Big Boy ważył ćwierć tony. "Całe życie tyłem bardzo powoli"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Otyłość - jedna z najgroźniejszych chorób
Otyłość - jedna z najgroźniejszych chorób
Operacja bariatryczna
Operacja bariatryczna
Dziś Światowy Dzień Walki z Otyłością
Dziś Światowy Dzień Walki z Otyłością
Ekonomia a otyłość - niezdrowe rzeczy są najtańsze?
Ekonomia a otyłość - niezdrowe rzeczy są najtańsze?
Badania pokazują, że aż 25 proc. ludzi zmaga się z otyłością. Co gorsza, problem ten dotyczy nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Szacuje się, że już co 4 z nas ma nieprawidłową masę ciała. Jak to zmienić? O tym z okazji Światowego Dnia Otyłości mówili w Dzień Dobry TVN Elżbieta Lange, psychodietetyczka i psychoterapeutka, dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości oraz Mateusz Borkowski, Big Boy, który przeszedł operację bariatryczną.

Co trzeba wiedzieć otyłości

Mateusz Borkowski, znany jako Big Boy, ma za sobą operację bariatryczną. Uczestnik programu "Gogglebox. Przed telewizorem" wyznał, że w najgorszym momencie ważył ponad 250 kilogramów, czyli ćwierć tony. Jego obecna waga to 75-76 kilogramów.

- Taka otyłość zabija. Do takiej otyłości nie powinniśmy de facto doprowadzić, leczenie powinno się rozpocząć na znacznie wcześniejszym etapie, ponieważ leczenie chirurgiczne przy tak zaawansowanej otyłości jest obarczone bardzo wysokim ryzykiem, już nie mówiąc o możliwości rozwoju powikłań tej choroby otyłościowej - podkreślił w Dzień Dobry TVN dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.

Mateusz Borkowski mówił, że był otyłym dzieckiem.

- Rodzice z tym walczyli, ale ja jednak gdzieś tam szedłem pod prąd, doprowadziłem do tego, że wybiło 252 kilogramy w pewnym momencie. Ale powiedzmy szczerze, że gdzieś całe życie tyłem bardzo powoli - wspominał nasz gość. O tym, że być może ratunkiem będzie operacja, pierwszy raz usłyszał od pani dietetyk, która już nie umiała mu pomóc.

Mimo że o otyłości mówi się coraz więcej, wciąż bardzo dużo osób postrzega ją jako problem jedynie estetyczny.

- Chyba ok. 40 proc. Polaków nie wie, jakie konsekwencje ma ta choroba, jakie powikłania. To jest choroba, którą rozpoznajemy bez żadnych badań. To jest bardzo złożona choroba, wielopoziomowa. [...] Bardzo często, co drugi pacjent, który trafia do gabinetu, zwłaszcza kobieta, na swoim koncie ma epizod nadużycia seksualnego - tłumaczyła Elżbieta Lange, psychodietetyczka, psychoterapeutka.

Jak wygląda leczenie otyłości?

- Jest to choroba najłatwiejsza do rozpoznania [...], a jednocześnie nierozpoznawana. Wyniki badań naukowych wyraźnie potwierdzają, że musi minąć wiele lat, [...] zanim zostanie rozpoznana. Mamy rozpoznawane powikłania otyłości, chorzy są leczeni z powodu cukrzycy typu 2, powikłań cukrzycy typu 2, a nadal nie mają formalnie rozpoznanej choroby otyłościowe.j. A powiedzmy sobie szczerze, że jeśli w medycynie czegoś nie rozpoznajemy, to tego nie leczymy - zaznaczył dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł.

Czy operacja bariatryczna jest rozwiązaniem problemu? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana