Znamiona i pieprzyki, które pojawiają się na naszej skórze, powinny być kontrolowane. Czasem zdarza się, że taka niewinna zmiana przeobraża się w chorobę nowotworową. Jak często trzeba się badać?
Nie każdy pieprzyk jest czerniakiem, jednak warto wykazać się czujnością. O tym, dlaczego trzeba badać znamiona, jak często to robić i co powinno nas zaniepokoić, w Dzień Dobry TVN opowiedziała prof. dr hab. n. med. Grażyna Kamińską-Winciorek, specjalista dermatolog.
Lucy prowadzi w mediach społecznościowych konto, na którym pokazuje codzienność swojej córki Loli. Dziewczynka wyróżnia się wyglądem ze względu na wrodzone znamię na twarzy. Okazuje się, że Internauci potrafią być naprawdę bezlitośni.
Występują na ciele każdego człowieka - małe brązowe kropki, czyli znamiona barwnikowe, znane po prostu jako pieprzyki. Niektórzy upatrują się w nich swojego znaku rozpoznawczego, inni przyglądają im się podejrzliwie, sprawdzając, czy nie kryją w sobie zagrożenia. Które z nich możemy spokojnie zostawić na naszym ciele, a z którymi warto udać się do specjalisty? Na te pytania odpowiedziała prof. Irena Walecka, Kierownik Kliniki Dermatologii CMKP/PIM MSWiA w Warszawie.
W ciągu 11 lat przeszedł aż 33 operacje, podczas których usunięto część z nich.
Regularne badanie skóry pozwoli wcześnie wykryć nowotwór. W programie Dzień Dobry TVN chirurg, onkolog dr n. med. Magdalena Rychlowska-Pruszyńska oraz lekarz medycyny estetycznej dr Marzena Lorkowska-Precht rozmawiały o świadomości społecznej dotyczącej czerniaka oraz nowoczesnych metodach badania znamion.
Tuż po porodzie lekarze proponowali, aby mama chłopca zrzekła się praw rodzicielskich.
Przyszedł czas, aby przyjrzeć się naszej skórze. To najlepszy moment w roku, by zbadać wszystkie znamiona i wykluczyć niebezpieczne choroby. Dlaczego profilaktyka jest ważna? O tym opowiedziała nam dr n. med. Elżbieta Wójtowicz z Centrum Leczenia Nowotworów Skóry i Czerniaka Szpitala Wojskowego w Krakowie.
W Dzień Dobry Wakacje w ramach "Projektu Plaża" w Międzyzdrojach Olivier Janiak poruszył istotny, a zarazem bardzo aktualny temat nowotworu skóry. O profilaktyce i leczeniu choroby opowiedzieli jego goście, prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski oraz organizator akcji "Miej oko na skórę" Kamil Dolecki.
W Dzień Dobry Wakacje w ramach "Projektu plaża" Olivier Janiak poruszył temat profilaktyki nowotworu skóry. Wczesne wykrycie choroby ma kluczowe znaczenie w jej leczeniu, dlatego tak istotne jest samodzielne badanie znamion pojawiających się na ciele. Jak powinna wyglądać samokontrola niepojących zmian? O tym opowiedziała prof. dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak.
Pieprzyki, czyli znamiona barwnikowe, występują niemal u wszystkich. Ich usuwanie powinno być poprzedzone wizytą w gabinecie specjalisty. Sposobów na pozbycie się pieprzyków jest wiele, obejmują one m.in. metodę laserową, zabieg elektrokoagulacji i kriochirurgię.
Wiele noworodków przychodzi na świat ze znamionami na ciele. Rodzice zastanawiają się, czy trzeba je usuwać. Różnorakie plamy pojawiają się jednak także w trakcie dorastania, a nawet u dorosłych. Na które należy zwracać szczególną uwagę? W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym dermatolog Irena Walecka.
Mariam Petrosyan z Erewania jest mamą niezwykłego chłopca. Artem urodził się ze znamionami, które pokrywają 80 procent jego ciała. Choć lekarze nie dawali chłopcu szans na przeżycie, maluch rośnie jak na drożdżach. Nasza reporterka Bianka Zalewska rozmawiała z jego mamą o schorzeniu oraz ciężkich czasach, jakie panują w Armenii.
Skończyły się wakacje, a więc i czas intensywnej ekspozycji na słońce. Teraz warto udać się do lekarza, który sprawdzi występujące na skórze znamiona. Dzięki kontrolnej wizycie można w porę wykryć ewentualnego czerniaka. Do badań zachęcał w naszym programie dermatolog dr Marcin Ambroziak.
