Lato to czas, kiedy nie tylko korzystamy z promieni słońca, ale także z długich kąpieli w basenie. Niestety, radość z tych beztroskich chwil nie idzie w parze z dobrą kondycją naszych włosów. Pod wpływem częstych kąpieli w chlorowanej wodzie pasma mogą nabrać zielonego odcienia. Trycholożka radzi, jak tego uniknąć.
Dlaczego włosy na basenie nabierają zielonego odcienia?
Włosy latem nie tylko stają się łamliwe i przesuszone, ale także mogą nabrać zielonego odcienia. Szczególnie w upalne dni utrzymanie czystej wody w basenie stanowi spore wyzwanie, dlatego bardzo często oprócz chloru dodaje się do niej miedź, która ma zapobiegać powstawaniu glonów. To właśnie miedź jest odpowiedzialna za barwienie włosów na zielono. Szczególnie narażone są na to blondynki, bowiem w przypadku brązowych pasm odbarwienie jest praktycznie niezauważalne.
Według trycholożki Anny Mackojć z Instytutu Trychologii najlepszym sposobem, żeby ochronić włosy przed niekorzystnym działaniem miedzi, jest zakrycie ich czepkiem.
- Alternatywą dla używania czepka podczas kąpieli w basenie jest zabezpieczenie włosów przed szkodliwym wpływem chlorowanej wody odpowiednią pielęgnacją. Po wyjściu z basenu trzeba je obficie spłukać i nie doprowadzić do sytuacji, gdy niespłukane samoistnie wyschną. Jeśli nie mamy dostępu do bieżącej wody, można je spłukać wodą butelkowaną - radziła trycholożka cytowana przez Radio Zet.
- Podatne są zwłaszcza włosy zniszczone. Przed korzystaniem z takich kąpieli warto więc zadbać o regenerację włosów zniszczonych słońcem, farbowaniem czy używaniem suszarki lub prostownicy - dodała specjalistka.
Jak usunąć zielony kolor z włosów?
Jeżeli mimo starań nasze włosy zmieniły odcień na zielony, trycholożka zaleca, aby poddać je procesowi chelatacji.
- Pielęgnacja włosów po kąpieli w basenach z chlorowaną wodą opiera się na stosowaniu szamponów chelatacyjnych. Proces chelatacji polega na wychwytywaniu i łączeniu pierwiastków, które mają niekorzystny wpływ na jakość i wygląd włosów. Częstym składnikiem chelatacyjnym zawartym w szamponach jest kwas etylenodiaminotetraoctowy w postaci soli disodowej oraz tetrasodowej - tłumaczyła Anna Mackojć.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak chronić włosy przed słońcem? Ekspert podpowiada
- Domowe sztosy na tłuste włosy. "Psikamy na skórę głowy i wykonujemy masaż"
- Po domowym rozjaśnianiu tiktokerce zaczęły wypadać włosy. Wyciągała garściami całe pasma
Autor: Anna Gondecka
Źródło: Radio Zet
Źródło zdjęcia głównego: Cavan Images/Sashunita/GettyImages