Podziemia kredowe to jedna z największych atrakcji turystycznych Chełma. To miejsce, w którym dawniej znajdowała się kopalnia kredy. Dzisiaj jest to kompleks udostępniony turystom, w którym można poznać historię nie tylko górnictwa kredowego, lecz także całego regionu.
Chełmskie Podziemia Kredoweto to labirynt licznych korytarzy i komór, w których – oprócz innych zwiedzających – można spotkać także ducha tej kopalni, Bielucha. Jakie jeszcze atrakcje czekają na turystów w Chełmie?
Historia kopalni kredy w Chełmie
Historia kopalń kredowych w tym regionie sięga XIII wieku. Wydobywany tutaj surowiec był wykorzystywany na miejscu (np. do produkcji farb czy ceramiki), a także transportowany do wielu polskich miast, m.in. do Krakowa. W czasie wojen tunele wydrążone pod większą częścią miasta służyły jego mieszkańcom również jako schronienie – z wielu domów można było przejść przez piwnicę bezpośrednio do tuneli. Z uwagi na to, że prace eksploatacyjne były prowadzone przez wiele lat bez żadnej kontroli i nadzoru, powoli stawały się zagrożeniem dla mieszkańców miasta. W XX wieku miejsce miało kilka tąpnięć korytarzy, dlatego też musiały zostać przeprowadzone prace zabezpieczające tunele i komory kopalni.
Pierwsza trasa dla turystów została otwarta jeszcze przed II wojną światową. Miała ona wówczas zaledwie 300 metrów. Za jej przygotowanie odpowiadała wówczas Federacja Polskich Związków Obrony Ojczyzny. W latach 60. i 70. ubiegłego wieku przeprowadzono tutaj szereg prac wykopaliskowych, które pozwoliły między innymi na odkrycie nowych korytarzy. A to z kolei umożliwiło powiększenie trasy turystycznej. W 1995 roku kopalnia wraz z miejską starówką zostały wpisane do rejestru zabytków województwa chełmskiego.
Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy
Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy
Jakie atrakcje czekają na trasie?
Turyści mogą zdecydować się na jeden z trzech wariantów zwiedzania podziemi kredowych. Trasa standardowa trwa około 1 godziny. Wariant drugi to trasa z wyjściem do restauracji trwająca około 45 minut. Można zdecydować się również na zwiedzanie z programami artystycznymi, które trwają około 1,5 godziny. Jako programy artystyczne rozumie się tutaj między innymi teatr dla dzieci, a także koncerty dla dorosłych.
W poszczególnych komorach, a także pawilonie, można zobaczyć stałe wystawy dotyczące historii tego regionu (m.in. znaleziska archeologiczne, takie jak biżuteria z brązu) czy związane z górnictwem kredowym. W wielu komorach zorganizowane są sceny tematyczne, które pozwalają chociaż w części zobaczyć, jak dawniej wyglądała praca górników wydobywających kredę – jakich technologii używali, jakie mieli stroje i narzędzia. Często organizowane są tematyczne wystawy okresowe. Po zakończeniu wycieczki można zakupić w sklepiku pamiątki, takie jak np. widokówki. Dostępne są również książki poświęcone regionowi chełmskiemu.
Spotkanie z duchem Bieluchem
W jednej z komór dawnej kopalni można spotkać jej opiekuna – ducha Bielucha. Postać ta wiąże się ściśle z dawnymi legendami regionu chełmskiego. Według podań jest to duch białego niedźwiedzia, który dawniej zamieszkiwał jaskinie kredowe znajdujące się na Chełmskiej Górze. Miał on zostać oślepiony światłem wiecznego znicza postawionego blisko jego kryjówki, co skłoniło go do schowania się w chełmskich podziemiach. Duch niedźwiedzia miał opuszczać podziemia jedynie wtedy, gdy ziemia, nad którą sprawował swoją pieczę, znajdowała się w niebezpieczeństwie.
Obecnie Bieluch urzęduje w komnatach i korytarzach Chełmskich Podziemi Kredowych. Czasami pojawia się w komnacie nazwanej jego imieniem. Opowiada wtedy turystom o swoich dziejach i rozlicznych przygodach.
Podziemia kredowe w Chełmie – praktyczne informacje
Kiedy otwarte są podziemia chełmskie? Godziny otwarcia od poniedziałku do niedzieli to 9:00-17:00. Wejścia odbywają się o godzinach: 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00, a w lipcu i sierpniu - 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00.
Szykując się na zwiedzanie tego miejsca, warto pamiętać, że panuje tam o wiele niższa temperatura niż na zewnątrz – ok. 9 stopni Celsjusza. Dlatego dobrze jest zabrać ze sobą okrycie wierzchnie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Tierra del Fuego – Ziemia Ognista w Ameryce Południowej
- Dzień Świętego Patryka. Dlaczego Irlandczycy kochają to święto?
- Jak będą wyglądać tegoroczne wakacje? "Zadajemy sobie pytanie: czy wypada, czy można"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Henryk Sadura/Getty Images