23 lata temu - 11 września - dwa samoloty uderzyły w wierze World Trade Center. Trzecia maszyna uderzyła w Pentagon. Spora część z nas dokładnie pamięta, co robiła tego dnia. Na ile prawdziwe są nasze wspomnienia? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Damian Paradowski, psycholog i Maja Kamińska, psycholożka prowadzący profil na Instagramie "Uważne Głowy".
Adam Piątkowski, mąż jednej z chorych, opowiedział o codzienności związanej z tą chorobą. Naszym gościem była też Paulina Wójtowicz, dziennikarka medyczna, która postanowiła spisać opowieści osób opiekujących się chorymi.
Mariusz Walter jest niekwestionowaną ikoną polskiej telewizji. Przez wiele lat prowadził stację, która odmieniła oblicze telewizyjnej rozrywki w naszym kraju. To jemu najbardziej cenieni dziennikarze zawdzięczają swój sukces.
13 marca 2019 roku odeszła uwielbiana przez Polaków aktorka Zofia Czerwińska i choć czas leczy rany, to wspomnienia pozostają z nam na zawsze. Najlepszym tego dowodem jest Mariusz Szczygieł, przyjaciel Zofii, który każdego roku, w rocznicę śmierci artystki zamieszcza poruszający wpis.
Codzienne przyjmowanie pewnego rodzaju suplementów może nie tylko pozytywnie wpływać na pracę jelit, ale również i mózgu. Badacze z King's College w Londynie po przeprowadzeniu badania na bliźniakach wyciągnęli optymistyczne wnioski. Jakie?
Od 2 do 4 czerwca w Krakowie trawa 6. edycja Wodecki Twist Festiwal. Po raz kolejny na scenie pojawią się utalentowani artyści, którzy zaprezentują nowe aranżacje utworów Zbigniewa Wodeckiego. Jakie atrakcje czekają na słuchaczy?
Co decyduje o tym, które zdarzenie ma szansę pozostać w umyśle malucha na stałe? O wynikach badań nad pamięcią porozmawialiśmy w dziendobry.tvn.pl z psycholog Klaudią Bartoszewską.
Demencja kojarzy nam się przede wszystkim z osobami starszymi. Tymczasem przypadłość coraz częściej dotyka ludzi znacznie młodszych. Jakie mogą być pierwsze objawy demencji? Co możemy zrobić, aby uniknąć choroby? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała neuropsycholog Karolina Jurga.
Palenie papierosów ma negatywny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że palacze - zwłaszcza po 60. roku życia - gorzej wypadają w testach oceniających ich funkcje poznawcze. Co to oznacza w praktyce?
Nauka języka obcego jest celem wielu osób, często wręcz koniecznością. Czy da się przyswoić nową wiedzę w szybkim tempie? Z okazji Europejskiego Dnia Języków i Międzynarodowego Dnia Języków Obcych przypominamy rozmowę z Bartoszem Czekałą, poliglotą, który nie ma wątpliwości, że jest to możliwe. W Dzień Dobry TVN opowiedział, jak to zrobić.
Jowita Chłoń jest pedagogiem oraz trenerem szybkiego czytania i technik pamięciowych. 600-stronnicową powieść pochłonie w ok. 2 godziny, a całą trylogię w jeden dzień. Jak to możliwe? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Bartosz Czekała to ekspert w dziedzinie zapamiętywania i poliglota - biegle zna aż 8 języków. W studio Dzień Dobry TVN zaprezentował efekty swoich metod. Podzielił się też z widzami sprawdzonymi sposobami na szybką, a co ważniejsze - skuteczną naukę.
Badania przeprowadzone przez specjalistów z Uniwersytetu w Oslo pokazały, że nawet łagodna postać COVID-19 może dawać powikłania. Naukowcy wykazali, że pacjenci z tej grupy jeszcze przez 8 miesięcy po przejściu infekcji mają problemy z pamięcią.
Zdarza się, że przechodząc do innego pokoju, zapominamy, po co do niego przyszliśmy. Okazuje się, że na tę przypadłość jest specjalna nazwa. Kiedy występuje tzw. efekt drzwi i jak można go uniknąć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała psycholog Zuzanna Butryn.
Pamięć do liczb, dat, faktów, nazwisk itp. to jedna z najbardziej pożądanych umiejętności w wieku szkolnym, na studiach, ale też w całym dorosłym życiu. Dlaczego jedni zapamiętują błyskawicznie i na lata, a inni szybko zapominają, choć wkładają duży wysiłek w naukę? Umiejętności zapamiętywania można się jednak nauczyć. Nie trzeba się z nią urodzić. Z pomocą przychodzi mnemotechnika.
Mózg to główne centrum dowodzenia naszego organizmu. Choć odpowiada za najważniejsze procesy, które zachodzą w ludzkim ciele, to nie zawsze działa idealnie. Dlaczego umysł czasem płata nam figle? W Dzień Dobry TVN - z okazji Europejskiego Dnia Mózgu - rozmawialiśmy na ten temat z Urszulą Dąbrowską, biolożką, dziennikarką, pisarką i popularyzatorką nauki.
Natalia Kukulska uczciła 41. rocznicę śmierci Anny Jantar. Wokalistka umieściła w mediach społecznościowych wspólne zdjęcie z mamą, a także opowiedziała o swoim bólu i pustce, które odczuwa.