Joga oczu wspomagająca wzrok

Joga oczu wspomagająca wzrok
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zrób sobie dobrze – joga twarzy
Zrób sobie dobrze – joga twarzy
Epidemia krótkowzroczności u dzieci
Epidemia krótkowzroczności u dzieci
Prezbiopia – problem nas wszystkich?
Prezbiopia – problem nas wszystkich?
Pielęgnacja skóry wokół oczu w wieku 20, 30, 40 i 50 lat
Pielęgnacja skóry wokół oczu w wieku 20, 30, 40 i 50 lat
Nowa, niebezpieczna moda - wybielanie oczu
Nowa, niebezpieczna moda - wybielanie oczu
Czym jest zespół suchego oka?
Czym jest zespół suchego oka?
Joga oczu to zestaw prostych i skutecznych ćwiczeń wspomagających mięśnie gałek ocznych i jakość widzenia. Wykonywane codziennie przynoszą ulgę i niwelują uczucie zmęczenia. Ćwiczenia szczególnie polecane są osobom pracującym przy monitorze, zmęczonym i odczuwającym stres.

Joga oczu to metoda stworzona w przez profesora okulistyki doktora Williama H. Batesa. Badając wzrok tysięcy pacjentów, którzy nosili okulary, stwierdził, iż mięśnie oczu, podobnie jak każde inne, bez odpowiedniego treningu i stymulacji tracą swoją siłę i właściwości. Okulary co prawda pomagają w lepszym widzeniu, jednak sprzyjają rozleniwianiu mięśni i tym samym stopniowemu pogarszaniu się wzroku. Aby przywrócić odpowiednie napięcie i widzenie, potrzebne są ćwiczenia relaksujące i stymulujące gałki oczne.

Joga oczu – zasady ćwiczeń

Należy pamiętać, że ćwiczenia nie mają na celu zastąpienia wizyty u okulisty. Konsultacja z lekarzem jest kluczowa, zarówno w celu określenia wady wzroku, jak i wszelkich niepokojących zwyrodnień i innych chorób oka. Ponadto należy zasięgnąć opinii okulisty, czy nie stwierdza on żadnych przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń jogi oczu. Założeniem treningu wzroku jest relaks, wzmocnienie mięśni oka i poprawa jakości widzenia. Wszystkie ćwiczenia powinny być wykonywane bez okularów i szkieł kontaktowych. Podstawowe techniki opierają się na mruganiu, mikroruchach oczu, patrzeniu, centralnej fiksacji. Ćwiczenia możemy wykonywać w domu przed pójściem spać, rano, a nawet w pracy.

Podstawowe ćwiczenia jogi oczu:

  • Obrysuj wzrokiem kontury wybranych przedmiotów różnych wielkości, zaczynając od najmniejszych, kończąc na bardzo dużych. Staraj się wykonywać okrężne ruchy gałkami ocznymi.
  • Wyciągnij przed siebie kciuk i skieruj wzrok na jego koniuszek. Pozostań w tej pozycji przez chwilę, maksymalnie skupiając ostrość na palcu.
  • Wybierz dwa przedmioty leżące po przeciwnych stronach i kolejno powoli przenoś na nie wzrok, od lewej do prawej.
  • Stań przy oknie i znajdź najdalej wysunięty punkt. Skup się na nim i przez około 30 sekund patrz tylko w wybrane miejsce tak, by cała reszta stała się rozmyta.
  • Stań przy oknie i popatrz w dal. Po chwili zamknij oczy. Otwierając je, od razu staraj się ponownie patrzeć na te same obiekty w dali.
  • Przyklej na ścianie małą czarną kropkę i stań w odległości około 1,5 metra od niej. Następnie skoncentruj na niej wzrok. Patrz na kropkę do momentu, aż zauważysz wokół niej białą otoczkę. Skieruj wzrok na inny punkt na ścianie – powinna się tam pojawić śnieżnobiała kropka.
  • Weź wdech, napnij mięśnie twarzy i zamknij oczy. Następnie wstrzymaj oddech i mocno zaciśnij powieki. Wytrzymaj 10 sekund, wykonując wydech i powoli otwierając oczy. Ćwiczenie powtórz kilka razy.

Każde z ćwiczeń powtarzaj przynajmniej 10 razy. Wykonuj je kolejno po sobie, powoli i nie spiesząc się. Jeśli spędzasz przed komputerem wiele godzin, pamiętaj, by w ciągu dnia robić 10-minutowe przerwy. Nigdy nie czytaj w pozycji leżącej i nie oglądaj telewizji w zupełnej ciemności. Tworzący się kontrast pomiędzy ciemnią pokoju i jasnością obrazu jest szkodliwy i bardzo męczący dla oczu. Jeśli nosisz okulary lub soczewki, ściągnij je na jakiś czas i pozwól oczom odpocząć. Wskazaniem do ćwiczeń jest również przebywanie w suchych pomieszczeniach. Prawidłowe nawilżenie oczu wspomagaj kroplami. Jeśli wychodzisz na zewnątrz, zawsze miej ze sobą okulary przeciwsłoneczne, zarówno latem, jak i zimą.

Palming – efektywne ćwiczenie jogi oczu

Palming to jedno z najbardziej efektywnych ćwiczeń oczu, które pomaga w odprężeniu mięśni, usprawnieniu krążenia i układu nerwowego. Sesja powinna trwać przynajmniej 45 minut. Aby ćwiczenie przyniosło efekty, powinno być przeprowadzone w zaciemnionym pokoju. Otwarte oczy należy zakryć całymi dłońmi. Kluczem powodzenia palmingu jest wyobrażenie sobie czerni do tego stopnia, iż rzeczywiście się ją ujrzy. Dlatego bardzo ważne jest całkowite wyciszenie się i rozluźnienie. Dobrym znakiem jest, gdy w trakcie seansu nasze oczy zaczną łzawić. Jest to oznaką ich maksymalnego rozluźnienia.

Efekty jogi oczu

Aby zauważyć pierwsze efekty, istotna jest regularność wykonywanych ćwiczeń. Nie należy przesadzić z przetrenowaniem. Tym bardziej, jeśli są to ćwiczenia tak ważnego dla nas narządu. Warto zacząć od krótkich sesji po 10–15 minut, powtarzanych codziennie lub co drugi dzień. Każdy trening wzmacniający mięśnie oczu czy innej partii ciała wymaga systematyczności, dokładności, a także wsparcia w postaci zdrowej diety. Organizm nie wejdzie w stan relaksu i odpoczynku, jeśli nie dostanie potrzebnych mu witamin i wartości odżywczych, które pomogą budować jego odporność i siłę. Kluczowe jest, by codziennie pić minimum 2 litry wody, która nawilża od środka wszystkie organy. Wskazane są codzienne porcje warzyw i owoców, kasze, ryby i nabiał. Pierwsze zauważalne efekty powinny się pojawić po 2 tygodniach. Systematyczne ćwiczenie mogą zmniejszyć twoją wadę wzroku o około 20%.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości