Materiał promocyjny

"Dobrego opalania nie ma". Jak groźna może być nadmierna ekspozycja na słońce?

Dlaczego trzeba kontrolować znamiona?
Znamiona pod kontrolą
Źródło: Dzień Dobry Wakacje
Znamiona i pieprzyki, które pojawiają się na naszej skórze, powinny być kontrolowane. Czasem zdarza się, że taka niewinna zmiana przeobraża się w chorobę nowotworową. Jak często trzeba się badać? Co powinno nas zaniepokoić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli dr Marcin Ambroziak i prof. Bartłomiej Kwiek.

Znamiona - co powinno nas zaniepokoić?

Naszą uwagę powinny zwrócić nie tylko nowe znamiona, ale również te "stare", które zaczynają się zmieniać. - Jeśli to, które już miałem zmienia kolor, wzniesienie, obwódka zapalna wokół - wyliczył w Dzień Dobry TVN dr Marcin Ambroziak i dodał, że to powinno nas skłonić do wizyty u dermatologa.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że dla naszej skóry i zdrowia nadmierna ekspozycja na słońce może być niebezpieczna. - Nie ma dobrego korzystania ze słońca w perspektywie nowotworów. Jak już musimy, to unikajmy przede wszystkim - w kontekście czerniaka - oparzeń słonecznych. To jest po prostu grzech, nie ma dobrego oparzenia się na słońcu. Przewlekłe wystawienie się na słońce też zwiększa ryzyko już nie tylko czerniaka, ale innych nowotworów skóry, przychodzą później i rzadziej zabijają. Dobrego opalania nie ma, w związku z tym mamy filtry i to jest pomocne, mamy też odzież, odzież nasza w większości przypadków skutecznie chroni przed słońcem - tłumaczył prof. Bartłomiej Kwiek.

Jak słońce może szkodzić naszej skórze?

Nadmierna ekspozycja na słońce to nie tylko większe prawdopodobieństwo pojawienia się przebarwień czy zmian o charakterze nowotworowym. - W naszej szerokości geograficznej, z kolorem skóry naszych pacjentów, takim nieestetycznym kłopotem związanym ze słońcem są przede wszystkim rozszerzone naczynia krwionośne. Ciepło-zimno, ciepło-zimno nasze naczynia wariują i jeszcze je widać, bo mamy jasną skórę. Musimy stosować filtry, są specjalne kosmetyki, po to, żeby zmniejszać te reakcje naczyń. Na drugim miejscu są przebarwienia - dodał dr Marcin Ambroziak.

Niestety walka z nimi jest bardzo trudna. Mimo że stosuje się filtry oraz leki, które hamują syntezę barwnika, to przebarwienia i tak się pojawiają. Wiele kobiet, aby sobie z nimi poradzić, musi skorzystać z pomocy specjalisty.

Prof. Bartłomiej Kwiek podkreślił, że każdy z nas powinien przynajmniej raz roku odwiedzić dermatologa i pokazać mu swoje znamiona. Dlaczego ma to tak duże znaczenie? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Młode piłkarki przełamują stereotypy na murawie
Materiał promocyjny

Młode piłkarki przełamują stereotypy na murawie

Wszystko o implantach stomatologicznych
Materiał promocyjny

Wszystko o implantach stomatologicznych

Jak dbać o skórę ciała, by była gładka i nawilżona?
Materiał promocyjny

Jak dbać o skórę ciała, by była gładka i nawilżona?