Lato już się kończy. Niedługo pozostanie nam po nim jedynie opalenizna, zdobyta podczas wakacyjnych wojaży. Jak cieszyć się nią jeszcze długo po powrocie z plażowania, wymarzonych wakacji czy też po zwykłym opalaniu się na balkonie? Warto zadbać o skórę zarówno przed, jak i po opalaniu. Oto sprawdzone sposoby na zachowanie pięknej opalenizny na wiele dni.
Dowiedz się, jak utrzymać opaleniznę jak najdłużej, a przy tym cieszyć się piękną i zdrową cerą bez przebarwień. To naprawdę proste!
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak utrzymać opaleniznę na dłużej?
Często zapominamy o tym, że o skórę należy dbać przez cały rok, nie tylko wtedy, gdy wystawiamy ją na działanie promieni słonecznych (lub korzystamy z solarium). Jeżeli odpowiednio zadbamy o skórę, opalenizna ładnie się będzie prezentować i nie zniknie szybko. Oto kilka rad, o których warto pamiętać, jeżeli zastanawiamy się, jak utrzymać opaleniznę po wakacjach na dłużej.
Sposoby na to, żeby utrzymać dłużej opaleniznę:
- Nawilżanie, nawilżanie i jeszcze raz nawilżanie! Nie jest tajemnicą, że promienie UV, które wnikają w naszą skórę, powodują jej starzenie się i sprawiają, że staje się mniej jędrna. Dlatego tak niezwykle istotne jest utrzymywanie cały czas odpowiedniego nawilżenia skóry – zarówno na twarzy, jak i na całym ciele. Sprawi to, że opalimy się równomiernie.
- Niektóre zabiegi kosmetyczne wykluczają z opalania na jakiś czas. To m.in. popularna depilacja laserowa. Jeżeli nie chcemy mieć problemu z przebarwieniami, stanami zapalnymi itp., warto sprawdzić przed spacerem na plażę w bikini, czy nie ma ku temu przeciwwskazań.
- Równie istotna, co kosmetyki, jest dieta. Zastanawiając się, jak utrzymać opaleniznę na twarzy, najpierw pomyślmy o tym, co jemy na co dzień. Należy sięgać po produkty bogate w prowitaminę A. Numerem jeden jest marchew zawierająca bardzo dużo beta-karotenu – warto zatem pić soki z marchewki i zajadać się surówkami. Naszym sprzymierzeńcem są też żółte, pomarańczowe oraz czerwone owoce i warzywa, m.in. papryka, pomidory, brzoskwinie i pomarańcze. Jeżeli w diecie będzie ich dużo, skóra zyska piękny odcień, a opalenizna będzie dłużej widoczna.
Jakie kosmetyki pomogą utrzymać opaleniznę?
Dieta jest niezwykle istotna, jednak nie obędziemy się bez odpowiednich kosmetyków. Na szczęście nie trzeba wydawać na nie wielkich sum. W drogeriach znajdziemy i tańsze, i droższe preparaty. Niezależnie od tego, czy wiemy, jak utrzymać opaleniznę po solarium lub po wakacjach na plaży, powinniśmy sięgać po tego samego typu kosmetyki.
Kosmetyki na utrzymanie opalenizny:
- Olejki i masła – natłuszczanie jest bardzo ważne, ponieważ słońce wysusza, a z suchej skóry opalenizna znika szybciej. Najzdrowsze są naturalne oleje, bez długiej listy sztucznych dodatków. Wszelkie masła, olej z nasion malin, olej kokosowy – wystarczy kierować się własnymi upodobaniami.
- Peelingi – panuje przekonanie, że peelingowana skóra traci kolor. Jak utrzymać opaleniznę po wakacjach, jeżeli zalega na niej warstwa martwego naskórka? Pozbywając się go, odsłaniamy głębszą warstwę skóry o naturalnym kolorze. Z tego powodu lepiej sięgać po delikatne peelingi, a te gruboziarniste (np. cukrowy) zostawić na późniejsze miesiące.
- Bezpośrednio po opalaniu należy intensywnie nawilżyć skórę. Jeżeli przebywaliśmy na słońcu nieco zbyt długo, idealne będą preparaty łagodzące, które ukoją nieco zaczerwienioną skórę. W ten sposób chronimy ją również przed zbyt szybkim starzeniem.
- W pewnym momencie zauważymy, że skóra traci swój piękny, letni koloryt. Warto go wtedy wzmocnić kosmetykami brązującymi. Mogą to być zarówno bronzery w pudrze (sypkie lub w kamieniu), jak i brązujące balsamy. Samoopalacze i inne tego typu preparaty należy aplikować uważnie, aby nie stworzyć nieestetycznych plam na ciele.
Jak utrzymać opaleniznę zimą?
Aby zachować brązowy kolor skóry, miłośnicy lata i pięknej opalenizny są zimą zmuszeni korzystać z usług solarium. Opcją jest również wyjazd w ciepłe kraje, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. Możliwe jest utrzymanie pięknego, złotego odcienia, ale tylko przez pewien czas. Na szczęście istnieje kilka trików na to, by nawet zimą sprawiać wrażenie, jakby się przed chwilą wróciło z Egiptu.
Skąd wziąć opaleniznę zimą:
- Jak utrzymać opaleniznę? Po solarium można czuć się niemal tak, jak po wizycie na ulubionej plaży. Wystarczy bardzo krótka wizyta, by poprawić już nieco blednący kolor. Warto jednak pamiętać, że nie jest to najzdrowszy sposób na opaleniznę. Nie należy zatem korzystać z niego regularnie.
- Rajstopy w sprayu – choć brzmi to nieco absurdalnie, mają wiele zwolenniczek. Sprawdzają się zwłaszcza wtedy, gdy nie możemy lub nie chcemy zakładać prawdziwych rajstop. Poprawiają koloryt skóry na nogach, nadają delikatny połysk i sprawiają, że prezentujemy się naprawdę elegancko.
- Samoopalacz – o ile balsamy brązujące są delikatne i subtelnie podkreślają blednący na skórze kolor, o tyle samoopalacze mają dużo mocniejsze działanie. Jeżeli nie wiemy, jak utrzymać opaleniznę, bo już jej po prostu nie ma, ten produkt stanowi znakomite rozwiązanie.
Zobacz także
- Jak wyrównać i zredukować opaleniznę? Poznaj najlepsze sposoby
- Jak opalić się na brązowo? Sprawdzone sposoby
- Subtelna opalenizna twarzy wraca do łask. Jak osiągnąć uwielbiany przez influencerki efekt cery muśniętej słońcem?
- Jak pozbyć się opalenizny w bezpieczny sposób?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Tom Merton/ Getty Images