1 listopada to dzień, w którym skupiamy się na wspominaniu bliskich.
Pamięć autobiograficzna odpowiada za wspomnienia człowieka i wiedzę o jego przeszłości.
23 lata temu - 11 września - dwa samoloty uderzyły w wierze World Trade Center. Trzecia maszyna uderzyła w Pentagon. Spora część z nas dokładnie pamięta, co robiła tego dnia. Na ile prawdziwe są nasze wspomnienia? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Damian Paradowski, psycholog i Maja Kamińska, psycholożka prowadzący profil na Instagramie "Uważne Głowy".
Adam Piątkowski, mąż jednej z chorych, opowiedział o codzienności związanej z tą chorobą. Naszym gościem była też Paulina Wójtowicz, dziennikarka medyczna, która postanowiła spisać opowieści osób opiekujących się chorymi.
Zobacz, jak sobie poradzili Paulina i Damian.
Mariusz Walter jest niekwestionowaną ikoną polskiej telewizji. Przez wiele lat prowadził stację, która odmieniła oblicze telewizyjnej rozrywki w naszym kraju. To jemu najbardziej cenieni dziennikarze zawdzięczają swój sukces.
13 marca 2019 roku odeszła uwielbiana przez Polaków aktorka Zofia Czerwińska i choć czas leczy rany, to wspomnienia pozostają z nam na zawsze. Najlepszym tego dowodem jest Mariusz Szczygieł, przyjaciel Zofii, który każdego roku, w rocznicę śmierci artystki zamieszcza poruszający wpis.
Codzienne przyjmowanie pewnego rodzaju suplementów może nie tylko pozytywnie wpływać na pracę jelit, ale również i mózgu. Badacze z King's College w Londynie po przeprowadzeniu badania na bliźniakach wyciągnęli optymistyczne wnioski. Jakie?
Neurobiolożka zaprezentowała m.in. ćwiczenie "kapturka-myśliciela".
"Mam jedną niepopularną radę".
Na kanapach Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Cezarym Żakiem, Arturem Żmijewskim i Ewą Żmijewską o tym, jakim człowiekiem był Piotr Machalica.
Neurolożka wyjaśnia, kiedy staje się to powodem do niepokoju.
Od 2 do 4 czerwca w Krakowie trawa 6. edycja Wodecki Twist Festiwal. Po raz kolejny na scenie pojawią się utalentowani artyści, którzy zaprezentują nowe aranżacje utworów Zbigniewa Wodeckiego. Jakie atrakcje czekają na słuchaczy?
Co decyduje o tym, które zdarzenie ma szansę pozostać w umyśle malucha na stałe? O wynikach badań nad pamięcią porozmawialiśmy w dziendobry.tvn.pl z psycholog Klaudią Bartoszewską.
"Zostawia w pamięci większy ślad".
Demencja kojarzy nam się przede wszystkim z osobami starszymi. Tymczasem przypadłość coraz częściej dotyka ludzi znacznie młodszych. Jakie mogą być pierwsze objawy demencji? Co możemy zrobić, aby uniknąć choroby? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała neuropsycholog Karolina Jurga.
Dlaczego niektórzy z nas świetnie zapamiętują ważne daty, takie jak np. urodziny czy imieniny bliskich, a innym sprawia to niezwykłą trudność?
Te metody pomogą w skutecznym opanowaniu materiału.
"Chcę uratować dziedzictwo rzemieślnicze".
"Pamięć jest efektem ubocznym treningu wyobraźni".
Palenie papierosów ma negatywny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że palacze - zwłaszcza po 60. roku życia - gorzej wypadają w testach oceniających ich funkcje poznawcze. Co to oznacza w praktyce?
Nauka języka obcego jest celem wielu osób, często wręcz koniecznością. Czy da się przyswoić nową wiedzę w szybkim tempie? Z okazji Europejskiego Dnia Języków i Międzynarodowego Dnia Języków Obcych przypominamy rozmowę z Bartoszem Czekałą, poliglotą, który nie ma wątpliwości, że jest to możliwe. W Dzień Dobry TVN opowiedział, jak to zrobić.
"Ma zdolność modyfikowania pewnych szczegółów".
Jowita Chłoń jest pedagogiem oraz trenerem szybkiego czytania i technik pamięciowych. 600-stronnicową powieść pochłonie w ok. 2 godziny, a całą trylogię w jeden dzień. Jak to możliwe? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Bartosz Czekała to ekspert w dziedzinie zapamiętywania i poliglota - biegle zna aż 8 języków. W studio Dzień Dobry TVN zaprezentował efekty swoich metod. Podzielił się też z widzami sprawdzonymi sposobami na szybką, a co ważniejsze - skuteczną naukę.
Badania przeprowadzone przez specjalistów z Uniwersytetu w Oslo pokazały, że nawet łagodna postać COVID-19 może dawać powikłania. Naukowcy wykazali, że pacjenci z tej grupy jeszcze przez 8 miesięcy po przejściu infekcji mają problemy z pamięcią.
Zdarza się, że przechodząc do innego pokoju, zapominamy, po co do niego przyszliśmy. Okazuje się, że na tę przypadłość jest specjalna nazwa. Kiedy występuje tzw. efekt drzwi i jak można go uniknąć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała psycholog Zuzanna Butryn.
Pamięć do liczb, dat, faktów, nazwisk itp. to jedna z najbardziej pożądanych umiejętności w wieku szkolnym, na studiach, ale też w całym dorosłym życiu. Dlaczego jedni zapamiętują błyskawicznie i na lata, a inni szybko zapominają, choć wkładają duży wysiłek w naukę? Umiejętności zapamiętywania można się jednak nauczyć. Nie trzeba się z nią urodzić. Z pomocą przychodzi mnemotechnika.
Mózg to główne centrum dowodzenia naszego organizmu. Choć odpowiada za najważniejsze procesy, które zachodzą w ludzkim ciele, to nie zawsze działa idealnie. Dlaczego umysł czasem płata nam figle? W Dzień Dobry TVN - z okazji Europejskiego Dnia Mózgu - rozmawialiśmy na ten temat z Urszulą Dąbrowską, biolożką, dziennikarką, pisarką i popularyzatorką nauki.
Natalia Kukulska uczciła 41. rocznicę śmierci Anny Jantar. Wokalistka umieściła w mediach społecznościowych wspólne zdjęcie z mamą, a także opowiedziała o swoim bólu i pustce, które odczuwa.