Tierra del Fuego – Ziemia Ognista w Ameryce Południowej

Tierra del Fuego
Tierra del Fuego
Źródło: Posnov
Tierra del Fuego to po hiszpańsku Ziemia Ognista. Nazwą tą określa się archipelag przy południowym wybrzeżu Ameryki Południowej. Oddzielony jest od kontynentu Cieśniną Magellana, której nazwa pochodzi od nazwiska odkrywcy tych terenów. Od Ziemi Grahama na Antarktydzie Tierra del Fuego jest oddzielona z kolei Cieśniną Drake’a.

Tierra del Fuego swoją nazwę zawdzięcza poświacie, którą widzieli dopływający do wysp żeglarze pod wodzą Ferdynanda Magellana. Najprawdopodobniej nie był to jednak efekt jakiegoś fantastycznego zjawiska – jak zdawali się sądzić żeglarze – a naturalna poświata rozchodząca się od ognisk palonych przez tubylców.

Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Konno przez świat
Konno przez świat
Kolejna wyprawa Mikołaja Sondeja
Kolejna wyprawa Mikołaja Sondeja
Połączył podróże z treningami
Połączył podróże z treningami
Opowieści żeglarza Romana Paszke o dalekomorskich podróżach
Opowieści żeglarza Romana Paszke o dalekomorskich podróżach
Do zobaczenia w Bolonii
Do zobaczenia w Bolonii
Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecie
Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecie
Życie na kółkach Zosi i Jakuba
Życie na kółkach Zosi i Jakuba
Kapitan Baranowski wyrusza w samotny rejs
Kapitan Baranowski wyrusza w samotny rejs
Podróżuje i pomaga dzieciom z różnych stron świata
Podróżuje i pomaga dzieciom z różnych stron świata
Rowerem przez Afrykę
Rowerem przez Afrykę
Kuba przed czterdziestką odwiedził 91 krajów
Kuba przed czterdziestką odwiedził 91 krajów
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Od 7 lat na piechotę przez świat
Od 7 lat na piechotę przez świat

Położenie Tierra del Fuego

Tierra del Fuego, czyli Ziemia Ognista, położona jest u południowych wybrzeży Ameryki Południowej. Zajmuje powierzchnię 73,7 tys. km². Najdalej na południe wysuniętą wyspą archipelagu Tierra del Fuego jest Hornos ze słynnym przylądkiem Horn. Z kolei największa wyspa archipelagu to Isla Grande de Tierra del Fuego o powierzchni ok. 48 tys. km². W skład archipelagu wchodzą także mniejsze wyspy:

  • Navarino,
    • Hoste,
      • Clarence,
        • Santa Inés,
          • Desolación,
            • Riesco,
              • Picton, Lennox i Nueva,
                • Landfall,
                  • Nunez,
                    • Stewart,
                      • Londonderry,
                        • Gordon,
                          • Tomas.

                            Tierra del Fuego w jednej trzeciej przynależy do Argentyny, a w dwóch trzecich do Chile. Do Argentyny należy wschodnia część archipelagu z głównym ośrodkiem administracyjnym Ushuaia. Natomiast zachodnia część archipelagu należy do Chile. W tej części główne miasta to Puerto Williams, Porvenir i Manantiales.

                            Komunikacja na Tierra del Fuego

                            Tierra del Fuego ma dość ubogą siatkę dróg. Nie ma tutaj kolei. Główne miasta mają połączenia lotnicze z Punta Arenas w Chile i Rio Gallegos w Argentynie. Kluczowa jest przede wszystkim komunikacja morska. Cały czas działają regularne połączenia z Porvenir do Punta Arenas, a statki morskie łączą Ushuaię i Isla Navarino z Chile.

                            Ukształtowanie Tierra del Fuego

                            Tierra del Fuego jest bardzo zróżnicowana. Większość północnej części głównej wyspy, składająca się z topografii lodowcowej, głównie jezior i moren, ma mniej niż 180 metrów wysokości, a wybrzeża Atlantyku i Cieśniny Magellana są nisko położone. Natomiast południowa i zachodnia część głównej wyspy oraz całego archipelagu to swoiste przedłużenie Andów, ze szczytami przekraczających 2000 m, w szczególności Monte Sarmiento (2300 m) i Monte Darwin (2438 m). Znajdują się tu także lodowce górskie. Klimat Ziemi Ognistej jest chłodny w lecie i zimny w zimie. Wyspę cechuje duży roczny kontrast między opadami. Na odsłoniętych południowych i zachodnich terenach Tierra del Fuego roślinność ogranicza się do mchów i karłowatych drzew. Centralna część głównej wyspy ma lasy liściaste, a północne równiny cechują się osłoną kępową.

                            Piękno Tierra del Fuego

                            Tierra del Fuego uwodzi dziesiątkami szczytów pokrytych lodowcami oraz błękitnoszarymi jeziorkami. Na trasie między Rio Grande a Ushuaią rozciągają się z kolei ogromne, wiecznie zielone lasy. Utrzymuje się tutaj klimat subpolarny o sporej ilości opadów. Średnie temperatury wahają się od 10–11℃ (styczeń) do 0–2℃ (lipiec). Na wschodzie archipelagu występują suche stepy subantarktyczne, a także kserofilne zarośla. Południową część wypełniają bukowo-cedrowe lasy. Niewiele tutaj roślinności trawiastej.

                            Tierra del Fuego to także dom wielu zwierząt. Szczególnie w strefie przybrzeżnej spotkać można kondory olbrzymie, rybołówki, ostrygojady, a nawet albatrosy. W lasach żyją nutrie, szynszyle, pudu, krasnogonki krótkodziobe. Niewątpliwą atrakcją są pingwiny magellańskie.

                            Ushuaia na Tierra del Fuego

                            Tierra del Fuego to archipelag wielu mniejszych lub większych wysp, a jego najważniejszym miastem jest niezaprzeczalnie Ushuaia. To także najbardziej wysunięte na południe miasto na świecie, więc wiele osób przyjeżdża tutaj z myślą o swoistym krańcu świata. Warto zatrzymać się w tej przepięknej górskiej okolicy, a także wybrać się na spacer po lodowcu lub na plażę z widokiem na portową część wyspy.

                            Turystyka na Tierra del Fuego

                            Tierra del Fuego może odstraszać trudnymi warunkami klimatycznymi. Jej niezwykłe ukształtowanie, flora i fauna przyciągają jednak spore grupy turystów. Główną atrakcję stanowią lodowce (np. Martial), wiecznie zielone lasy i miasto Ushuaia. Turyści chętnie odwiedzają także Park Narodowy Ziemi Ognistej. Dużą popularnością cieszą się wycieczki w kierunku Antarktydy.

                            Zobacz także:

                            Autor: Adrian Adamczyk

                            Źródło zdjęcia głównego: Posnov

                            podziel się:

                            Pozostałe wiadomości