Perfumy za mocno pachną, a silne zapachy powodują zmęczenie, a nawet bóle głowy.
W Katedrze Chemii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu własnie rozpoczyna się ostatni etap badań nad zapachami regulującymi apetyt.
Jakie są przyczyny jej występowania?
Perfumy są częstym prezentem świątecznym. Dzięki nim często czujemy się atrakcyjniejsi, pewniejsi siebie. Jak dobrać idealny zapach? W jaki sposób je aplikować? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Marta Siembab, senselier.
Podział zmysłów został stworzony przez Arystotelesa. To on ustalił i nazwał podstawowe zmysły ludzkie, które odpowiedzialne są za odbieranie bodźców z zewnątrz.
Naukowcy z University of East Anglia uważają, że zakrapianie witaminy A do nosa może pomóc odzyskać węch osobom, które mają z nim problem na skutek zakażenie koronawirusem. Trwają badania, które mają to potwierdzić.
Całkowita utrata węchu jest uznawana przez lekarzy za jeden z charakterystycznych i podstawowych objawów pierwotnej wersji koronawirusa. W wyniku czego dochodzi do tego rodzaju zaburzeń? Co zrobić, kiedy nie znikną w ciągu kilku tygodni?
Przepisy dla osób, które chorowały na COVID-19 i straciły smak oraz węch znalazły się w specjalnie opracowanej książce kucharskiej. To pierwsza taka publikacja przygotowana przez szefów kuchni. Co ważne, można ją pobrać bez opłat.
Trenerka psów Olga Talarska razem ze swoją suczką Hanzą wtajemniczyła nas w psi świat. Dowiedzieliśmy się, czemu może przysłużyć się psi węch i jaką odgrywa rolę w życiu psa. Nosework to jeszcze niezbyt popularna dziedzina sportowa, która z chwili na chwilę cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród czworonogów i ich właścicieli.
Uciążliwe dolegliwości po zakażeniu koronawirusem mogą utrzymywać się jeszcze przez wiele miesięcy po przejściu ostrej fazy infekcji i negatywnie wpływać na aktywność zawodową – wykazały nowe obszerne badania. Co to jest długi COVID i jakie objawy o nim świadczą?
Wiele osób przebyło już koronawirusa, ale wciąż zmaga się z jego skutkami lub powikłaniami. U niektórych utrzymują się one nawet miesiącami. Brytyjscy medycy zauważyli, że wielu pacjentów zaczyna skarżyć się na parosmię. Co to jest?
W Polsce trwa pandemia koronawirusa. Najświeższe dane Ministerstwa Zdrowia wskazują na zakażenie u kolejnych 24 051 osób. Jak rozpoznać objawy patogenu? Kiedy traci się węch i smak? Jak długo jesteśmy ich pozbawieni?
Koronawirus, który towarzyszy nam od kilku miesięcy, nadal się rozprzestrzenia. Chorych przybywa na całym świecie, także w Polsce. Coraz więcej jest wątpliwości związanych z COVID-19. W naszym programie starają się je rozwiewać eksperci. Jedno z pytań dotyczy utraty węchu. Czy zawsze oznacza zakażenie?
Całkowita utrata węchu i smaku są obecnie uznawane przez lekarzy za jedne z charakterystycznych i podstawowych objawów koronawirusa. Według badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców symptomy te występują u 4 na 5 osób z pozytywnym wynikiem testu. Jak objawy opisują pacjenci? Temat ten poruszył Norbert Wrzesiński, fizjoterapeuta, który od marca nie odzyskał całkowicie smaku i powonienia.
Sytuacja w Polsce zaczyna robić się coraz bardziej niebezpieczna, a chorych wciąż przybywa. Od soboty cała Polska staje się żółtą strefą, a na przestrzeni publicznej obowiązuje nakaz zakrywanie nosa i ust. Dlaczego prawidłowe noszenie maseczki jest tak ważne? O tym opowiedziała nam dr n. med. Agnieszka Wróbel-Lempart, otolaryngolog, chirurg głowy i szyi.
10-letni Kacper Roy to chłopiec obdarzony genialnym węchem. Jego niezwykły talent pozwala mu rozpoznawać, łączyć i komponować zapachy. Od kilku lat Kacper współpracuje z senselierką Martą Siembab. Panią Martę oraz Kacpra i jego mamę gościliśmy w Dzień Dobry Wakacje. Kacper opowiedział nam m.in. o zapachach, które skomponował.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Martę Siembab, senselierkę, która wytłumaczyła nam, na czym polega jej zawód. Czy to prawda, że zapachem możemy uwieść drugą osobę? Czy każdy z nas może wytrenować swój węch? Ile zapachów rozpoznaje przeciętny człowiek? Jaki jest ukochany zapach Doroty Wellman?