Materiał promocyjny

Jak dbać o oczy po czterdziestce?

Jak dbać o oczy po czterdziestce?
Jak dbać o oczy po czterdziestce?
Źródło: mat. prasowe
Już po 35. roku życia nasz wzrok, niezależnie od wcześniej zdiagnozowanych wad, zaczyna się pogarszać. Osobom dorosłym zaleca się standardowo, żeby kontrolowały wzrok raz na dwa lata. Zalecenie to dotyczy także tych z nas, którzy nie mają problemów ze wzrokiem. Kto już nosi okulary albo soczewki kontaktowe, powinien pojawiać się u okulisty co najmniej raz w roku.

Pierwsze symptomy starczowzroczności

Nie inaczej jest w przypadku osób, które ukończyły 40. rok życia. To właśnie wtedy pojawiają się pierwsze symptomy starczowzroczności, która związana jest z postępującym zesztywnieniem soczewki i osłabiającą się zdolnością akomodacji oka (mięśnie akomodacyjne robią się coraz słabsze). Zmianom tym nie da się zapobiec – wynikają z naturalnego zużycia naszego organizmu. Nawet najzdrowszy tryb życia nie spowoduje, że nas ominą, choć u każdego pojawią się w innym czasie oraz z innym nasileniem.

Po czterdziestce koniecznie trzeba zwrócić uwagę na następujące objawy, mogące świadczyć o rozwijającej się starczowzroczności:

  • niemożność przeczytania tekstu z bliska – im mniejsze litery, tym większy kłopot,
    • bóle głowy i zmęczenie wzroku, kiedy patrzymy z bliska,
      • kłopoty z akomodacją wzroku w tzw. szarej godzinie (kiedy zapada zmrok albo tuż po jego zapadnięciu),
        • podwójne widzenie (diplopia).

          Nie bez powodu mówi się, że po czterdziestym roku życia często nasze ręce stają się za krótkie, bo kiedy odsuwamy czytany tekst coraz dalej i dalej od oczu, nagle zaczyna nam tych rąk brakować. To znak, że pora na wizytę u okulisty! Na rozwój starczowzroczności nie mamy wpływu. A na co mamy?

          Zaćma i jaskra – ciche złodziejki wzroku

          Obok starczowzroczności, u osób po czterdziestce, można też zdiagnozować wczesną postać zaćmy (zmętnienia soczewki) albo rozwijającą się bezobjawowo jaskrę. Obie choroby nazywane są cichymi złodziejkami wzroku. To właśnie początkowy brak objawów bądź niespecyficzne objawy mogą uśpić naszą czujność. Kiedy już otrzymujemy diagnozę, uzmysławiamy sobie, że jednak pojawiały się symptomy, które powinny były wzmóc naszą czujność, ale zrzucaliśmy je na karb przemęczenia.

          Jakie to symptomy?

          W przypadku zaćmy:

          • pogorszenie widzenia na odległość
            • problem z postrzeganiem oraz rozróżnianiem barw
              • lepsze widzenie w pochmurne dni
                • widzenie przedmiotów „jak przez brudną szybę”
                  • pogorszenie się samoobsługi w związku z zaburzeniami widzenia

                    W przypadku jaskry:

                    • światłowstręt
                      • łzawienie oczu
                        • mroczki podczas spoglądania na światło
                          • rudności z widzeniem w ciemności.

                            Jak powiedział nam dr Victor Derhartunian z Kliniki Laserowej Korekcji Wzroku Swisslaser w Warszawie, wcześnie wykryta zaćma lub jaskra, która jest prawidłowo monitorowana i leczona, nie będzie miała szans doprowadzić w późniejszym czasie do utraty wzroku. Niezoperowana zaćma stanowi przyczynę 35% wszystkich przypadków odwracalnej ślepoty na świecie. Nieleczona jaskra stanowi przyczynę blisko 8% wszystkich przypadków ślepoty na świecie.

                            Jeśli mamy czterdzieści lat i w rodzinie mamy przypadki takich chorób oczu jak jaskra czy zaćma, podczas rutynowego badania wzroku należy poinformować o tym okulistę i umówić się także na bardziej szczegółowe badania (badanie ciśnienia śródgałkowego, badanie dna oka i inne).

                            Zadbaj o wzrok na swoim stanowisku pracy

                            Po czterdziestce należy także zwrócić szczególną uwagę na ergonomię swojego stanowiska pracy. Osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, np. wykonujące prace biurowe, mają problemy z nadciśnieniem lub podwyższonym poziomem cholesterolu, narażone są na wystąpienie zwyrodnienia plamki żółtej w postaci suchej bądź wysiękowej. O ile pierwsza przypadłość nie jest groźna, o tyle druga może prowadzić nawet do ślepoty. W dobie pandemii i pracy zdalnej robienie dłuższych przerw, dających oczom wytchnienie jest absolutnie niezbędne.

                            Dieta wspomagająca prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku

                            • Witamina A (odpowiada za dobre widzenie w dzień i w nocy, jej niedobór prowadzi do tzw. kurzej ślepoty). Znajdziemy ją w marchewce, tłuszczach takich jak masło i margaryna, jajach, mleku, czerwonej papryce.
                              • Witamina C (wzmacnia naczynia krwionośne oczu, umożliwia odpowiednie działanie fotoreceptorów). Znajdziemy ją w pomidorach, kiszonej kapuście, owocach cytrusowych, jabłkach, brokułach i natce pietruszki.
                                • Witamina E (chroni soczewkę przed mętnieniem, a plamkę żółtą przed zwyrodnieniem). Znajdziemy ją w rybach, tłuszczach i orzechach.
                                  • Cynk (przyczynia się do poprawnego widzenia barw i dostrzegania przedmiotów w ciemności) i selen (ma silne działanie antyoksydacyjne). Oba składniki mineralne znajdziemy w wątróbce, pestkach dyni, kakao, rybach i owocach morza.

                                    Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

                                    Materiał promocyjny
                                    podziel się:

                                    Pozostałe wiadomości

                                    Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                                    Materiał promocyjny

                                    Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana