Jak pozbyć się opalenizny w bezpieczny sposób?

mocno opalone kobiety
fot. bekisha/Getty Images

Jak pozbyć się opalenizny, która jest zbyt intensywna? Teoretycznie najlepiej poczekać, aż naskórek do końca się złuszczy. Proces ten jest trwa jednak dość długo. Jego jeszcze jednym minusem jest nieestetyczny wygląd skóry podczas złuszczania. Domowe sposoby na pozbycie się opalenizny nie tylko pozwalają ten proces przyspieszyć, lecz także łagodzą ewentualne dolegliwości bólowe związane z oparzeniami.

Jak szybko pozbyć się opalenizny? – to pytanie często zadają sobie panie, które przesadziły z intensywnością opalania. Zbyt mocna opalenizna jest bowiem w większości przypadków równoznaczna ze złuszczaniem się skóry, przez które wszyscy chcą przejść jak najszybciej. Czy istnieją sposoby na szybkie pozbycie się opalenizny?

Dlaczego pytamy, jak pozbyć się opalenizny?

Pytanie o to, jak pozbyć się opalenizny, najczęściej pada z ust kobiet, które mają jasną karnację i niestety opalają się najczęściej na czerwono. Tego typu opalenizna nie jest atrakcyjna i przysparza wielu zmartwień, kiedy z urlopu trzeba wrócić do pracy. Zazwyczaj też wiąże się z oparzeniami słonecznymi. Dlatego osoby o jasnej karnacji powinny unikać intensywnej ekspozycji na słońce, a nie będą musiały się zastanawiać, jak pozbyć się czerwonej opalenizny .

W przypadku osób o nieco ciemniejszej karnacji opalenizna nie jest już czerwona, tylko raczej brązowa, ale również można przesadzić z jej intensywnością. To z kolei natychmiast będzie prowadziło do złuszczania się skóry. Pytania o to, jak pozbyć się opalenizny, są w tym przypadku najczęściej związane z chęcią jak najszybszego usunięcia złuszczającego się naskórka.

Niektórzy zaś pytają, jak pozbyć się opalenizny, ponieważ po prostu zbyt intensywny odcień skóry wywołuje u nich dyskomfort. To, co okazywało się normalne na urlopie, w codziennym życiu razi i przeszkadza.

Opalenizna utrzymuje się na skórze średnio 7–10 dni, a zupełnie znika po miesiącu.

Jak szybko pozbyć się opalenizny?

Szybko pozbyć się opalenizny i związanego z nią złuszczania się naskórka można dzięki regularnemu stosowaniu peelingów do ciała. Wspomagają skórę w procesie złuszczania oraz regeneracji. Przede wszystkim peelingi ułatwiają usuwanie martwego naskórka, co nie tylko przyspiesza proces regeneracji skóry, lecz także widocznie redukuje opaleniznę skóry. Aby pozbyć się opalenizny, należy stosować peeling mniej więcej co 2–3 dni.

Wakacyjna opalenizna w 15 minut

Jak pozbyć się opalenizny z twarzy domowym sposobem?

Pozbywanie się opalenizny z twarzy to nieco trudniejsze zadanie. Intensywne peelingi najczęściej podrażniają skórę twarzy, a w przypadku cery problematycznej są absolutnie zabronione. W takim wypadku warto sięgnąć po domowe sposoby na pozbycie się opalenizny.

Już nasze babki wiedziały, jak pozbyć się opalenizny z twarzy za pomocą cytryny . Ma ona bowiem silne właściwości rozjaśniające, co sprawia, że można ją stosować zarówno do pielęgnacji pojedynczych przebarwień, jak i usuwania opalenizny z całej twarzy. Maseczki lub domowe peelingi z wykorzystaniem cytryny również należy stosować co 2–3 dni. Nie można zapominać o odpowiednim oczyszczeniu skóry przed nałożeniem maseczki i po niej.

Dobrym sposobem na pozbycie się opalenizny z twarzy jest maseczka z cytryny i aloesu, który ma właściwości antyseptyczne.

Maseczka z cytryny i aloesu

  • 2 liście aloesu
  • 1 łyżka sok z cytryny

Liście aloesu należy zmiażdżyć, dodać sok z cytryny i ucierać całość do uzyskania konsystencji papki. Tak przygotowaną maseczkę należy nałożyć na twarz i poczekać, aż wyschnie. Następnie trzeba ją zmyć ciepłą wodą. Maseczkę należy stosować 2–3 razy w tygodniu. Dodatkowym jej plusem jest to, że redukuje cienie pod oczami. Przede wszystkim jednak oczyszcza skórę i pozwala pozbyć się opalenizny.

Jak pozbyć się czerwonej opalenizny?

Pozbycie się czerwonej opalenizny jest bardzo wymagającym zadaniem, ponieważ w większości przypadków opalona w ten sposób skóra jest po prostu bardzo bolesna. Dobrym rozwiązaniem jest maseczka z wody różanej i drzewa sandałowego. Woda różana oczyszcza i tonizuje skórę, natomiast drzewo sandałowe ma właściwości chłodzące i redukuje oparzenia słoneczne, często związane z czerwoną opalenizną.

Maseczka z wody różanej i drzewa sandałowego

  • 2 łyżeczki sproszkowanego drzewa sandałowego
  • 2 łyżki wody różanej

Składniki należy wymieszać na jednorodną papkę. Tak przygotowaną nakłada się na skórę na 15–20 minut, a następnie zmywa ciepłą wodą. Maseczkę tego typu można nakładać na twarz oraz inne opalone miejsca nawet 2 razy dziennie.

W podobny sposób może zadziałać także maseczka z jogurtu naturalnego i miodu . Niektórzy zalecają, aby do tych dwóch składników dodać jeszcze szczyptę kurkumy, która słynie z właściwości antyseptycznych.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości