Długi COVID to według specjalistów infekcja koronawirusowa, która przechodzi w stan przewlekły, a jej objawy nie mijają nawet po wielu miesiącach od wykrycia zakażenia wirusem SARS-COV-2. Naukowcy bacznie się przyglądają temu nowemu zjawisku, a ich ustalenia są coraz bardziej niepokojące.
Jakie objawy mogą się utrzymywać po zakażeniu koronawirusem?
Autorami jednego z największych dotychczas badań na temat odległych skutków zakażenia koronawirusem są naukowcy, którzy w większości sami przeszli COVID-19. Przeprowadzili oni ankietę wśród 3762 osób, które przechorowały COVID-19. Respondenci mieli od 18 do 80 lat, pochodzili z 56 krajów i odpowiadali w dziewięciu różnych językach na 257 pytań.
Ozdrowieńcy zgłosili badaczom aż 205 różnego rodzaju przykrych objawów, występujących w 10 układach i narządach! Dolegliwości utrzymywały się ponad pół roku po wykryciu zakażenia koronawirusem.
Najczęstsze pocovidowe dolegliwości, które utrzymywały się po sześciu miesiącach, to:
- zmęczenie,
- złe samopoczucie po wysiłku,
- zaburzenia funkcji poznawczych („mgła mózgowa”),
- bóle głowy,
- problemy z pamięcią,
- bezsenność,
- bóle mięśni,
- kołatanie serca,
- duszność, zawroty głowy,
- problemy z równowagą,
- zaburzenia mowy.
Powrót do pracy po zakażeniu COVID-19
Naukowcy zwrócili uwagę, że dolegliwości typowe dla długiego COVIDU mogą znacznie utrudniać powrót do aktywności sprzed zakażenia.
Badania wykazały bowiem, że do najczęstszych i najtrwalszych objawów należą nieprawidłowości neurologiczne, takie jak zaburzenia pamięci i funkcji poznawczych. Doświadczyło ich ponad 85 proc. ankietowanych ozdrowieńców. Co więcej, autorzy badania stwierdzili, że dolegliwości były tak samo częste we wszystkich grupach wiekowych i miały istotny wpływ na zdolność respondentów do pracy.
W związku z pocovidowymi dolegliwościami 45 procent badanych zgłosiło potrzebę skrócenia harmonogramu pracy w porównaniu z okresem przed chorobą, a około 22 proc. nie pracowało ze względu na stan zdrowia.
Prawie 86 proc. badanych doświadczyło nawrotów dolegliwości po zakażeniu koronawirusem, najczęściej wywołanych aktywnością fizyczną, stresem, wysiłkiem fizycznym i aktywnością umysłową.
Jak dojść do siebie po COVID-19?
Długi COVID to nowe zjawisko (podobnie jak sam koronawirus SARS-CoV-2). Naukowcy i lekarze jeszcze nie wiedzą, dlaczego w niektórych przypadkach po zakażeniu koronawirusem objawy chorobowe utrzymują się tak długo. Niestety nie wiedzą też, jak można pomóc chorym.
- To rozdział, który nie został jeszcze napisany w podręcznikach medycznych i nie ma prawie żadnych ważnych artykułów naukowych na ten temat. Nikt nie może zająć się tym stanem, dopóki nie będziemy lepiej wiedzieli, co się dzieje - odniósł się do kwestii leczenia objawów pocovidowych Danny Altmann, profesor immunologii w Imperial College London.
W wielu krajach dopiero opracowuje się programy właściwej opieki zdrowotnej dla pacjentów, którzy doświadczają odległych skutków zakażenia koronawirusem. Naukowcy cały czas badają, jaki jest "rzeczywisty wpływ zakażenia Sars-CoV-2 na zdrowie mózgu".
Zobacz też:
Do Polski trafi aż 6 różnych szczepionek. Co o nich wiadomo?
Infekcja między dawkami szczepień przeciwko COVID-19. Co zrobić w takiej sytuacji?
Zobacz wideo: Przychodnia w Czeladzi przyjmuje pacjentów z komplikacjami po przebytym zakażeniu COVID 19
Autor: Małgorzata Kaferska-Łysek
Źródło: www.theguardian.com
Źródło zdjęcia głównego: E+