Jak stosować okłady z herbaty na oczy? Wskazania i efekty

Herbata w torebce zaparzanie
muzzyco/Getty Images

Stosowanie okładów z herbaty na oczy (położenie na powieki torebek czy nasączonych wacików) to niezwykle prosta metoda pielęgnacyjna, wpływająca między innymi na kondycję skóry. To także doskonały sposób na zmniejszenie objawów zmęczenia.

Kompresy z herbaty na oczy można również stosować wspomagająco w przypadku niektórych schorzeń okulistycznych. Kiedy przygotowywać takie okłady i jaki gatunek herbaty wybrać?

Na co pomagają okłady z herbaty na oczy?

Okłady z herbaty na oczy najczęściej stosowane są w przypadku opuchniętych powiek oraz cieni, ponieważ w naturalny sposób doskonale je niwelują, przywracając twarzy zdrowy i wypoczęty wygląd. Do tego celu najlepiej użyć czarnej lub zielonej herbaty, ponieważ gatunki te zawierają taninę oraz kofeinę. Substancja ta poprawia krążenie krwi, dzięki czemu wspomaga odżywienie tkanki, a przy tym zmniejsza opuchliznę. Tanina wykazuje z kolei właściwości ściągające i napinające skórę, a przy tym działa antybakteryjnie. Dlatego kompresy z herbaty potrafią również zmniejszyć zaczerwienienia oraz złagodzić stany zapalne. Bywają też zalecane pomocniczo osobom z bakteryjnym zapaleniem spojówek. Mogą być również stosowane profilaktycznie ze względu na wysoką zawartość antyoksydantów w tym naparze, które pozwalają na dłużej zachować młodość skóry, co jest szczególnie ważne w przypadku wyjątkowo cienkiej i wrażliwej tkanki wokół oczu, na której zwykle jako pierwszej następuje utrata jędrności oraz pojawiają się zmarszczki.

Dobrym wyborem dla zmęczonych oczu może być również zastosowanie herbaty rumiankowej. Roślina ta jest bowiem naturalnym środkiem przeciwzapalnym i łagodzącym, dlatego napar z niej doskonale sprawdzi się w przypadku podrażnionej skóry powiek oraz zmęczonych oczu. Za te właściwości rośliny odpowiada przede wszystkim bisabolol, który bardzo dobrze zwalcza podrażnienia. Dodatkowo napar ma działanie ściągające, co pozwala w skuteczny sposób zmniejszyć opuchliznę powiek. Zawartość witaminy C zapewnia z kolei właściwości antyoksydacyjne.

Okłady z herbaty pozwalają również zmniejszyć poczucie suchości i pieczenia. Aby wspomóc ich działanie łagodzące i przeciwzapalne, można dodać do naparu odrobinę ziela świetlika.

Jak przygotować okłady z herbaty?

Przygotowanie okładów na oczy nie jest szczególnie skomplikowane. Do ich wykonania można użyć zarówno herbaty sypanej, jak i tej ekspresowej, w saszetkach. Ta druga będzie o tyle wygodna, że w jej przypadku można nałożyć na powieki po prostu torebki, bez konieczności nasączania wacików.

Aby przygotować okłady z herbaty na oczy, wystarczy zaparzyć dwie torebki lub łyżeczkę suszu w połowie szklanki wrzątku. Następnie należy namoczyć w naparze waciki lub wyciągnąć z niego saszetki i pozostawić kompresy do ostygnięcia. Najlepiej zaczekać do momentu, w którym staną się one zimne, ponieważ dzięki temu osiągną większą skuteczność w zwalczaniu obrzęków. Następnie waciki (bądź torebki) trzeba dokładnie odsączyć z nadmiaru naparu i nałożyć na oczyszczone powieki na co najmniej 15 minut. Taki zabieg powinien przynieść natychmiastowe ukojenie, nie tylko skórze powiek, lecz także oczom – w tym zwalczyć ich zaczerwienienie.

Podobne działanie wykazują okłady z rumianku, polecane szczególnie osobom zmagającym się z podrażnieniami w okolicach oczu. Aby je wykonać, należy zaparzyć łyżkę kwiatów tej rośliny lub dwie saszetki herbaty ekspresowej, również w połowie szklanki wrzątku. Po kwadransie można namoczyć waciki w naparze, jeśli jest to konieczne. Następnie trzeba ostudzić kompresy i delikatnie odsączyć je z nadmiaru płynu, po czym nałożyć je na oczy i także pozostawić na ok. 15 minut. Żeby przyspieszyć stygnięcie kompresów, można także włożyć je na kilkanaście minut do lodówki.

Dobrym pomysłem na ukojenie zmęczonych i zaczerwienionych oczu będzie dodanie do naparu odrobiny ziela świetlika. Wystarczy tylko zaparzyć herbatę razem z łyżeczką tej rośliny, by móc wykorzystać jej lecznicze właściwości. Świetlik najlepiej sprawdzi się w połączeniu z łagodzącym rumiankiem, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać go do czarnej czy zielonej herbaty.

W przypadku osób korzystających z soczewek kontaktowych nie jest konieczne zdejmowanie szkieł przed wykonaniem zabiegu. Warto jednak pamiętać, że stosowanie herbaty na oczy w celu ukojenia podrażnień samej gałki bez zdjęcia soczewek nie będzie miało większego sensu. Jeżeli okłady mają za zadanie jedynie zadbać o skórę powiek, szkła najczęściej nie stanowią przeszkody.

Stosowanie kompresów na oczy z herbaty to niezwykle prosty, naturalny, a przy tym ekonomiczny sposób na zadbanie o urodę oraz zmniejszenie przykrych dolegliwości związanych m.in. z długotrwałą pracą przy komputerze. Dlatego z pewnością warto wypróbować tę domową metodę.

Najcenniejsza herbata. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o matchy. Zobacz wideo:

14406874_najcenniejsza-herbata-wszystko-co-powinienes-wiedziec-o-matchy_720P
Najcenniejsza herbata. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o matchy
Źródło: x-news

Zobacz także:

Herbata na jesień – jaką wybrać? "Są bardzo rozgrzewające"

Rozgrzewająca herbata z imbirem - niezawodny sposób na przeziębienie i inne dolegliwości

Herbata matcha, czyli zielona herbata w proszku. Jakie ma właściwości i jak przygotować herbatę matcha?

podziel się:

Pozostałe wiadomości