Pojawiają się w różnych miejscach na ciele. Mogą mieć odmienny kształt, wielkość i zabarwienie. Znamiona. Czy każde znamię jest niebezpieczne i należy je usuwać? Jak chronić je przed słońcem? I jak często powinniśmy znamiona sprawdzać u dermatologa? O znamionach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dermatologiem Łukaszem Preibiszem.
Pochodząca z Odessy, o libańsko-ukraińskich korzeniach, Yulianna Yussef cierpi na rzadką chorobę skóry. Jej ciało pokryte jest tysiącami znamion. Gdziekolwiek się pojawia, wzbudza sensację. Brytyjczycy zrealizowali o niej nawet film, ponieważ Yulianna ze swojej inności zrobiła atut. Została gwiazdą Instagrama i modelką. Jest dumna ze swojej wyjątkowej urody, uczy innych tolerancji i chce dodawać odwagi osobom, które cierpią na podobne schorzenia. Co się zmieniło w życiu Yulianny od jej ostatniej wizyty w Dzień Dobry TVN? Jak ludzie na nią teraz reagują? Czy ta choroba zagraża jej życiu? I czy na jej ciele pojawiają się nowe znamiona? Yuliannę Yussef ponownie gościliśmy w studiu Dzień Dobry TVN.
Yulianna Yussef cierpi na bardzo rzadką chorobę skóry, która objawia się licznymi znamionami na ciele. Modelka po wielu latach zaakceptowała to, że jest inna niż pozostałe modelki. Czy wciąż doświadcza dyskryminacji? Jak z nią walczy? Yulianna była gościem Dzień Dobry TVN.
Korzystanie z solarium przed 25. rokiem życia dwukrotnie zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka skóry. Jakie znamię na skórze powinno nas zaniepokoić i, kiedy powinniśmy się zgłosić do dermatologa? Czy poparzenia w wieku dziecięcym mogą być przyczyną czerniaka u dorosłego już człowieka? Czym jest tzw. akumulacja promieniowania ultrafioletowego? I jak zabezpieczać skórę przed słońcem? O tym w Dzień Dobry TVN dermatolog dr Anita Tarajkowska-Olejnik.
Winnie Harlow cierpi na bielactwo. Z tego uczyniła swój atut. Chciała zostać baletnicą, a została modelką. Ojciec pragnął, żeby służyła w wojsku. Kiedy dorastała, często była poniżana. Nazywano ją zebrą lub krową. Ale Ci, co się nad nią pastwili nie podbijają teraz światowych wybiegów mody! Jaka jest najpiękniejsza rzecz, którą usłyszała w życiu? Z modelką, która choruje na bielactwo i walczy ze stereotypami oraz z tradycyjnym pojmowaniem piękna rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Jedne mniej lub bardziej widoczne, ale każde może być niebezpieczne. Każde znamię na ciele trzeba pokazać lekarzowi. Najbardziej niebezpieczne są te bardzo ciemne - to kandydaci do zbadania. Jak działa dermatoskop? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był dermatolog Łukasz Preibisz.
Ponad roku temu dermatolog dr Łukasz Preibisz przebadał w naszej kawiarence ponad 70 osób, z czego 5 osób od razu zostało skierowanych do szpitala, ponieważ ich znamiona nosiły oznaki nowotworów. Dlatego dziś po raz kolejny chcemy uświadomić, jak ważne jest badanie znamion. Na jakie znamiona powinniśmy zwracać szczególną uwagę?
Wczoraj w kawiarence TVN Cafe zainteresowanie badaniem znamion przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Wskazuje to na rosnący poziom świadomości nowotworowej i wiedzy na temat czynników kancerogennych wśród Polaków. W końcu nowotwór wcześnie wyryty to nowotwór niemal w stu procentach uleczalny. Niestety nasz dermatolog dr Łukasz Preibisz, który badał wczoraj zmiany skórne znalazł kilka zmian podejrzanych o zmiany nowotworowe, a nawet jedną, która wyglądała na czerniaka.
W naszej kawiarence urzędował dziś dermatolog dr Łukasz Preibisz. Każdy mógł przyjść do kawiarenki, by bezpłatnie się przebadać i sprawdzić, czy znamiona, które ma na skórze powinny budzić jego niepokój. Do tego służy dermatoskop, który znamię powiększa nawet czterdziestokrotnie. Czy kolor i średnica znamienia mają znaczenie? Sprawdź swoje znamiona zanim wystawisz je na słońce!