Co zrobić, jeśli poparzymy się na słońcu?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?
Zaplanuj wakacje dziecka w przedszkolu
Zaplanuj wakacje dziecka w przedszkolu
Wakacje w tym roku droższe o średnio 20%
Wakacje w tym roku droższe o średnio 20%
Front blond - trend lata 2022
Front blond - trend lata 2022
Zadbaj o swoje stopy na lato
Zadbaj o swoje stopy na lato
Makijaż na lato
Makijaż na lato
Już za jedenaście dni rozpocznie się astronomiczne lato. Dla wielu osób będzie to początek urlopu i wylegiwania się na słońcu. Niestety bardzo często spędzamy na nim zbyt dużo czasu. Rezygnujemy dopiero wtedy, gdy skóra robi się czerwona lub wręcz poparzona. Jakie mogą być tego konsekwencje? Jak sobie pomóc, jeśli przesadzimy z kąpielami słonecznymi? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Agnieszką Bliżanowską specjalistą dermatologiem, ekspertem medycyny estetycznej.

Pierwsza pomoc przy oparzeniu słonecznym

Wiele osób wychodzi z założenia, że aby cieszyć się pięknie opaloną na brązowo skórą, trzeba ją w pierwszej kolejności "spalić" na słońcu. Tymczasem nie jest to prawda i robiąc tak, bardzo sobie szkodzimy. - Oparzenie słoneczne możemy porównać do takiego oparzenia, jak np. oparzymy się wrzątkiem. Wtedy biegniemy do lekarza, wiemy, że jest problem. Jeśli się oparzymy tak na słońcu, to (uważamy, że) jest super - mówiła w Dzień Dobry TVN dr Agnieszka Bliżanowska, specjalista dermatolog, ekspert medycyny estetycznej.

Przy oparzeniu pierwszego stopnia skóra jest zaczerwieniona, piecze, jest ciepła. Bąble na skórze świadczą o oparzeniu II stopnia. - Wtedy często potrzebna jest wizyta u lekarza. Na tym pierwszym etapie możemy sobie pomóc sami, [...], jeśli już musimy, to mamy domowe sposoby, czyli mamy kefir, mamy maślankę. Chłodzimy skórę i oczywiście więcej na słońce nie wychodzimy - mówiła specjalistka.

Dodatkowo, z dermatologicznego i kosmetycznego punktu widzenia, nie używamy wszystkich preparatów, które stosujemy na co dzień. Powinniśmy odstawić te z retinolem czy o działaniu złuszczającym. - Przechodzimy na nawilżanie i regenerację - dodała specjalistka.

Jak chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych?

Podstawą jest stosowanie kremów z filtrem. - Po to mamy filtry, żeby nie było czerwonego, żeby nie było stanu zapalnego, a żeby produkowała się melanina. Opalenizna to też jest ochrona przed promieniowaniem, które - niestety - źle na nas działa. Bo to są przebarwienia, zmarszczki, to jest niestety rak skóry - tłumaczyła nasza rozmówczyni.

Należy podkreślić, że już jedno poparzenie w młodości znacząco podnosi ryzyko rozwoju czerniaka. - Jeśli wyślemy dziecko na słońce i wróci z pęcherzami, to podwójnie zwiększa nam się szansa na to, że pojawi się czerniak - dodała specjalistka.

Jeśli jednak przytrafi nam się oparzenie, warto sięgnąć po preparaty, które mają w swoim składzie aloes, bepanthen, masło shea, czy alantoinę. Co jeszcze przyniesie nam ulgę? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: S. Brózda, I. Kaczyńska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN/RobertoDavid/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości