estetycznej Januszem Greese-Łyko.

  Światło ma duży wpływ na nasz wzrok. Co zyskują oczy dzięki dobremu oświetleniu? O tym, jak dbać o wzrok mówił w Dzień Dobry TVN lek. Piotr A. Woźniak z Instytutu Oka w Warszawie.

  Profesor Robert Rejdak to specjalista w skomplikowanej chirurgii zaćmy oraz siatkówki. W swoim życiu przeprowadził ponad 25 tys. interwencji chirurgicznych. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby powiedział o swojej profesji. Czy o oczach wie już wszystko? Pamięta swoją pierwszą operację? W jakich sytuacjach oko cierpi najbardziej? Jak wygląda zabieg na oku? Dowiedzieliśmy się również, dlaczego Piotr Kraśko zdecydował się na operację oczu, dzięki której pozbył się wady wzroku.

  Dzięki chirurgii refrakcyjnej lekarze są w stanie skorygować krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm. Do Dzień Dobry Wakacje zaprosiliśmy specjalistów chorób oczu: Ewelinę Maj i Tomasza Goździewicza, aby zapytać ich o skuteczność laserowej korekcji wad wzroku. Czy zabieg jest bolesny? Jak długo trwa? Ile kosztuje? Po jakim czasie od zabiegu pacjent zaczyna widzieć lepiej? Czy po zabiegu wada może wrócić?

  Pisarka Renata Kosin ma na swoim koncie pięć powieści. Inspiracją dla jej książek są zawsze realne postaci, przedmioty i wydarzenia, które autorka nazywa "zapalnikami". Niestety pisarka ma poważną i postępującą chorobę - zwyrodnienie plamki żółtej, na skutek której traci wzrok. Nie poddaje się jednak. Powiedziała nam o walce z chorobą. Pani Renato, życzymy powrotu do zdrowia!

  Akcja "Okuliści dla Afryki" to inicjatywa w ramach, której udało się przebadać wzrok 1700 dzieci w Kamerunie. O swojej afrykańskiej przygodzie w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały optometrysta Agnieszka Lembowicz i okulista Iwona Filipecka.

  Mówi się przekornie, że oczy są zwierciadłem naszej duszy. Okazuje się, że mogą być także odzwierciedleniem zdrowia naszego organizmu. Jak prawidłowo dbać o oczy, jak Polacy o nie dbają i na jakie dolegliwości najczęściej się skarżą? Czy przykładanie wywarów z ziół skutkuje? W kawiarence TVN Cafe, dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska spotkała się z dr. n. med. Jaromirem Wasylukiem - specjalistą chorób oczu.

  Gospodyni "Zielonych drzwi" Anna Maruszeczko rozmawiała z dr n. med. Wojciechem Hautzem, kierownikiem Oddziału Okulistyki w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie o chorobach oczu u małych dzieci.