Znamiona - co powinno zwrócić naszą uwagę?
Nadmierna ekspozycja za słońce przyczynia się do rozwoju złośliwych nowotworów skóry w tym, czerniaka. Najlepszym sposobem na uniknięcie problemów ze zdrowiem jest stosowanie się do zasad tzw. profilaktyki pierwotnej, czyli robić wszystko, żeby chronić skórę przed nadmiernym opalaniem, musimy też pamiętać o profilaktyce wtórnej, czyli oglądać swoje znamiona.
- Samobadanie jest bardzo proste, ponieważ każdy z nas zna regułę ABCDE, czyli asymetria, brzegi poszarpane, liczne kolory, średnica powyżej 5 milimetrów, jak i również powiększanie się zmiany bocznie oraz wzrost wypukły, czyli jeżeli widzimy takie zmiany zachodzące wokół istniejących już ognisk, powinniśmy czym prędzej udać się do lekarza - powiedziała w Dzień Dobry TVN prof. dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek, specjalista dermatolog, Narodowy Instytut Onkologii - Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach.
Naszą uwagę powinna zwrócić również nowa zmiana, która wygląda inaczej niż pozostałe znamiona. - Pamiętajmy również o tym, że czerniak nie zawsze jest czarny, może być również czerwony, albo nawet biały, czyli ustępujące czarne zmiany, które się odbarwiają, również mogą być niebezpieczne - dodała.
Warto pamiętać, że wczesne wykrycie zmiany daje szansę na całkowite wyleczenie.
Czy można bezpiecznie korzystać ze słońca?
- Według najnowszych danych powinniśmy mówić o tym, że należy w ogóle unikać nadmiernego opalania i w ogóle unikać opalania, czyli zasada 7 W, m.in. wypoczywaj w cieniu, włóż kapelusz na głowę, włóż koszulę, więc my powinniśmy się stosować do bezpiecznych zasad przebywania na słońcu - tłumaczyła specjalistka.
Kremy z filtrem chronią nasz przed szkodliwym promieniowaniem, ale także wydłużają ekspozycję na słońce. - On redukuje wystąpienie rumienia i my z jasnym fototypem, z naszymi niskimi fototypami, wydłużamy ten czas ekspozycji, co też nie jest dla nas dobre, generalnie wszystko z umiarem, z rozwagą, pamiętajmy o częstej aplikacji kremu co najmniej co dwie godziny i zawsze przed wyjściem na słońce, czy każdorazową ekspozycją - podkreśliła.
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek przypomniała, że przed nami kolejna edycja Tygodnia Świadomości Czerniaka, która potrwa od 13 do 19 maja. Zachęcamy do śledzenia profilu na Facebooku "znamie. znamie je?" oraz odwiedzenia strony internetowej akademiaczerniaka.org.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Badania znamion: gdzie wykonać je bezpłatnie?
- Znamiona na skórze dziecka - kiedy są groźne? Wyjaśnia dermatolog
- Laser i inne sposoby usuwania pieprzyków
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/EastNews