Jak uchronić się przed szkodliwym wpływem słońca? "Opalenie się to nie sukces, a porażka"

Autor:
Oskar
Netkowski
Jak uchronić się przed szkodliwym wpływem słońca?
Jak uchronić się przed szkodliwym wpływem słońca?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Przed nami wakacje i gorące dni pełne słońca. Jak korzystać z uroków takiej pogody z głową? Na rynku dostępna jest coraz szersza oferta produktów, które zawierają SPF i chronią nas przed szkodliwym promieniowaniem UV. Używanie kremów z filtrem staje się coraz bardziej powszechne, a dążymy do tego, aby było standardem. O tym w Dzień Dobry TVN mówiła alergolożka i lekarka medycyny estetycznej Joanna Kuschill-Dziurda.

Jak skóra reaguje na słońce?

Ekspozycja na słońce powoduje fotostarzenie, czyli przyspieszenie starzenia naszej skóry związane z promieniowaniem UV. To skutkuje przebarwieniami, rumieniami, a także pojawiają się naczynka. Skóra cieńczeje i dochodzi do zniszczenia włókien kolagenowych - ich struktura staje się nieprawidłowa.

- Opalenie się to nie sukces, a porażka. Nasza skóra przegrała. To proces zwany fotostarzeniem. Według mnie nie da się zdrowo opalić. Opalenizna w każdym wydaniu jest oznaką obrony naszej skóry - mówiła nasza ekspertka.

- Osoby z ciemniejszą karnacją bardzo często mają duże problemy z przebarwieniami. Te osoby często się nie chronią, a promieniowanie działa. Jeśli ktoś ma ciemniejszą skórę, nie spala się, ale ładnie opala na brązowo, to i tak działa na tę osobę promieniowanie UV-A, które przyspiesza procesy starzenia i powstawania przebarwień. Kremy z filtrem bardzo dobrze nas chronią przed promieniowaniem UV-B. W 98 procentach - przestrzegała.

Jak stosować krem z filtrem?

Jak radziła alergolożka, przede wszystkim krem nakładamy w domu, a nie na plaży. Smarujemy ciało i twarz przed wyjściem na słońce. Wiele filtrów ma w sobie witaminę E, czyli bardzo ważny antyoksydant. Nazywana jest ona "witaminą młodości". Chroni naszą skórę i działa przeciwstarzeniowo.

- Są również filtry z witaminą C czy nawet kwasem hialuronowym, więc można mieć dwa w jednym ochronę i pielęgnację skóry zarazem. Rano wystarczy umyć twarz i nałożyć od razu filtr. Używajmy SPF 50+ minimum - powiedziała Joanna Kuschill-Dziurda.

- Pamiętajmy o dokładaniu filtra, jeśli czujemy że są miejsca, gdzie się wytarł i koniecznie po kąpieli w morzu czy jeziorze. Jeśli jesteśmy na wakacjach - jest woda, piasek, ręcznik, którym się wycieramy. Po kąpieli musimy uzupełnić filtr na skórze, nawet jeśli jest napisane, że to filtr wodoodporny. Po dołożeniu mamy pewność, że filtr z powrotem nas chroni - podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/EastNews

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości