Podczas wakacji chętnie wygrzewamy się na słońcu i opalamy ciało. Jednak później na skórze można zauważyć nieestetyczne przebarwienia. Jak powstają i czy można się ich pozbyć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Łukasz Preibisz, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej.
Przebarwienia na skórze - czy są groźne?
Z wakacji można przywieźć nie tylko piękne pamiątki i radosne wspomnienia, ale również niespodzianki na skórze w postaci przebarwień. Dermatolog Łukasz Preibisz wyjaśnił, dlaczego na ciele pojawiają się ciemne plamy. - Słońce działa, wybija więcej barwnika z komórek barwnikowych i pojawia się opalenizna. Kiedy jest za dużo komórek barwnikowych w jednym miejscu,(...) to pojawiają się przebarwienia. One mogą być pozapalne, np. po trądziku. Mogą być w trakcie trwania infekcji, ogólnoustrojowe, chorobowe. Przyczyn przebarwień jest naprawdę dużo - powiedział Łukasz Preibisz.
Ekspert podkreślił, że kwestia przebarwień na skórze jest domeną naszych czasów, a początków kultu opalania i brązowej skóry można się doszukiwać w popkulturze. - Przez steki, tysiące lat człowiek się nie opalał i nie miał tego problemu. Ten problem mieli chłopi, mieli brukowcy, czyli ktoś kto robił drogi brukowane. Trochę winię chyba Coco Chanel, dlatego że to ona wprowadziła małą czarną. W czasie I wojny światowej to była żałobna kiecka. A ona to udomowiła i kobiety już nie chciały nosić tych gorsetów. Zaczęły się wystawiać na słońce. To jest początek aż do "Słonecznego patrolu", gdzie Pamela Anderson występuje jako zupełnie opalony, brązowy cukiereczek. To jest pewna tendencja, która w tej chwili na szczęście idzie w drugą stronę - powiedział Preibisz.
Czy można usunąć przebarwienia?
Wraz z postępem medycyny i kosmetologii pojawiło się wiele skutecznych sposobów, dzięki którym można rozjaśnić przebarwienia lub zupełnie się ich pozbyć. - Mamy różnego rodzaju lasery, peelingi, kremy. Mamy dermatologów, dermatoskopy, całą diagnostykę. W każdej klinice dermatologicznej to jest dostępne. Bardziej powinniśmy myśleć o profilaktyce tego, co może wydarzyć się po słońcu, czyli o nowotworach skóry i przebarwieniach, które się trudniej leczą - przyznał dermatolog.
Kiedy zmiany na skórze powinny być powodem do niepokoju? - Po pierwsze trzeba regularnie chodzić na badanie dermatoskopowe. To jest podstawa. Zobaczyć, jak się coś pojawia, zmapować ciało. Jeżeli się zmienia kolor, wymiar, uniesienie, to wtedy należy pokazać to dermatologowi, ale nie wpadać w panikę. Od tego jesteśmy - podkreślił Łukasz Preibisz.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. Zobacz także:
- Scandi Sense – dieta, w której jesz garściami. "Nie musimy liczyć, ważyć"
- Kalendarz i mapa dla alergików. Co i kiedy pyli?
- Anna Celińska w 6 dni zdobyła 2 złote medale w biegu górskim. "Przewyższenie było konkretne"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News