Fotouczulenie - co to jest i jak powstaje?
Fotouczulenie nazywane także fotoalergią to alergiczna odmiana zapalenia skóry. Jest to reakcja układu immunologicznego na działanie promieni słonecznych. Takie działanie mogą wzmagać niektóre zioła. Objawia się ono jako nadwrażliwość na działanie promieniowania słonecznego, a w efekcie mogą pojawić się różne zmiany skórne. Pierwsze objawy występują po około 24-48 godzinach po ekspozycji na słońce.
Reakcje fotoalergiczne polegają na przekształcaniu egzogennych substancji w alergen, który powoduje stan zapalny skóry. Objawiają się jako swedzące gródki na odsłoniętych częściach ciała. W przypadku reakcji fototoksycznych, które również mogą występować po wystawieniu na słońce, objawy mogą przypominać oparzenia słoneczne - rumień, pęcherze, obrzęki, a także długotrwałe przebarwienia. Te z kolei pojawiają się już w ciągu kilku godzin od ekspozycji na słońce. Powstają na skutek uszkodzenia struktur komórkowych i powodują ostrą reakcję zapalną.
Fotouczulające zioła - jakie są i których nie stosować latem?
Do ziół fotouczulających zalicza się:
- dziurawiec zwyczajny,
- rośliny z rodziny selerowatych: arcydzięgiel litwor, pasternak zwyczajny, marchew zwyczajna, pietruszka zwyczajna, seler zwyczajny, różne gatunku barszczu, różne gatunki lubczyku,
- rośliny z rodziny rurowatych: ruta zwyczajna, cytryna zwyczajna, pomarańcza bergamota, limonka,
- rośliny z rodziny astrowatych: rumianek, krwawnik, nagietek, bylica pospolita, wrotycz, arnika górska, nawłoć.
Jak działają zioła fotouczulające?
Ziele dziurawca zwyczajnego zawiera hiperycynę. To czerwony barwnik posiadający zdolność absorbowania promieni słonecznych oraz uwrażliwiania skóry na ich działanie. Stąd przyjmowanie tego zioła i jednoczesna ekspozycja na słońce mogą powodować reakcje fototoksyczne.
W przypadku roślin z rodziny selerowatych i ziół z nich produkowanych, za fototoksyczną reakcję odpowiadają związki o charakterze furanokumaryn. Te są fotodynamiczne. Oznacza to, że absorbują promienie słoneczne i zwiększają wytwarzanie melaniny, a w efekcie odkładanie jej w skórze, na skutek czego powstają długotrwałe przebarwienia. Na tej samej zasadzie działają zioła wytwarzane z roślin z rodziny rurowatych.
W ziołach z roślin z rodziny astrowatych znajdują się laktony seskwiterpenowe. Te pod wpływem słońca zmieniają się w drobnocząsteczkowe alergeny, które powodują reakcję fotoalergiczną.
Jak stosować zioła latem?
Mimo, że zioła te powodują reakcje fotoalergiczne bądź wręcz fototoksyczne, można je przyjmować latem pod pewnymi warunkami. Aby uniknąć negatywnych skutków ekspozycji na słońce, należy stosować produkty z wysokim filtrem UV, a najlepiej unikać opalania się i długotrwałej ekspozycji na słońce. W przypadku, kiedy planujemy wyjazd na wakacje i sesje opalania, warto te zioła odstawić na kilka dni przed planowaną ekspozycją.
Leczenie fotoalergii po ziołach
Jeżeli zaobserwujemy zmiany na naszej skórze, warto skontaktować się z lekarzem, który oceni nasz stan i przypisze odpowiednie preparaty. W leczeniu stosuje się najczęściej miejscowe (z podaniem na skórę) preparaty z kortykosteroidami, a w przypadku ciężkich zmian skórnych stosowane są one doustnie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jakie choroby możemy zauważyć na skórze? "Ujawniają się pod wpływem stresu"
- Czym są problemy skórne? Przyczyny i leczenie
- Widzisz zmiany na skórze? Francuscy lekarze: "To może być objaw koronawirusa"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: apteline.pl/gemini.pl
Źródło zdjęcia głównego: Kseniya Ovchinnikova/Getty Images