pamięć

  pamięć

  Pamięć do liczb, dat, faktów, nazwisk itp. to jedna z najbardziej pożądanych umiejętności w wieku szkolnym, na studiach, ale też w całym dorosłym życiu. Dlaczego jedni zapamiętują błyskawicznie i na lata, a inni szybko zapominają, choć wkładają duży wysiłek w naukę? Umiejętności zapamiętywania można się jednak nauczyć. Nie trzeba się z nią urodzić. Z pomocą przychodzi mnemotechnika.

  Mózg to główne centrum dowodzenia naszego organizmu. Choć odpowiada za najważniejsze procesy, które zachodzą w ludzkim ciele, to nie zawsze działa idealnie. Dlaczego umysł czasem płata nam figle? W Dzień Dobry TVN - z okazji Europejskiego Dnia Mózgu - rozmawialiśmy na ten temat z Urszulą Dąbrowską, biolożką, dziennikarką, pisarką i popularyzatorką nauki.

  Internet pełny jest filmików, na których osoby odpytywane z wiedzy elementarnej, nie są sobie w stanie poradzić z odpowiedzią. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Adama Drzewickiego, autora i pomysłodawcę projektu „Matura to bzdura” w ramach którego, od lat obnaża poziom szkolnej wiedzy w naszym społeczeństwie, aktor Tomasz Ciachorowski i stand-uper Łukasz "Lotek" Lodkowski. Co dała im szkoła? Jak wspominają swoją edukację i co pamiętają do dziś?

  Dlaczego często jest tak, że to samo wydarzenie pamiętamy inaczej? Co warto pamiętać, a co lepiej zapomnieć? Czy pamięć można ćwiczyć i jakie są jej rodzaje? W Dzień Dobry TVN o tym, jak działa pamięć opowiedział nam Miłosz Brzeziński.

  Kobiety i mężczyźni różnią się nie tylko pod względem fizjonomii, ale również umysłu. Naukowcy dowiedli, że słaba płeć zapamiętuje więcej i lepiej. Dlaczego kobiety dokładnie pamiętają, co partner powiedział 6 grudnia 2010 roku o godzinie 14:21? Czy słabsza pamięć mężczyzn jest przyczyną wojny płci? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psychiatrą dr Mają Polikowską-Herman, aktorem Andrzejem Deskurem i dziennikarką Anną Dec.

  Dziecko zapamiętuje świat zmysłami, dlatego warto o nie zadbać przygotowując święta z udziałem malucha. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psycholog dziecięcą Aleksandrę Piotrowską, aby zapytać, w jaki sposób działa dziecięca pamięć oraz jak stworzyć im piękne świąteczne wspomnienia. Co to jest dziecięca amnezja?

  Od śmierci ks. Jana Kaczkowskiego minęło pół roku. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska spotkała się z ojcem - Józefem Kaczkowskim i siostrą - Magdaleną Sekułą, aby porozmawiać o spuściźnie ks. Jana. Jak najbliżsi radzą sobie z tęsknotą za nim?

  Pomniki powinny z założenia upamiętniać ważne idee, wydarzenia lub postacie. Czym pomnik różni się od rzeźby? Które pomniki w Polsce zasługują na szczególną uwagę, a które są niepotrzebne? Gościem Dzień Dobry TVN był Jakub Głaz, krytyk architektury.

  Sen jest niezwykle ważny, ponieważ pozytywnie wpływa na naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Osoby, którym dokucza bezsenność mają problemy z pamięcią, szybciej się złoszczą i są bardziej impulsywni. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: kierownika Pracowni Elektroencefalografii i Badań nad Snem dr Tadeusza Piotrowskiego i internistkę, specjalistkę w zakresie chorób wewnętrznych i chorób płuc dr n. med. Ewę Czernicką-Cierpisz, aby zapytać, jak działa niewyspane ciało i umysł i jak zbyt mała dawka snu odbija się na naszym ciele i zdrowiu.

  Wiktor Kazanecki z Krosna może pochwalić się niezwykłą umiejętnością. Chłopak błyskawicznie zapamiętuje rozkłady jazdy miejskich autobusów. Skąd to hobby? Jak się tego nauczył? W jaki sposób potrafi przewidzieć, że przyjedzie autobus niskopodłogowy i kto go będzie prowadził? Jak Wiktor wykorzystuje swój talent? :-)

  Prowadzący Dzień Dobry TVN Marcin Prokop nie pamięta swojej studniówki. Bo - jak wiadomo - każdej dobrej imprezy się nie pamięta. :)

  Padł kolejny rekord Polski w zapamiętywaniu. Ustanowili go bracia Bartłomiej i Tobiasz Boral. Kombinację tysiąca monet 1 i 2 złotowych udało im się zapamiętać w 39 minut. Zobaczcie jak tego dokonali!

  Amnezja to dysfunkcja pamięci deklaratywnej. Nie ma reminiscencji, wspomnień, faktów z przeszłości, istnieje tylko "tu i teraz". Pamięć krótkotrwała jednak pozostaje. Co rusz media donoszą o ludziach, którzy odnajdują się w dziwnych okolicznościach zupełnie nie wiedząc kim są i skąd pochodzą. Taka dolegliwość dotknęła mężczyznę znalezionego w pobliżu myjni samochodowej w Oslo. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był lekarz i szef działu nauka miesięcznika „Focus" Jan Stradowski. Jakie obszary w mózgu odpowiadają za pamięć i dlaczego nie jest to jeden obszar?

  Jak się żyje osobom z zanikami pamięci? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Magdalenę Mierzwińską, która w wyniku wypadku straciła pamięć. Pani Magda przewróciła się w łazience na mokrej podłodze i głową uderzyła o róg pralki... po tym straciła przytomność. Gdy się ocknęła nie pamietała kim jest. Czy hipnoza pomaga w odzyskiwaniu pamięci? Naszym gościem była też psycholog Maria Rotkiel i Sebastian Mierzwiński, mąż Magdy. Czy osoby z amnezją są bardziej poddatne na depresję?

  Zapamiętują ciąg cyfr, nazwisk, kolejność ułożenia kart w talii. Bartłomiej i Tobiasz Boral reprezentowali Polskę na XX Mistrzostwach Świata Pamięci w Chinach. Zobacz, jak poradzili sobie z przygotowanym przez nas testem! A czy Marcin Prokop ma dobrą pamięć?