Rewolucja w odchudzaniu? Pomóc mają zapachy. "Szybciej powstanie ujemny bilans energetyczny"

Rewolucja w odchudzaniu? Pomóc mają zapachy. "Szybciej powstanie ujemny bilans energetyczny"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zapachy mogą pomóc w odchudzaniu
Zapachy mogą pomóc w odchudzaniu
Operacja bariatryczna
Operacja bariatryczna
Dziś Światowy Dzień Walki z Otyłością
Dziś Światowy Dzień Walki z Otyłością
Ekonomia a otyłość - niezdrowe rzeczy są najtańsze?
Ekonomia a otyłość - niezdrowe rzeczy są najtańsze?

W Katedrze Chemii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu własnie rozpoczyna się ostatni etap badań nad zapachami regulującymi apetyt. O tym, czy czeka nas innowacja w walce z otyłością w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z wykładowczynią i detetyczką Michaelą Godylą-Jabłoński.

Jak zapachy działają na nasz mózg?

Nasze zmysły odgrywają kluczową rolę w odbieraniu informacji ze świata zewnętrznego. A jednym z najbardziej fascynujących jest zmysł węchu, który nie tylko pozwala nam wykrywać zapachy, ale jak się okazuje, może odgrywać także istotną rolę w naszym życiu codziennym.

W Katedrze Chemii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu trwają badania nad zapachami regulującymi apetyt. Czy czeka nas przełom w walce z otyłością?

- Jesteśmy przy trzecim etapie badania. Na podstawie przeprowadzonych ankiet stworzyliśmy grupę produktów, które pobudzają lub osłabiają poczucie głodu - powiedziała dietetyczka Michaela Godyla-Jabłoński.

Ekspertka podkreśliła, że w ramach badań udało się wyróżnić 10 zapachów, które pobudzają apetyt - To zapach świeżego pieczywa, cytrusy oraz produkty kojarzone z posiłkami porannymi, czyli na przykład nabiał - wymieniła.

Badacze wyróżnili także 4 zapachy, które mogą dostarczyć poczucie sytości. - Kwiatowy, owocowy, zapach ziół i zapach tłuszczu. Nasz organizm traktuje to jako zapas energii i wtedy czuje się pewny - wyjaśniła.

Michaela Godyla-Jabłoński zaznaczyła jednak, że odczuwanie zapachów jest indywidulane. - Każdy może inaczej je interpretować - powiedziała.

Zapach może pomóc w odchudzaniu?

Michaela Godyla-Jabłoński przyznała, że badania skierowane są przede wszystkim do osób, które walczą z otyłością lub z powodu choroby nie mają apetytu.

- Chcielibyśmy na paseczkach podawać naszym konsumentom kompozycje zapachowe, a oni po powąchaniu będą szybciej odczuwać przyjemność i błogość. Dzięki temu zjedzą mniej i szybciej powstanie ujemny bilans energetyczny - wyjaśniła.

W badaniu biorą udział osoby 60 plus. - Wraz z upływem lat nasze łaknienie jest coraz mniejsze, u tej grupy chcemy, żeby konsumenci spożywali więcej żywności - dodała dietetyczka.

Naukowcy w swoich badaniach myślą także o osobach po chemioterapii. - W ich przypadku pobudzenie do jedzenia jest bardzo istotne. Jeżeli taka osoba będzie odżywiona, to szybciej wróci do zdrowia - podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości