Okulary przeciwsłoneczne - jakie wybrać?
Co sezon zmieniają się trendy związane z okularami przeciwsłonecznymi. Raz królują duże oprawki, które zasłaniają pół twarzy, a raz małe, które mają za zadanie urozmaicić codzienne stylizacje.
- Zazwyczaj ludzie pytają mnie, co jest modne. Zawsze odpowiadam, że modne jest to, co najlepiej do pani lub pana pasuje. Ważne, żeby dobrać okulary do temperamentu danej osoby - powiedział Emil Iman.
Czy na okularach powinniśmy szukać specjalnych oznaczeń i cyfr? Jak je rozszyfrować?
- Cyfry najczęściej mówią, jakiej kategorii jest przyciemnienie, czyli jakie jest zabarwienie, czy silne, czy słabe. Często też pojawia się oznaczenie UV 400, ale uwaga, nie wszystkie okulary, które posiadają to oznaczenie, mogą faktycznie mieć taki filtr, bo zamawiając ze stron internetowych z dalekich krajów, możemy dać się oszukać. Z kolei polaryzacja często jest zaznaczona na soczewce okularowej, obok marki jest napisana literka P albo od środka - wskazał optometrysta.
Ekspert od okularów wyjaśnił, czym jest polaryzacja.
- Podam przykład. Kiedy jedziemy samochodem, spadł deszcz, słońce odbija się od powierzchni asfaltu i te promienie są najbardziej rażące. Kiedy mamy polaryzację, to ona wycina te odblaski, więc robi się bardzo przejrzyście. Ale dzisiaj technologia weszła z nam butami, ponieważ mamy w samochodach head-up (wyświetlacz prezentujący informacje na specjalnej szybie - przyp. red.), mamy nawigację i w polaryzacyjnych okularach nie widać tych wszystkich urządzeń tak dobrze. Przez to klienci często wybierają okulary bez polaryzacji - przyznał Iman.
Okulary przeciwsłoneczne - na co zwracać uwagę?
Okulary przeciwsłoneczne powinny posiadać certyfikat oznaczony literami "CE". Warto jednak dobrze przyjrzeć się oznakowaniu, by nie dać się nabrać na pewien chwyt marketingowy.
- W literze "E" powinna być krótsza środkowa linia, nie może być na równi z pozostałymi liniami. Ponadto odległość między dwiema literami powinna być większa. Jeśli "C" i "E" są obok siebie, a do tego "E" ma linie równiej długości, to to oznacza "china export" - wyjaśnił optometrysta.
Ile kosztują dobre okulary, które nam nie zepsują wzroku?
- Mniej więcej ceny zaczynają się od 150 zł. Tyle trzeba koniecznie zainwestować - powiedział Emil Iman.
Noszenie tanich okularów z bazarku, straganów i innych niesprawdzonych miejsc, może negatywnie wpływać na wzrok.
- Nasza źrenica ma to do siebie, że się rozszerza, kiedy jest ciemno. Jak zakładamy okulary przeciwsłoneczne, to wprowadzamy przed oko ciemno. Jeżeli nie ma filtra UV, to promieniowanie ultrafioletowe bombarduje nam siatkówkę, bo jest większy otworek przez źrenicę i to zwiększa ryzyko jaskry, zaćmy i innych chorób oczu - podsumował ekspert.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Okulary przeciwsłoneczne dla niej i dla niego. Czym kierować się przy ich wyborze?
- Makijaż do okularów i soczewek. Poznaj porady eksperta
- Jak słońce szkodzi oczom? "Promieniowanie UV może doprowadzić do rozwoju nowotworów"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skorwon/East News