Kiszyniów. Atrakcje, zabytki, historia miasta

Kiszyniów
Kiszyniów - stolica Mołdawii. Co warto tam zwiedzić?
Źródło: Alexander Spatari/Getty Images
Kiszyniów jest sercem Mołdawii, centrum kulturalnym, przemysłowym i największym miastem w kraju. Większość budynków ma socrealistyczne korzenie, ale można tu znaleźć zabytki XIX-wiecznej architektury sakralnej z czasów, kiedy miasto przeżywało rozkwit. Niestety, wiele z nich zniszczyła II wojna światowa. Żaden z zabytkowych budynków Kiszyniowa nie jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Podczas zwiedzania Kiszyniowa nietrudno zauważyć, że znajdowało się przez lata pod wpływem ZSRR. Socrealistyczne budynki sąsiadują tu z nowoczesnymi, niezbyt licznymi butikami o angielsko brzmiących nazwach oraz zabytkowymi świątyniami z XIX wieku.

Kiszyniów – co warto wiedzieć?

Kiszyniów to stolica Mołdawii i jej największe miasto. Ma ok. 650 tys. mieszkańców i zajmuje ok. 550 km2. Jest położone w centrum kraju, nad rzeką Byk, na urodzajnej nizinie. Klimat w Kiszyniowie jest kontynentalny. Oznacza to mroźne, wietrzne zimy i gorące lata, z temperaturami dochodzącymi niekiedy do 35–40℃. Latem zdarzają się burze.

Kiszyniów i jego historia

Historia Kiszyniowa rozpoczyna się w 1466 roku, kiedy założono wioskę wokół klasztoru na terenie Hospodarstwa Mołdawskiego. W XV–XVI wieku miasto trafiło pod władzę Turcji, a w XIX wieku – Rosji. Przed aneksją Rosji miasto było stolicą żupy, a po niej – stolicą guberni besarabskiej. Na początku XX wieku Kiszyniów był zamieszkały w większości przez ludność żydowską. W 1903 roku wybuchł tam jeden z największych pogromów Żydów.

W 1917 roku ogłoszono autonomię Mołdawii w granicach Rosji. Rok później doszło do bolszewickiego przewrotu, ale miasto przejęły wojska rumuńskie. Kiszyniów znalazł się w granicach Rumunii.

W 1940 roku Kiszyniów i całą Besarabię przyłączono do ZSRR. Wtedy też miasto zostało stolicą Mołdawii Radzieckiej. Rok później Kiszyniów przeszedł ponownie w ręce Rumunii. Doszło wtedy do kolejnych pogromów Żydów. Ostatecznie miasto zajęła Armia Czerwona w 1944 roku i od tego czasu Mołdawia pozostawała pod wpływem ZSRR aż do momentu jego rozwiązania.

Kiszyniów jest wielojęzycznym miastem, w którym mieszkańcy używają języka rumuńskiego, mołdawskiego i rosyjskiego.

Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

piekarnia Boulangerie Veziano
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Konno przez świat
Konno przez świat
Kolejna wyprawa Mikołaja Sondeja
Kolejna wyprawa Mikołaja Sondeja
Połączył podróże z treningami
Połączył podróże z treningami
Opowieści żeglarza Romana Paszke o dalekomorskich podróżach
Opowieści żeglarza Romana Paszke o dalekomorskich podróżach
Do zobaczenia w Bolonii
Do zobaczenia w Bolonii
Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecie
Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecie
Życie na kółkach Zosi i Jakuba
Życie na kółkach Zosi i Jakuba
Kapitan Baranowski wyrusza w samotny rejs
Kapitan Baranowski wyrusza w samotny rejs
Podróżuje i pomaga dzieciom z różnych stron świata
Podróżuje i pomaga dzieciom z różnych stron świata
Rowerem przez Afrykę
Rowerem przez Afrykę
Kuba przed czterdziestką odwiedził 91 krajów
Kuba przed czterdziestką odwiedził 91 krajów
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Od 7 lat na piechotę przez świat
Od 7 lat na piechotę przez świat

Atrakcje turystyczne Kiszyniowa

Od lat 50. do 90. XX wieku na terenie miasta powstawało wiele betonowych budynków, które do teraz dominują w panoramie Kiszyniowa. Dla osób zainteresowanych architekturą modernistyczną, centrum Kiszyniowa może być bardzo ciekawe do zwiedzania. Dominują tu budowle w stylu brutalistycznym, zbudowane z betonu, o „ciężkich” proporcjach, lecz często oryginalnych, surowych kształtach czy wykończeniach elewacji. Najbardziej rozpoznawalna jest „Brama Kiszyniowa”, czyli dwa wielkie wieżowce mieszkalne przypominające rozciętą na pół piramidę. Między nimi znajduje się droga łącząca miasto z lotniskiem. Kiszyniów jest także jedną z najbardziej zielonych stolic Europy. Głównym parkiem jest ten imienia Stefana Wielkiego z Aleją Klasyków Mołdawskiej i Rumuńskiej Literatury. Być może to tutaj Puszkin napisał „Eugeniusza Oniegina”.

Sercem, a raczej „pępkiem” Kiszyniowa (tak bywa nazywany), jest plac Wielkiego Spotkania Narodowego. To miejsce zbierania się zarówno turystów, jak i miejscowych. Znajduje się tu łuk triumfalny nazywany Świętymi Wrotami. Został wzniesiony dla uczczenia zwycięstwa Rosjan nad Turkami w 1812 roku.

Kiszyniów – zwiedzanie zabytków

Najważniejsze zabytki Kiszyniowa pochodzą z XIX wieku. Są to m.in.: · sobór Narodzenia Pańskiego – zbudowana w XIX wieku największa świątynia prawosławna w Kiszyniowie, · sobór Wniebowstąpienia Pańskiego z 1830 roku, · cerkiew św. Haralampiusza z 1836 roku, · cerkiew św. Pantelejmona z lat 1887–1891, · sobór św. Teodory z Sihli z 1895 roku, · sobór Przemienienia Pańskiego z przełomu XIX i XX wieku.

Co warto jeszcze zobaczyć w Kiszyniowie?

W czasie zwiedzania Kiszyniowa można wstąpić do Muzeum Archeologii i Historii Mołdawii oraz do Muzeum Etnografii i Historii Naturalnej. Innym ciekawym muzeum jest Muzeum Puszkina, znajdujące się w domu, w którym mieszkał na zesłaniu słynny pisarz. Warto odwiedzić także Muzeum Sztuk Pięknych znajdujące się w dawnym budynku Liceum Żeńskiego Natalii Dadiani z początków XX wieku. Interesującą atrakcją Kiszyniowa jest również targ artystów i antykwariuszy przy ulicy Stefana III. Można tam znaleźć przeróżne przedmioty – od koszulek z napisami po obrazy czy stare mapy. Niedaleko pomnika Zwycięstwa, upamiętniającego radzieckich żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej, można przejść do wieży ciśnień na willowym wzgórzu. Rozpościera się stamtąd widok na panoramę Kiszyniowa

Atrakcje okolic Kiszyniowa

Ze względu na bardzo żyzne ziemie w okolicach Kiszyniowa są uprawiane winorośla i inne owoce. Najsłynniejszą mołdawską winnicą jest pobliska Cricova. Dodatkową atrakcją jest przechowalnia win, w wykutych w skale korytarzach. Ma ok. 120 km długości. Godzinę jazdy autobusem od Kiszyniowa jest Orheiul Vechi, czyli Stary Orgiejów. To wielki zespół archeologiczny z wykutym w skale klasztorem i kaplicami śladami dawnych, średniowiecznych fortyfikacji i atrakcjami przyrodniczymi Parku Narodowego Orgiejów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości