Lek na cukrzycę sposobem na szybkie odchudzanie. Jakie mogą być konsekwencje takiej "kuracji" u zdrowej osoby?  

Źródło: Dzień Dobry TVN
Odchudzanie semaglutydem. Czym to grozi?
Odchudzanie semaglutydem. Czym to grozi?
Gorzkie życie z cukrzycą
Gorzkie życie z cukrzycą
Cukrzyca – o co pytali widzowie?
Cukrzyca – o co pytali widzowie?
 Leki na cukrzycę wykupione na odchudzanie
Leki na cukrzycę wykupione na odchudzanie
Życie młodej mamy z cukrzycą
Życie młodej mamy z cukrzycą
Przekąski i słodycze dla cukrzyków
Przekąski i słodycze dla cukrzyków
Zbadaj się! Dziś Światowy Dzień Cukrzycy
Zbadaj się! Dziś Światowy Dzień Cukrzycy
Bardzo wiele osób, aby pozbyć się nadprogramowych kilogramów, sięga po lek stosowany w leczeniu cukrzycy. Osoby z tym schorzeniem często mają też nadwagę lub otyłość. Farmaceutyk pomaga im wyrównać wagę i zapanować nad chorobą. Jak lek zadziała u zdrowej osoby? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Łukasz Preibisz, dermatolog, Ewa Kempisty – Jeznach, endokrynolog i Gabriela Mercik, lekarz medycyny estetycznej.  

Odchudzanie lekami cukrzycę. Jakie mogą być tego konsekwencje?

Mimo że formę odchudzania stosuje bardzo wiele osób, to może być ona niebezpieczna i pociąga za sobą poważne konsekwencje. Zmiany widoczne są m.in. w wyglądzie skóry. - Widać, że tkanka podskórna, to działa na tkankę tłuszczową, tkankę podporową. Tkanka tłuszczowa zaczyna być troszeczkę zanikowa, [...], skóra wiotczeje, staje się bardziej luźna i to dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Każdy, kto go przyjmuje semaglutyd, będzie miał tego rodzaju objawy - powiedział w Dzień Dobry TVN Łukasz Preibisz, dermatolog.

Trzeba jednak podkreślić, że skutki uboczne nie ograniczają się tylko do skóry. - Jest to lek, który zastępuje specjalne hormony, [...], które znajdują się jelicie i nie tylko. Jak jemy pokarm to reagują na to trzy organy. Pierwsze jest podwzgórze, które w ośrodku sytości, apetytu [...] zmniejsza apetyt, powoduje wzrost produkcji insuliny w trzustce, insulina spala tłuszcz. Trzeci bardzo ważny element - daje uczucie sytości, bo zwalnia pasaż w przewodzie pokarmowym - tłumaczyła Ewa Kempisty – Jeznach, endokrynolog.

U diabetyków wszystko działa prawidłowo. Zupełnie inaczej jest w przypadku osób zdrowych. Spada im poziom cukru we krwi, są niedotlenieni. Spadki cukru mogą być u nich także duże, że mogą się pojawić bóle głowy lub nudności. Lek może powodować także zgagę, zapalenie trzustki, czy zmiany w woreczku żółciowym.

Semaglutyd w leczeniu cukrzycy. Jak zadbać o skórę?

Gabriela Mercik, lekarz medycyny estetycznej jest zdania, że osoby, które przyjmują lek właśnie ze względu na cukrzycę i chcą uniknąć zmiany wyglądu skóry, muszą się dobrze przygotować do odchudzania. - Musimy zadbać o to, żeby ta skóra była jędrna, [...], czyli musimy się nawadniać i odżywiać, nie musimy jeść, ale musimy się odżywiać. Co to znaczy? Musimy brać probiotyki, musimy brać aminokwasy, nie mylić z kolagenem, różne inne rzeczy, które pomagają organizmowi, żeby skóra była bardziej zdrowa - tłumaczyła specjalistka.

Po jakie kosmetyki sięgnąć? Jakie zabieg z zakresu medycyny estetycznej mogą być pomocne? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana