Wizyta na SOR
Na SOR powinniśmy się zgłosić w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia lub życia (napad drgawek, nagły silny ból brzucha, krwawienie z przewodu pokarmowego, silne krwawienie z dróg rodnych lub dróg moczowych, uraz lub zatrucie).
- Zgłaszamy się do szpitalnego oddziału ratunkowego na dwa sposoby: albo sami, albo wcześniej wzywamy zespół ratownictwa medycznego - wyjaśnia nasza gościni.
Pacjent otrzymuje numerek, po którym musi nastąpić triaż, czyli stwierdzenie, w jakim jesteśmy stanie zdrowotnym.
- Po tym triażu możemy być zaklasyfikowani do jednej z pięciu grup. Jeżeli dostaniemy taką opaskę czerwoną, to będzie natychmiast opieka, natychmiast powinien być lekarz. Jeśli będzie pomarańczowa, lekarz powinien się do nas zgłosić co najmniej do 10 minut. Jeśli żółta, do 60 minut pierwszy kontakt z lekarzem. Potem może być niebieski, czyli do 120 minut i ostatni, zielony, do 240 minut. Przy czym pacjent od razu musi wiedzieć, jaki ma kolor - podkreśliła dr hab. Dorota Karkowska.
Prawa pacjenta na SOR
Opuszczając SOR, pacjent powinien otrzymać wypis, kartę informacyjną, wyniki robionych przez szpital badań oraz w razie potrzeby skierowania lub recepty. Napotykając problemy, powinniśmy się powoływać na rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2011 roku w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego. Wszelkie skargi możemy zgłaszać do dyrektora placówki, w której się znaleźliśmy. Podstawową instancją, do której powinniśmy się zwrócić, jest też Rzecznik Praw Pacjenta gov.pl/web/rpp.
Czy SOR może odmówić przyjęcia
SOR ma prawo odmówić świadczenia, gdy stan zdrowia nie zagraża życiu lub zdrowiu. Decyzja, czy taka sytuacja zachodzi, należy wyłącznie do udzielającego świadczenia zdrowotnego lekarza.
- SOR to jest takie miejsce, gdzie nie można odesłać pacjenta bez rozpoznania, co mu jest. To jest miejsce, gdzie ma nastąpić odwrócenie stanu bezpośredniego zagrożenia życia, czyli wpadło coś do oka, czyli to jest bardzo poważne i tego nie można przesunąć na dalszy czas, więc to jest ich obowiązek, bezwzględny obowiązek udzielenia takiej pomocy - podsumowuje członkini Rady Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.
Jeśli jest odmowa, warto poprosić o udzielenie jej na piśmie.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Król Karol III na oddziale onkologicznym. Wzruszony monarcha przekazał, w jakim jest stanie
- Jaka jest najzdrowsza ryba? Ekspertka obaliła popularny mit
- Krzywda, cierpienie i ból są niezależne od płci. Jak pomóc osobie, która doświadcza przemocy domowej?
Autor: Luiza Bebłot
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News