Wybierasz się na plażę? Sprawdź, kiedy i za co trzeba tam płacić

Wybierasz się na plażę? Sprawdź, jakie zakazy tam obowiązują
Wybierasz się na plażę? Sprawdź, jakie zakazy tam obowiązują
Źródło: NurPhoto/Getty Images
Sezon wakacyjny trwa w najlepsze, dlatego warto wiedzieć, jakie zasady obowiązują w turystycznych miejscach. Podróżni wybierający się do Włoch mogą niemiło się zaskoczyć. Jak nie dać się nabrać na naciągane przepisy?

Włochy. Opłaty na plażach

W kurortach nadmorskich nie brakuje obostrzeń, które często zaskakują turystów. Często spacery albo kąpiel w morzu stają się niemożliwe za sprawą najemców płatnych plaż. Włoska Krajowa Unia Konsumentów informuje, że takie działania nie są zgodne z prawem. Przed wyjazdem na urlop warto doczytać, co nam wolno, a gdzie należy się pilnować.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

DD_20240613_Zwierzaki_plaza_rep_REP
Czy plaża to miejsce dla psów?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak podaje tvn2.pl, wolny i bezpłatny dostęp do morza jest jednym z podstawowych praw, co podkreśla też Krajowa Unia Konsumentów. Organizacja zauważa, że osoby, które nie wpuszczają ludzi do brzegu lub wymagają od nich opłaty za wstęp, łamią przepisy obowiązującej ustawy. Tłumaczy się to faktem, iż plaża jest dobrem publicznym. Można pobierać opłatę jedynie w przypadku korzystania ze znajdujących się tam parasoli i leżaków lub pryszniców. Organizacja doradza, by w sytuacji, gdy obsługa nie pozwala przejść do brzegu, wezwać straż miejską lub policję.

Włoskie plaże. Co warto wiedzieć?

Kwestia prywatyzacji włoskich plaż okazuje się ogromnym problemem. W wielu kąpieliskach płatne, ogrodzone dojście do brzegu ciągnie się nawet kilometrami. Jest to o tyle kłopotliwe, że często trudno znaleźć tzw. wolne plaże, gdzie nie jest wymagana żadna opłata.

Jak czytamy na tvn24.pl, są także przepisy dotyczące plaż bezpłatnych. W tych miejsca nie można zostawić na dłuższy czas parasola, materaca lub leżaka po to, żeby zarezerwować sobie miejsce. Policja ma prawo skonfiskować takie przedmioty. Ponadto, zanim na jakiejkolwiek plaży zaczniemy grać w piłkę, warto sprawdzić, jakie przepisy w tej sprawie wprowadziły lokalne władze. Jak podaje Krajowa Unia Konsumentów, nie ma ogólnokrajowego rozporządzenia regulującego tę kwestię.

Psy na plaży

Krajowa Unia Konsumentów zaznacza także, że nie istnieją ogólnokrajowe przepisy dotyczące kwestii obecności psów na plaży i ich kąpieli w morzu. Najemca może jednak tego zabronić. Tam, gdzie nie ma wyraźnych zakazów, obowiązują generalne zasady. Wiąże się to z wymogiem trzymania czworonoga na smyczy lub zakładania kagańca.

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości