"Należy to pokazać dermatologowi". Kiedy przebarwienia na skórze mogą być niebezpieczne dla zdrowia?
Podczas wakacji chętnie wygrzewamy się na słońcu i opalamy ciało. Jednak później na skórze można zauważyć nieestetyczne przebarwienia. Jak powstają i czy można się ich pozbyć?
Jak zadbać o zdrową opaleniznę? "Ryzykujemy zmarszczkami, czy chorobami skóry"
Piękny, złocisto-brązowy koloryt twarzy i ciała to ulotne wspomnienie wakacji. Po kilku tygodniach jednak bezpowrotnie znika. Na szczęście można zadbać o to, żeby opalenizna pozostała na skórze na dłużej. Jak? O tym widzom Dzień Dobry TVN opowiedziała kosmetolog Ewa Olczak-Dziadolka.
Zasnęła na słońcu i obudziła się z "plastikowym" czołem
Historia Sirin Murad może okazać się przestrogą dla osób, które podczas urlopu niechętnie sięgają po kremy z filtrem. 25-latka zasnęła na słońcu w trakcie wypoczynku w Bułgarii. Obudziła się z czerwoną i obolałą twarzą. Następnego dnia na czole kobiety pojawiły się pęcherze, a skóra w tej okolicy zmieniła się nie do poznania. Wyglądała, jakby pokryła ją warstwa plastiku.
Czy wypada opalać się nago? "Mnie, jako kobiecie, sprawia to ogromną przyjemność"
Co Polacy sądzą o opalaniu się nago lub toples? Czy chętnie odsłaniamy swoje ciało na plaży? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Sylwią Gliwą aktorką oraz Joanną Przetakiewicz-Rooyens dyrektorką kreatywną domu mody.
Jak działa odzież chroniąca przed słońcem, czyli z filtrem UV?
Przed nami kolejna fala upałów, a wraz z nimi chętnie sięgniemy po filtry UV. Jednak nie zawsze jest to wystarczający sposób ochrony skóry przed słońcem. Czym jest odzież z filtrem UV? Kiedy ją stosować?
Jak sobie pomóc, jeśli przesadzimy z kąpielami słonecznymi? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Agnieszką Bliżanowską specjalistą dermatologiem, ekspertem medycyny estetycznej.
Czy blizny na skórze można opalać? Dermatolog rozwiewa wątpliwości
Pierwsze eksperymentalne prognozy pogody na lipiec mówią, że będzie ciepło i słonecznie. Taka aura z całą pewnością ucieszy amatorów kąpieli słonecznych. Czy osoby, które mają blizny, mogą się opalać? Czy i jak powinny chronić swoją skórę przed działaniem promieni słonecznych? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział lekarz Łukasz Preibisz.
Polscy naukowcy stworzyli rewolucyjny preparat do opalania. "Jedna aplikacja przed wyjazdem powinna wystarczyć"
Polscy naukowcy na czele z prof. dr hab. Marcinem Majką uzyskali preparat skuteczny w blokowaniu promieniowania UV, który jest w 100 proc. naturalny i bezpieczny dla zdrowia.
Jak korzystać z solarium, by opalanie było bezpieczne? Kto nie powinien opalać się w solarium?
Wokół wizyt w solarium narosło wiele mitów. Czy jest bezpieczne i zdrowe dla skóry? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by sobie nie zaszkodzić. Ciąża a solarium, opalanie podczas okresu - czy to przeciwwskazania?
Wiktoria Gąsiewska pokazała się topless. Fani podzieleni
Wiktoria Gąsiewska zaskoczyła swoich instagramowych obserwatorów. Młoda aktorka zamieściła bowiem w mediach społecznościowych odważne zdjęcie, do którego pozuje topless. Post ten podzielił internautów.
Jak postępować z oparzeniami słonecznymi? "Najważniejszy jest zdrowy rozsądek"
Podczas wysokich temperatur należy pamiętać o kremach z filtrem, które powinny być nieodłącznymi elementami wakacyjnego ekwipunku. Niestety niekiedy się zdarza, że o nich zapominamy, co kończy się oparzeniami słonecznymi. Jak je łagodzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dermatolog i lekarz medycyny estetycznej, Marcin Ambroziak.
Domowy balsam po opalaniu zrobisz w kilka minut. Skóra stanie się niezwykle miękka
Tak przed, jak i po każdym dłuższym wystawieniu skóry na słońce należy odpowiednio o nią zadbać. W tym celu warto stosować dobrej jakości kremy i balsamy kojące po opalaniu. Alternatywą dla gotowych kosmetyków jest ten wykonany samodzielnie. Poniżej przepis na szybki i łatwy w wykonaniu balsam do skóry po opalaniu.
Skakanie do wody po opalaniu może skończyć się tragedią. Czym grozi szok termiczny?
Lato w pełni. W tym roku w Polsce jest słoneczne i upalne. Nic dziwnego, że chętnie wypoczywamy nad wodą. By się szybko schodzić, często decydujemy się, by do niej wskoczyć. To jednak fatalny pomysł, bo może doprowadzić do szoku termicznego. Co to oznacza? Wyjaśnia kardiolog dr Jerzy Górny.
Naturalna ochrona przed słońcem. Szukaj tych składników w kosmetykach
Opalanie przywodzi na myśl wakacje, relaks, dobre samopoczucie. Nawet zdrowie, ponieważ promieniowanie UVB przyczynia się do syntezy witaminy D w skórze. Jednak ekspozycja skóry na słońce ma także negatywne konsekwencje. Dlatego eksperci są zgodni co do tego, że należy stosować zabezpieczania przed promieniowaniem UV. Co możesz zrobić poza stosowaniem filtrów ochronnych? Wybierać do codziennej pielęgnacji kosmetyki, które zawierają "naturalne filtry". Substancje pochłaniające promieniowanie słoneczne warto uwzględniać także w diecie.
Nie tylko Chałupy, czyli gdzie znajdziesz polskie plaże nudystów
Najsłynniejsza plaża dla nudystów to oczywiście ta w Chałupach, o której śpiewał Zbigniew Wodecki. Ma prawie 4 km długości i jest otoczona sosnowym zagajnikiem. Warto dodać, że w Polsce takich miejsc jest znacznie więcej. Gdzie można się opalać bez ubrań?
Kosmetyki, które przydają się na plaży. Co warto mieć pod ręką podczas opalania?
Urlop to czas beztroski i odpoczynku, jednak nawet błogie wakacyjne lenistwo nie zwalnia nas z obowiązku dbania o kondycję skóry, a co za tym idzie także o swój wygląd. Latem sięgamy po różne kosmetyki, które pozwalają nam nawilżyć i odświeżyć skórę, a jednocześnie zapewniają jej ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Poszukujemy także produktów, które pomagają nam poczuć się pięknie podczas wypoczynku na plaży. To wszystko składa się na kosmetyczny niezbędnik, który przydaje się podczas opalania.
Nie tylko parawan. Zobacz, jak prześcieradło z gumką może ułatwić plażowanie
Wybierając się na plażę zabieramy to, co umili nam czas opalania. Do podstawowego ekwipunku plażowicza należą koc, ręcznik i kosmetyki do opalania, a nad Bałtykiem także parawan. Okazuje się, że wypoczynek nad wodą, zwłaszcza gdy jesteśmy z dziećmi, może ułatwić nietypowy gadżet. Zobacz, do czego przyda się prześcieradło z gumką.
Kalkulator Opalania - dowiedz się, ile czasu możesz bezpiecznie spędzić na słońcu
Lubisz się opalać, ale jednocześnie obawiasz się o swoją skórę? Wszystko jest dla ludzi, jednak krem z filtrem, nakrycie głowy i umiar to podstawa. Teraz dzięki specjalnemu kalkulatorowi obliczysz, jak długo można cieszyć się słońcem, by sobie nie zrobić krzywdy oraz jaki filtr wybrać.
Wróciła opalona z wakacji i usłyszała: "wyglądasz szczuplej". Od tamtej pory zaczął się dramat Moniki
Dla niektórych miłość do opalenizny staje się chorobliwa. Nadmiar ekspozycji na słońce, wizyty na solarium kilka razy w tygodniu i zapominanie o filtrach, byle tylko być pięknie opalonym, budzi poważne wątpliwości ekspertów. Fani opalania to bardzo często także osoby, które doświadczają tzw. tanoreksji, czyli zaburzeń osobowości wynikających z kultu własnego ciała. Monika przez cztery lata opalała się codziennie, by wyglądać szczuplej.
Delikatna, złocista opalenizna to jeden z symboli lata. Skóra wygląda na rozświetloną, dzięki czemu prezentujemy się znacznie bardziej atrakcyjnie. Myśląc o tym, jak szybko się opalić, warto w pierwszej kolejności przetestować domowe sposoby.
Opalanie po szczepionce przeciw COVID-19. Dermatolog: "Polecałbym unikanie słońca"
Słońce ostatnio nie daje o sobie zapomnieć. Nic więc dziwnego, że wiele osób postanowiło skorzystać z jego promieni. Jednak nie wszystkim może to wyjść na dobre. Z opalania powinni zrezygnować ci, którzy niedawno przyjęli szczepionkę przeciw COVID-19. Jak długo trzeba się powstrzymać? Dlaczego jest to takie ważne? Wyjaśniają dr Łukasz Preibisz, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej oraz dr Paweł Grzesiowski immunolog, ekspert profilaktyki zakażeń.
Jak wyrównać i zredukować opaleniznę? Poznaj najlepsze sposoby
Lato i wakacje to okres częstszego przebywania na świeżym powietrzu, a co za tym idzie, ekspozycji naszej skóry na słońce. Efektem jest opalenizna, czyli zmiana jej koloru, która u każdego może powstawać i wyglądać nieco inaczej. Wpływ na jej ostateczny efekt mają również wszystkie elementy odzieży czy biżuterii, które mamy na sobie w trakcie kąpieli słonecznych. Jak pozbyć się jasnych śladów po opalaniu i wyrównać opaleniznę?
Olej z pestek malin – na włosy, na twarz, na trądzik i jako filtr UV
Malina to owoc doskonale znany i ceniony zwłaszcza w przemyśle spożywczym. Warto jednak wiedzieć, że z malin można wytworzyć olejek. Olej z pestek malin ma właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Można używać go do cery, włosów, a także w leczeniu m.in. trądziku.
Edyta Pazura wypoczywa topless nad jeziorem, a ktoś przerywa jej sielankę. "Przestańcie się w końcu kłócić i drzeć te swoje…"
Edyta Pazura zamieściła na Instagramie kobiecą fotografię. Pozuje na niej topless na pomoście i łapie pierwsze promyki majowego słońca. – Ale masz tam ciepło – zwrócili uwagę fani. Ktoś jednak pokrzyżował jej wypoczynkowy plan. Co się wydarzyło?
Majówka - czas na pierwsze opalanie. Dermatolog: "To dobry moment na zadbanie o swoją skórę"
Przed nami majówka. Długi weekend to tradycyjnie czas relaksu i wypoczynku na świeżym powietrzu. Upałów nie będzie, ale w niektórych częściach kraju synoptycy zapowiadają słoneczną aurę, co umożliwi pierwsze w tym sezonie opalanie. Majowe słońce wprawdzie nie operuje tak mocno jak latem, jednak warto z niego korzystać rozsądnie, o czym przypomina Aldona Maciąg, specjalistka dermatologii.