Świat

Hiroszima – historia miasta i ciekawe miejsca turystyczne. Co warto zwiedzić?

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk
Hiroszima

Hiroszima i Nagasaki to jedyne na świecie miasta, w których przeprowadzono atak przy użyciu bomby atomowej. I o ile historia Hiroszimy jest wszystkim dość dobrze znana, nie każdy wie, że w mieście można znaleźć sporo obiektów i pomników upamiętniających tragiczne wydarzenie z 1945 roku. Jakie miejsca w Hiroszimie zasługują na największą uwagę? 

Hiroszima i Nagasaki to miasta-legendy, które już na zawsze pozostaną ważnymi historycznie miejscami na mapie Japonii. To właśnie na nie w trakcie II wojny światowej Amerykanie zrzucili dwie bomby atomowe, powodując śmierć kilkuset tysięcy osób i nieodwracalne zniszczenia w infrastrukturze.

Dziś miasto w niczym nie przypomina miejsca z sierpnia 1945 roku. Powstało tu wiele ośrodków i pomników, które przypominają o tragedii, mają one jednak wyłącznie charakter informacyjny i historyczny, nie są zachowanymi przez lata zabytkami. To głównie dla nich przyjeżdżają turyści z innych państw. Poznaj historię Hiroszimy i ciekawostki na jej temat, a także najpopularniejsze miejsca wśród odwiedzających miasto.

Hiroszima – atak i historia miasta

Podczas ataku Hiroszimę zamieszkiwało około 300 tysięcy ludzi, oprócz tego w mieście stacjonował garnizon wojskowy. 6 sierpnia 1945 roku o godzinie 8.15 w centrum nastąpił wybuch bomby atomowej o nazwie "Little boy", zrzuconej przez amerykański samolot. Według Stanów Zjednoczonych był to krok konieczny do poddania się Japonii, a tym samym ostatecznego zakończenia II wojny światowej.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Po ataku na Hiroszimę z miasta pozostało niewiele. Większość budynków była doszczętnie zniszczona. Całe miasto trzeba było od nowa odbudować. Hiroszima i Nagasaki przez wiele lat starały się przywrócić w mieście spokój i odnowić infrastrukturę. Współcześnie turyści odwiedzający Hiroszimę doceniają ją nie ze względu na architekturę, ale na doznania duchowe. Zobaczenie na własne oczy miejsca tak dużej tragedii, która zapisała się na kartach historii, jest ogromnym przeżyciem. Kultywowanie historii o atakach w Hiroszimie i Nagasaki mają szerzyć wśród ludzi świadomość na temat zła, jakim jest wojna i bomby atomowe.

Atrakcje w Hiroszimie – co warto zobaczyć?

Jednym z głównych miejsc, do którego udają się turyści po przyjeździe do Hiroszimy, jest Pomnik Pokoju, nazywany także Kopułą Bomby Atomowej. To jedyny budynek, który znajdował się w tak bliskiej odległości od miejsca zrzucenia bomby atomowej. Znaczna jego część została zniszczona, jednak do dziś można zobaczyć go w takim samym stanie, w jakim zastano go bezpośrednio po wybuchu. Pomnik Pokoju został odpowiednio zabezpieczony przez Japończyków, dzięki czemu został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Miejscem znajdującym się w sąsiedztwie Kopuły Bomby Atomowej jest Park Pokoju – wyjątkowy nie tylko ze względu na piękne widoki i zadbaną roślinność, ale przede wszystkim za sprawą atmosfery, jaka tu panuje. Park Pokoju nie ma być miejscem smutnym, ma jedynie skłaniać do refleksji. Jest poświęcony ofiarom wybuchu w Hiroszimie oraz innym działaniom mającym na celu szerzenie pokój na świecie. W parku znajduje się wiele tablic informacyjnych oraz inne ważne punkty turystyczne, takie jak Dzwon Pokoju czy Wzgórek Pamięci – miejsce, w którym zostały pochowane szczątki ofiar ataku bombowego. Można znaleźć tam również Pomnik Pamięci Dzieci, który ukazuje małą dziewczynkę cierpiącą na chorobę popromienną. Obok dziecka znajdują się również kolorowe żurawie, które mają symbolizować zdrowie i długowieczność.

Odwiedzający mogą udać się także do Muzeum Pokoju, w którym została bliżej przedstawiona historia Hiroszimy. Wejście jest płatne, jest to jednak tylko symboliczna kwota. W muzeum znajdą się zachowane z okresu wybuchu zdjęcia oraz przedmioty, które nie zostały zniszczone. Jednym z bardziej przejmujących elementów Muzeum Pokoju jest specjalnie stworzona makieta miasta, która przedstawia Hiroszimę przed i po wybuchu. Na ścianie budynku znajduje się duży zegar wskazujący godzinę 8.15.

Ciekawostki o japońskiej Hiroszimie

Od 1949 roku Hiroszima funkcjonuje również pod nazwą Miasto Pokoju. Co roku organizowane są tu obchody upamiętniające tragedię oraz manifestacje pokojowe, w których biorą udział mieszkańcy różnych miast Japonii, a także turyści z innych państw.

W Hiroszimie powstała potrawa o nazwie okonomiyaki. Są to płaskie placki pieczone na dużej rozgrzanej blasze z różnymi dodatkami. Mogą być to zarówno danie mięsne, jak i wegetariańskie. Okonomiyaki jest nie tylko tradycyjną potrawą miasta, ale również całej Japonii.

Hiroszima nie ma swojego metra, co prawdopodobnie spowodowane jest zbyt dużym kosztem budowy ze względu na położenie miasta. Wyróżnia się jednak wyjątkowym podejściem do transportu publicznego. To właśnie tutaj można spotkać najstarsze tramwaje z okresu II wojny światowej, które nadal są w użytku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Photographed by MR.ANUJAK JAIMOOK/Getty Images

Pozostałe wiadomości