Porady

Jak zadbać o zdrową opaleniznę? "Ryzykujemy zmarszczkami, czy chorobami skóry"

Porady

Autor:
Oskar
Netkowski
Jak utrwalić opaleniznę po wakacjach?

Piękny, złocisto-brązowy koloryt twarzy i ciała to ulotne wspomnienie wakacji. Po kilku tygodniach jednak bezpowrotnie znika. Na szczęście można zadbać o to, żeby opalenizna pozostała na skórze na dłużej. Jak? O tym widzom Dzień Dobry TVN opowiedziała kosmetolog Ewa Olczak-Dziadolka.

Jak utrwalić opaleniznę po wakacjach?

Przy dobrze nawilżonej skórze opalenizna nabiera ładniejszego koloru, a komórki skóry nie mają potrzeby nadzwyczaj szybkiego wzrostu. Jak mówi ekspertka, komórki które wytworzyły już barwnik, zostaną z nami na dłużej, nie łuszcząc się zbyt szybko.

- Wbrew pojawiającym się mitom, skórę należy myć. Poza tym, żeby zachować opaleniznę, należy złuszczać skórę. Sprawdzi się tutaj peeling gruboziarnisty, ale przede wszystkim - pamiętajmy o nawilżaniu, a także natłuszczaniu - stwierdziła kosmetolożka Ewa Olczak-Dziadolka.

- Naskórek ma zdolność do odnawiania się. W ciągu 28 dni następuje jego pełna wymiana. Dlatego może się złuszczać samoistnie. W zatrzymaniu opalenizny chodzi o to, żeby tej regeneracji było jak najmniej. Trzeba wyważyć jednak, czy chcemy mieć ładny koloryt skóry i delikatnie ją złuszczyć, czy tej regeneracji nie mieć - skóra ma wówczas więcej komórek z pigmentem - dodała.

Czym pielęgnować opaloną skórę?

Od razu po powrocie z wakacji można przedłużyć opaleniznę, poprzez np. stosowanie preparatów natłuszczających. Znajdziemy je od ręki w najbliższej drogerii.

- Wszystkie substancje, które mają substancje silnie nawilżające, czyli masło shea czy kwas hialuronowy. Lubię substancje, które wytwarza naturalnie nasza skóra, po to, żeby ją nawilżyć, czyli składniki MMF - mówiła kosmetolożka.

- Środkami bronzującymi możemy natomiast symulować utrzymanie się opalenizny. Możliwe jest też opalanie natryskowe. To zdrowsze, niż sama opalenizna. Bo to nic dobrego dla naszej skóry. Miesiąc pięknej opalenizny ryzykujemy przebarwieniami, zmarszczkami, czy chorobami skóry - radziła.

Jak przygotować się do opalania?

Podobnie jak w przypadku pielęgnacji skóry po opalaniu, tak i przed, należy dobrze ją nawilżać. Nie zaszkodzi także złuszczanie peelingiem, które zapewni nam lepszy efekt finalny.

- Znowu polecę złuszczanie i nawilżanie, żeby opalały się komórki w skórze właściwej. Przed urlopem nie stosujmy preparatów z karotenem, bo są światłouczulające bardzo często. Możemy zrobić sobie krzywdę, uwrażliwiając się na słońce - przestrzegała Ewa Olczak-Dziadolka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości