Czujesz zmęczenie po kilku godzinach leżenia na plaży? Jest na to naukowe wytłumaczenie

kobieta, która leży na plaży
Czujesz zmęczenie po kilku godzinach leżenia na plaży? Jest na to naukowe wytłumaczenie
Źródło: Adam Gray/Stringer/Getty Images
Przebywanie na plaży, opalanie i leżenie na leżaku kojarzy się z relaksem, wypoczynkiem i błogim nicnierobieniem. Jednak po powrocie do domu często czujemy się ospali, ociężali i po prostu wymęczeni, choć przecież nie wykonywaliśmy żadnej aktywności. Dlaczego tak się dzieje?

Wakacje w pełni, słoneczna pogoda dopisuje, więc wielu z nas potrafi spędzić kilka godzin, a nawet cały dzień na słońcu - leżąc i opalając się. W tym czasie nasz organizm ciężko pracuje.

dr Agnieszka Bliżanowska, Małgorzata Ohme, Filip Chajzer
Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zmęczenie po opalaniu - z czego to wynika?

Konrad Skotnicki, znany w mediach społecznościowych jako "doktor_z_tiktoka", jest dr inż. chemii i popularyzatorem nauki. Tworzy krótkie filmy edukacyjne, w których w łatwy i przystępny sposób opowiada o skomplikowanych zagadnieniach związanych z biologią, fizyką czy astronomią. Dzięki temu każdy z nas może poznać nowe ciekawostki i poszerzyć swoją wiedzę.

Tym razem "doktor_z_tiktoka" wziął na tapet zagadnienie związane z wpływem słońca na nasze ciało. Wyjaśnił, dlaczego po długim leżeniu na plaży zwykle czujemy się bardzo zmęczeni. Okazuje się, że w trakcie wypoczynku organizm musiał sprostać wielu wyzwaniom.

- Po pierwsze chroni się przed promieniowaniem UV. Słońce emituje promieniowane ultrafioletowe, które uszkadza komórki. Aby naprawić te uszkodzenia, twoje ciało uruchamia odpowiedź immunologiczną, co zwiększa przepływ krwi do skóry, a także obniża temperaturę wnętrza ciała - powiedział Konrad Skotnicki w nagraniu na Instagramie.

Dlaczego jesteśmy wykończeniu po leżeniu na plaży?

Kolejny proces, który zachodził w naszym ciele, kiedy my leżeliśmy na leżaku i się relaksowaliśmy, to termoregulacja.

- Musisz utrzymywać swoje ciało w homeostazie. Na plaży jest gorąco, ale ciało musi być w temperaturze 37 stopni Celsjusza, aby mogło funkcjonować. Jednym ze sposobów na utrzymanie tej temperatury jest pocenie się, a gdy się pocisz, zwiększa się twoja przemiana materii. Ty tracisz wodę, co prowadzi do większego obciążenia organizmu i trzeciego punktu - odwodnienia - wskazał popularyzator nauki.

Co się dzieje, gdy zaczyna brakować wody?

- Niższy poziom wody może utrudniać krążenie krwi, więc twoje serce pracuje ciężej i bije szybciej, aby dostarczyć tlen do organów, a to sprawia, że jesteś zmęczona - podsumował Skotnicki.

Internauci przyznali, że nigdy nie rozumieli, dlaczego po powrocie z plaży czuli się wycieńczeni.

"Dlatego nie lubię smażyć się na plaży. Opalanie to katorga. Wolę zmęczyć się w bardziej produktywny sposób", "I teraz rozumiem, dlaczego śpię jak zabita po plażowaniu", "Świetnie wyjaśnione", "Opalanie się nie jest odpoczynkiem", "To już teraz wszystko jasne. Po plażowaniu czuję się, jakbym przewaliła tonę węgla" - czytamy w komentarzach.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło: Instagram @diktor_z_tiktoka

Źródło zdjęcia głównego: Adam Gray/Stringer/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości