Chirurgiczne usunięcie nadmiaru skóry
Katarzyna Guzik po kilku miesiącach od spektakularnej metamorfozy zaczęła poddawać się operacjom plastycznym, dzięki którym pozbywa się skóry. Dlaczego zdecydowała się skorzystać z pomocy chirurga?
- To może nie jest tak, że mi się coś bardzo nie podobało, bo ja już bardzo dobrze się czułam sama ze sobą, ale zrobiłam to przede wszystkim dlatego, żeby poczuć się tak, jak nigdy wcześniej się nie czułam. Znacie moją historię, wiecie, że nadwaga była ze mną od dziecka, później otyłość. Chciałam zobaczyć, jak to jest mieć ciało, które wszystkie kobiety dookoła mnie mają, ale mi nigdy wcześniej nie było dane go mieć - powiedziała Kasia.
Czy usunięcie nadmiaru skóry to jeden z najczęstszych zabiegów, który wykonuje się po redukcji tak dużej masy ciała?
- Skóra to najczęstszy problem, ponieważ w czasie tycia ona rośnie z nami. Po utracie tkanki tłuszczowej skóra zaczyna zwisać. Stanowi problem nie tylko estetyczny, ale też czasem zdrowotny, dlatego że w tych fałdach skóry robią się często oparzenia, otarcia, więc jest to dyskomfort - wyjaśnił dr Marek Szczyt. - Ten zabieg jest poważny, ponieważ zwykle dotyczy dużych powierzchni ciała. Najczęściej jest to brzuch, plecy, ramiona. Piersi też rosną w trakcie tycia, a potem opadają. Zwykle są to bardzo rozległe zabiegi - wskazał chirurg plastyk.
Blizny po operacjach plastycznych
Katarzyna Guzik przeszła pierwszą operację w sierpniu ubiegłego roku - była to abdominoplastyka 360 stopni oraz lifting biustu.
- Te operacje wykonałam w pierwszej kolejności. Po czterech miesiącach przeszłam operację ramion, ponowną operację biustu i pan doktor, który mnie operował, zrobił małą poprawkę brzucha, żeby talia była jeszcze ładniejsza. Mam już termin na kwiecień na kolejną operację związaną z dolną częścią ciała, czyli z nogami. Myślimy, że ta będzie już ostatnia - przekazała gościni Dzień Dobry TVN.
Po licznych zabiegach Kasi pozostały blizny. - Jestem szyta śródskórnie. Te blizny są jak kreseczki od długopisu. Wiem, że sporo kobiet boi się blizn i tego, jak ich ciało będzie wyglądać po operacji. Myślę, że w perspektywie roku będą praktycznie niewidocznie. (...) Z bliznami trzeba pracować. To nie jest tak, że wychodzimy z operacji i kończy się praca. Właśnie wtedy ta praca się zaczyna. Rehabilitacja, fizjolerapeuta, dbanie o siebie pod kątem żywienia. Odżywiamy się dobrze, żeby organizm miał białko, miał energię, żeby się regenerować. To wszystko też jest bardzo istotne, to nigdy nie kończy się na operacji - zaznaczyła Guzik.
- To są estetyczne blizny, bo są specjalnie szyte, żeby było je jak najmniej widać, natomiast jest ich dużo - dodał dr Szczyt.
Katarzyna na koniec rozmowy podkreśliła, że choć operacje plastyczne mogą poprawić jakość i komfort życia, to mają również istotny aspekt psychologiczny.
- Sporo kobiet bardzo męczy się w tym nowym ciele po odchudzaniu. Jeśli tak się dzieje, to może faktycznie warto rozważyć taką operację. I jeszcze jedna rzecz. Chciałabym, żeby kobiety nie warunkowały podjęcia decyzji o odchudzaniu tym, że później być może nie będą mogły sobie pozwolić na operację. Zawsze w pierwszej kolejności warto powalczyć o zdrowie. O późniejszych konsekwencjach można pomyśleć za rok, za dwa lata, bo może wtedy się znajdzie jakieś rozwiązanie - podsumowała rozmówczyni.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak zdaniem dietetyczki i trenera należy dbać o brzuch? "Mamy pewność, że stany zapalne zostaną ugaszone"
- Dlaczego nie mogę schudnąć? Przyczyny problemów ze zrzuceniem masy ciała
- Czy chudnięcie w ciąży jest bezpieczne dla dziecka i matki?
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News