Podrażniona, czerwona i obolała skóra to efekt powszechnych latem oparzeń słonecznych. Przegrzany organizm daje o sobie znać szczególnie w nocy, gdy ciało próbuje się zregenerować. Jak poradzić sobie z bezsennością po przedawkowaniu opalania?
Czym jest oparzenie słoneczne
Coraz wyższa temperatura sprzyja opalaniu. Choć o szkodliwości promieni słonecznych dla naszego organizmu mówi się od lat, wiele osób nadal nie potrafi zrezygnować z kąpieli słonecznych. Nawet jeśli zadbamy o nałożenie kremu z filtrem, zbyt długa ekspozycja na intensywne słońce może prowadzić do rozległych oparzeń.
Przegrzane i szczypiące ciało nieraz utrudnia funkcjonowanie i szczególnie daje o sobie znać, gdy próbujemy zasnąć. Dzieje się tak, ponieważ podczas spoczynku, kiedy nasze ciało powinno się regenerować, walczy ze stanem zapalnym. W nocy organizm próbuje wyregulować temperaturę ciała, co może dodatkowo wpływać na nasze złe samopoczucie. Skóra staje się napięta, wrażliwa i pozbawiona podstawowej bariery ochronnej.
- W skórze występuje stan zapalny, który powoduje ciepło, a także ból spowodowany podrażnieniem nerwów – tłumaczy Ted Lain, dermatolog z Sanova Dermatology.
Jak poradzić sobie z piekącą skórą w nocy?
Gdy przypiecze nas słońce, warto wziąć zimny prysznic, a później szybko sięgnąć po kosmetyki - balsamy i spraye do oparzeń słonecznych. W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się też żel aloesowy, wcześniej schłodzony w lodówce. Warto pamiętać o nawilżeniu ciała nie tylko z zewnątrz - ale i wewnątrz. Nawadnianie, zwłaszcza w nocy, jest szczególnie istotne gdy organizm jest wycieńczony.
W przypadku oparzeń słonecznych wygodniej będzie nam spać w pościeli oraz piżamie zrobionych z bawełny, bambusa lub jedwabiu, by dodatkowo nie podrażniać skóry sztucznymi tkaninami. Syntetyczne materiały sprawią, że nasze ciało będzie się dodatkowo pocić i podrażniać już rozgrzaną skórę.
Jeśli oparzenie słoneczne jest na tyle rozległe i poważne, że budzi nasz niepokój, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Pamiętajmy, że zbyt długa ekspozycja na promienie UV może być niebezpieczna.
- Oparzenia słoneczne powodują trwałe uszkodzenia DNA w komórkach skóry. Dlatego powodują też stan zapalny i w efekcie – duży dyskomfort. Jest to mechanizm obronny ciała, który przekonuje cię, abyś nie robił tego ponownie – podkreśla doktor Ted Lain.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Tych ziół lepiej unikać latem. Ich przyjmowanie może powodować zmiany skórne i objawy alergii
- Nawet 1500 zł mandatu. Tego nie wolno robić na balkonie?
- "Tan Mom" spędziła lata na solarium. "Jestem wdzięczna, że nie zachorowałam jeszcze na raka skóry".
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło: www.refinery29.com
Źródło zdjęcia głównego: Ridofranz/Getty Images