Newsy

Najdroższy lek świata będzie refundowany w Polsce. Kto może na niego liczyć?

Newsy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
tvn24.pl
Szpital

Zolgensma, czyli najdroższy lek świata na SMA, znajdzie się na wrześniowej liście leków refundowanych. To ogromna szansa dla chorych. Czy czeka nas koniec milionowych zbiórek?

Zolgensma na liście leków refundowanych

Na tę wiadomość czekano od dawna. Jak podaje tvn24.pl, w poniedziałek Adam Niedzielski obwieścił, że na wrześniowej liście refundacyjnej znajdzie się lek na SMA (rdzeniowy zanik mięśni).

- W refundacji na liście wrześniowej znajdzie się najdroższy, jeżeli chodzi o jednorazowe przyjęcie, lek przeciwko SMA. Mówię tutaj o leku Zolgensma, który będzie przeznaczony dla dzieci w wieku do 6 miesięcy. On będzie podawany oczywiście w wyniku stosowania programu przesiewowego - zapowiedział minister zdrowia.

- W ramach kompleksowego programu walki z SMA wprowadzamy też lek, który będzie dopełniał leczenie nusinersenem, który ze względu na trudność podawania czasami wymaga przejścia na inną formę podania, bo to jest lek podawany w tradycyjny sposób, a nie tak jak nusinersen w postaci iniekcji - dodał.

Zobacz wideo: Walka o życie

Walka o życie

Jak słyszysz hasło nowotwór – sztywniejesz
Jak słyszysz hasło nowotwór – sztywniejeszDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Jak wspomniał Adam Niedzielski, lek Zolgensma wystarczy podać tylko raz, żeby zatrzymać chorobę. Do tej pory rodzice zmuszeni byli organizować zbiórki na tę kurację. Jej koszt wynosił 6-7 milionów złotych, a nieraz i 9.

SMA - co to za choroba?

SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni to genetycznie uwarunkowana, ciężka choroba o podłożu nerwowo-mięśniowym. Objawia się postępującym osłabieniem i zanikiem mięśni szkieletowych, a w konsekwencji również paraliżem mięśni oddechowych. Wyróżnia się cztery typy SMA:

  • SMA1 (postać ostra, choroba Werdniga-Hoffmanna),
  • SMA2 (postać pośrednia),
  • SMA3 (postać łagodna, choroba Kugelberga-Welander),
  • SMA4 (postać dorosłych). 

Szacuje się, że rocznie w naszym kraju rodzi się około 50 dzieci z SMA.

Więcej informacji na temat refundacji najdroższego leku świata znajdziesz na stronie TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Cavan Images/Getty

Pozostałe wiadomości