Ważne odkrycie dotyczące brunatnej tkanki tłuszczowej. Może pomóc w walce z otyłością

Źródło: Dzień Dobry TVN
Justyna Mazur-Kudelska o walce z otyłością
Justyna Mazur-Kudelska o walce z otyłością
Operacja bariatryczna
Operacja bariatryczna
Dziś Światowy Dzień Walki z Otyłością
Dziś Światowy Dzień Walki z Otyłością
Ekonomia a otyłość - niezdrowe rzeczy są najtańsze?
Ekonomia a otyłość - niezdrowe rzeczy są najtańsze?
Mimo że na przestrzeni lat w leczeniu otyłości bardzo wiele się zmieniło, to wciąż stanowi ona spore wyzwanie dla medycyny. Wyniki badań, które zostały opublikowane w czasopiśmie branżowym "Nature Metabolism" dotyczące tzw. brunatnej tkanki tłuszczowej mogą rzucić na problem otyłości nowe światło.      

Jakie rodzaje tkanki tłuszczowej mamy w organizmie?

W ciele człowieka znajdują się m.in. biała i brunatna tkanka tłuszczowa. Pierwsza z nich to rodzaj magazynu energii. Dodatkowo biała tkanka tłuszczowa zapewnia ochronę narządom w ciele człowieka, ma właściwości termoizolacyjne. Choć jest nam potrzebna, to jej nadmiar zaczyna być niebezpieczny (obciąża stawy, a także wydziela substancje, które je niszczą).

Natomiast brunatna tkanka tłuszczowa (BAT) gromadzi się przede wszystkim w obrębie karku i dużych naczyń krwionośnych. Jej zadaniem - poprzez spalanie tłuszczu - jest wydzielanie ciepła. Jeszcze do niedawna specjaliści sądzili, że ten rodzaj tkanki tłuszczowej mają tylko małe dzieci i niewielkie zwierzęta, np. myszy. Najnowsze badania pokazują, że występuje ona również u dorosłych. Naukowcy są zdania, że gdyby udało się opracować lek, który regulowałby pracę brunatnej tkanki tłuszczowej, być może ten mechanizm dałoby się wykorzystać w leczeniu nadwagi oraz otyłości.

Jak wpłynąć na działanie brunatnej tkanki tłuszczowej?

Zespół badaczy z Uniwersytetu Południowej Danii, Szpitala Uniwersyteckiego w Bonn i Uniwersytetu w Bonn znalazły tzw. "wyłącznik" brunatnej tkanki tłuszczowej. Przerywa on wytwarzanie przez nią ciepła niedługo po aktywacji.

Tym "wyłącznikiem" jest białko AC3-AT. Jeśli jego działanie zostanie zablokowane, możliwe będzie spalanie kalorii bez większego wysiłki. Badacze potwierdzili to w badaniach na myszach. Gryzonie, którym brakowało tego konkretnego białka, dzięki stałej aktywacji brunatnej tkanki tłuszczowej, wydajniej spalały kalorie.

Warto dodać, że naukowcy odkryli też inne białka, które wykazują podobne działanie. Potrzebne są jednak dalsze badania i opracowanie bezpiecznych leków, które będą wywoływać u pacjentów możliwie jak najmniej efektów ubocznych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP/dziennik.pl

Źródło zdjęcia głównego: RyanKing999/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Julia Wieniawa podbija Cannes
Materiał promocyjny

Julia Wieniawa podbija Cannes