Ocalić od zapomnienia
Pasjonat zabytków przenosi obiekty w świat wirtualny za pomocą fotogrametrii. To skomplikowany proces, w którym najważniejsza jest konsekwencja.
- Pochodzę z rodziny rzemieślniczej, więc wiem, jak te rzeczy powstawały w pracowni ojca. Wiem też, ile sto lat temu zajmowało wykonanie tych przedmiotów. Przez digitalizację chciałbym pokazywać także kunszt mojego taty - opowiadał Jan Gałek.
- Jeden obiekt to około 100, 200, a nawet 300 fotografii. Przenoszę je do komputera i później w programie algorytmy wyszukują wspólne punkty, tworząc model 3D - dodał.
Ratuje zabytki z dobrego serca
Bliscy Jana opowiadali nam o jego dobroduszności. Mężczyzna przenosi zabytki do sieci nieodpłatnie - dostępne są do wszystkich. Marzeniem Dolnoślązaka jest stworzenie ogólnodostępnego archiwum cyfrowego.
- Moją wielką pasją są meble ludowe, skrzynie pięknie malowane i dla urozmaicenia zajmuję się również renowacją starych sejfów - mówił Jan Gałek.
- Chciałbym uratować dziedzictwo rzemieślnicze w naszej rodzinie i wśród rzemieślników, którzy wykonywali te przedmioty wiele lat temu - dodał.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- #BezCukru: odważnie o życiu na wózku inwalidzkim i seksie. "Muszę wspomagać się wibratorem medycznym"
- Alicja Wieniawa otworzyła się na temat relacji w swojej rodzinie. "Mama jest najbliższą mi osobą"
- Maria Prażuch-Prokop pierwszy raz o chorobie, z którą walczy m.in. jogą
Autor: Oskar Netkowski
Reporter: Marta Wrońska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN