Dlaczego nie mogę schudnąć? Przyczyny problemów ze zrzuceniem masy ciała

talerz z warzywami
Co może utrudniać odchudzanie?
Źródło: Peter Dazeley/Getty Images
Dlaczego nie mogę schudnąć? – to pytanie, które często zadają sobie osoby próbujące zrzucić zbędne kilogramy. Istnieje wiele prawdopodobnych przyczyn tego stanu. Te najbardziej oczywiste to nieprawidłowe nawyki żywieniowe i niewystarczająca aktywność fizyczna.
DD_20230221_Chudniecie_REP
50 kilogramów mniej bez skalpela
Źródło: Dzień Dobry TVN

"Czemu nie mogę schudnąć?" Jeżeli mimo dużej aktywności fizycznej i przestrzegania zasad racjonalnego odżywiania nie zauważasz efektów kuracji odchudzającej, wskazana jest wizyta u lekarza. Podłożem problemu czasami są poważne problemy zdrowotne. Jedną z częstszych dolegliwości, mogącą odpowiadać za kłopoty ze zrzuceniem wagi, są zaburzenia hormonalne.

Nie możesz schudnąć? Prawdopodobnie masz odwodniony organizm

Niektórzy nie mogą schudnąć, bo piją za mało płynów, co prowadzi do spowolnienia metabolizmu. Zdarza się też, że mylnie odczytują pragnienie – zamiast napić się wody, sięgają po przekąskę. Wskazane jest wyrobienie u siebie nawyku systematycznego picia wody. Zalecana dzienna ilość wynosi 2 l. Oprócz nawodnienia organizmu w procesie odchudzania ważne jest też ograniczenie spożycia alkoholu, bardzo kalorycznego produktu, który sprzyja utracie wody.

Wpływ zażywania leków na skuteczność odchudzania

Kolejną przyczyną niemożności schudnięcia jest zażywanie niektórych leków. Kłopotliwa podczas zrzucania masy ciała okazać się może farmakoterapia oparta na:

  • antydepresantach, które są stosowane w leczeniu depresji, fobii społecznych, choroby afektywnej dwubiegunowej, zespołu lęku uogólnionego, bezsenności lub nerwicy natręctw;
  • kortykosteroidach, które zapobiegają odrzuceniu przeszczepów, stosowane często w dermatologii, w leczeniu silnych reakcji alergicznych, toczniu rumieniowatym układowym czy chorobie Crohna;
  • beta-blokerach, które stosuje się głównie w kardiologii u chorych na nadciśnienie tętnicze, z chorobą niedokrwienną serca czy tachykardią zatokową;
  • antykoncepcji hormonalnej.

Czemu nie mogę schudnąć? Brak ruchu jednym z powodów

Nierzadko prostą odpowiedzią na pytanie, dlaczego ktoś nie może schudnąć, jest niewystarczająca ilość ruch. Mała aktywność fizyczna spowalnia metabolizm, przez co organizm zaczyna "magazynować zapasy". W klubach fitness, a nawet w sieci znaleźć można specjalnie opracowane zestawy ćwiczeń, których celem jest spalanie masy ciała. Warto korzystać też ze spacerów, pływania czy jazdy na rowerze.

Ćwiczę i nie mogę schudnąć – rola diety

Na pojawienie się efektów kuracji odchudzającej oprócz aktywności fizycznej bardzo duży wpływ ma sama potrzeba zrzucenia kilogramów, tzn. to, na ile aktualna masa ciała jest prawidłowa, a także odpowiedni sposób odżywiania. W celu określenia, czy występuje nadwaga oraz jaki jest zalecany wymiar (ile kilogramów trzeba zrzucić) i tempo zmniejszenia masy ciała, najlepiej udać się do dietetyka. Specjalista ten przeprowadzi wywiad żywieniowy. Na podstawie tych informacji pomoże znaleźć ewentualne błędy żywieniowe, a następnie podpowie, jak je korygować. Ustali kaloryczność diety, udział poszczególnych produktów spożywczych, wykaz pokarmów preferowanych i niewskazanych. Postara się znaleźć odpowiedź na to, dlaczego nie można schudnąć mimo ćwiczeń.

Zazwyczaj przyczyn tego stanu upatrywać należy w nieprawidłowym sposobie odżywiania – spożywaniu zbyt dużej ilości cukru i tłuszczu, w tym słodyczy, miodu, serów żółtych lub pleśniowych, tłustych wędlin i mięsa, nabiału o dużej zawartości tłuszczu, dań typu fast food lub smażonych. Zgubne okazać się mogą też produkty typu light. Mają mniejszą kaloryczność, ale istnieje ryzyko przyjmowania ich w zbyt dużych ilościach. Problematyczne jest również bardzo restrykcyjne podejście do diety – prowadzenie głodówek kończy się napadami nadmiernego apetytu.

Choroby utrudniające zrzucanie masy ciała

Konsultacji z lekarzem wymaga sytuacja, gdy nie można schudnąć mimo diety i ćwiczeń. Winowajcą bywa w tym przypadku zaburzenie zdrowotne. Ludzie często nie mogą schudnąć przez problemy hormonalne. Zauważa się to zwłaszcza przy zachwianiu gospodarki hormonów płciowych, jak ma to miejsce w zespole policystycznych jajników. Pojawia się też często w przebiegu niedoczynności tarczycy. Kolejną chorobą będącą przyczyną problemów z wagą jest cukrzyca typu 2, dla której typowy jest wilczy apetyt i zwiększone pragnienie. Za brak efektów kuracji odchudzającej odpowiadać może dysbioza. Określa się tak zaburzenia w składzie i ilości flory bakteryjnej jelit. Narażone są na nie zwłaszcza osoby poddawane antybiotykoterapii. Ich konsekwencją jest zaburzanie łaknienia.

Nie potrafisz schudnąć? Powodem bywa niewystarczająca ilość snu

Ludzie nie mogą schudnąć, gdy nie zapewniają organizmowi odpowiedniej regeneracji, czyli wystarczającej ilości i jakości snu. Nieprawidłowy sen skutkuje brakiem energii w ciągu dnia, osłabieniem metabolizmu, obniżeniem odporności. Zaburza pracę hormonów odpowiedzialnych za apetyt, czyli greliny i leptyny. Przy niedoborach snu poziom leptyny spada, przez co człowiek nieustannie odczuwa głód. Żołądek wytwarza więcej greliny, a to wzmaga łaknienie. Specjaliści zalecają 7–8 godzin snu, w dobrze wywietrzonym pokoju, przy zgaszonym świetle, co najmniej 2 godziny po ostatnim posiłku.

Bibliografia:

  • A. Cichocka, Praktyczny poradnik żywieniowy w odchudzaniu oraz profilaktyce i leczeniu cukrzycy typu 2, Wyd. Medyk Sp. z o.o., Warszawa 2010.
  • M. Jarosz, Praktyczny podręcznik dietetyki, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2010.
  • M. Pilska, M. Jeżewska-Zychowicz, Psychologia żywienia. Wybrane zagadnienia, Wyd. SGGW, Warszawa 2008.
  • B. Gawryluk, Odchudzanie – fakty i mity, Złote Myśli, Gliwice 2008.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości