7 grup najbardziej narażonych na poparzenia słoneczne. Kto powinien uważać?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Rozpoczynamy lato!
Rozpoczynamy lato!
Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?
Upały i beton nas zabiją?
Upały i beton nas zabiją?
Fala upałów wciąż trwa, a to oznacza, że jesteśmy narażeni nie tylko na udary cieplne, ale również na oparzenia słoneczne. Kto powinien szczególnie uważać? Jakie są typy poparzeń słonecznych i kiedy trzeba udać się do lekarza?

Latem jesteśmy szczególnie narażeni na niebezpieczne promieniowanie słoneczne, przed którym do końca nie chronią nas ani chmury, ani ubrania. Pojawiające się zaczerwienienia, pieczenie, plamy, a nawet bąble, to typowe obawy oparzenia słonecznego. 

Kto jest narażony na oparzenia słoneczne?

Osoby spędzające dużą część dnia na słońcu są wystawione na promieniowanie UV, a to może źle się skończyć. Szczególnie narażone są przede wszystkim dzieci oraz osoby z jasną karnacją.

Skóra dzieci jest cieńsza, a dodatkowo ma mniej pigmentu niż skóra dorosłych, stąd są one bardziej narażone. Ponadto osoby mające dużo piegów również powinny uważać na słońce. Duża ilość znamion też jest czynnikiem, który sprawia, że jest się bardziej narażonym na oparzenia słoneczne.

Kolejną grupą osób, które muszą szczególnie uważać, są osoby po przeszczepach narządu, przyjmujące leki światłouczulające oraz osoby po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej.

Stopnie oparzeń słonecznych i ich objawy

Wyróżnia się trzy stopnie oparzeń słonecznych:

  • oparzenia I stopnia - ich pierwszym objawem jest rumień na skórze, a oparzenie obejmuje jedynie naskórek. Znika ono w przeciągu kilku dni
    • oparzenia II stopnia - obejmują one naskórek i skórę właściwą. Po oparzeniu widoczne są bąble wypełnione płynem surowiczym, które mogą utrzymywać się nawet do 3 tygodni. Możliwe jest wystąpienie obrzęku, martwicy naskórka oraz wystąpienie gorączki i ogólnego osłabienia
      • oparzenia III stopnia - to najpoważniejszy stopień, w którym oparzenie dotyczy nie tylko naskórka i skóry właściwej, ale także tkankę podskórną, a nawet nerwy. Przy tym stopniu występuje brak czucia w miejscu oparzonym i sytuacja wymaga specjalistycznego leczenia oraz pilnej opieki lekarskiej.

        Kiedy udać się do lekarza z oparzeniem słonecznym?

        Z łagodnymi oparzeniami można poradzić sobie samodzielnie - podaje portal rynekzdrowia.pl. Takie miejsce należy przemyć letnią wodą i nałożyć chłodny okład. Jeśli oparzyliśmy większy obszar ciała można wziąć letni prysznic, w którym stopniowo będziemy obniżać temperaturę.

        Należy pamiętać, że tak podrażnionej skóry nie wolno smarować tłustymi kremami ani wystawiać jej na słońce.

        - Jeżeli na oparzonej skórze pojawią się pęcherze, to nie należy ich przekłuwać ani zdrapywać. Takie działania mogą prowadzić do powstania zakażenia - ostrzega NFZ.

        Do lekarza trzeba się zgłosić, jeśli objawy skórne nie ustępują oraz pojawiły się: wymioty, bóle głowy, zawroty głowy, wysoka gorączka oraz dreszcze, gdyż mogą to być objawy udaru słonecznego towarzyszącego poparzeniu słonecznemu.

        Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

        Zobacz także:

        Autor: Teofila Siewko

        Źródło: Rynek Zdrowia

        Źródło zdjęcia głównego: Image(s) by Sara Lynn Paige/Getty Images

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości