Historia podopiecznej Fundacji TVN
Mukowiscydoza jest chorobą genetyczną, która atakuje głównie płuca, wyniszczając cały organizm od środka.
- Zanim Dominika została zdiagnozowana, minęło półtora roku. Przez półtora roku dziecko wiecznie chorowało, miało problemy z brzuchem, wiecznie płakało. Nie wiedzieliśmy, co się dzieje - wspomina mama 21-latki, Magdalena Morańska.
Informacja o chorobie córki była dla rodziców ogromnym szokiem i wywołała niewyobrażalny strach. - To było na tyle dawno, że jeszcze dostęp do Internetu był mocno ograniczony. Dla nas to troszeczkę była zagadka. Kiedy zrozumieliśmy, czym jest choroba, łatwo nie było - przyznaje w reportażu Dzień Dobry TVN tata, Mariusz Morański.
Ja zapamiętałam tylko jedno zdanie: "Średnia wieku życia - 18 lat". To były łzy, to była rozpacz, to były pytania: "Dlaczego?"
Życie z mukowiscydozą
Choroba dała o sobie szczególnie znać, gdy Dominika skończyła 10-11 lat.
- Nagle wykryto u mnie cukrzycę i potem stopniowo zaczęło coś się dziać z wątrobą. Najpierw to było jakieś stłuszczenie, potem marskość wątroby, wodobrzusze, problemy z trawieniem jeszcze większe - wymienia podopieczna Fundacji TVN.
Mukowiscydoza sprawiła, że Dominika w wieku 14 lat musiała zostać poddana przeszczepowi wątroby. - Ważyła 34 kilo. Przeszła encefalopatię. Praktycznie bała się być w domu. Chciała być w szpitalu. Tam się czuła bezpiecznie - zaznacza mama dziewczyny.
Dominika ma dziś 21 lat i mimo przeciwności losu czerpie energię z każdej chwili. - Leki przyjmuję dwa razy dziennie najczęściej. Jest to około 10-15 tabletek i rano, i wieczorem. Od dwóch lat jestem na modulatorach na mukowiscydozę. One hamują postęp choroby. Nie leczą nas, bo nie potrafią nas wyleczyć, ale poprawiają jakość życia - wyjaśnia.
Miałam tę myśl, że ok, może dożyję 18-stki. To było w sumie takie moje marzenie, aby być dorosłą w końcu. Wierzymy, że leki na tyle hamują postęp choroby, że faktycznie będziemy żyć coraz dłużej. (...) Nie myślę do końca, czy mi zostało 5, 10 czy 40 lat życia. Po prostu łapię każdą chwilę
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Badanie znamion. Dlaczego trzeba to robić regularnie?
- 72-latek miał COVID-19 przez ponad 600 dni. Jak to możliwe?
- Skarżyła się na problemy trawienne. Diagnoza była przerażająca
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: P. Stolc, M. Wrońska