Pracownicy kultowego hotelu w materiale Dzień Dobry TVN uchylili rąbka tajemnicy i zdradzili, jak wygląda ich codzienność w słynnym budynku. Jakie tajemnice skrywa?
Jakich utrudnień możemy się spodziewać? Które ulice zostaną wyłączone z użytku?
"Nie ma w stolicy miejsca na akty wandalizmu".
Gwarantowany widok na centrum miasta.
Biała Podlaska wygrała po raz drugi.
Bangladesz jest niewielkim państwem zamieszkiwanym przez ponad 160 milionów osób, co czyni je 8. najbardziej zaludnionym krajem na świecie. Flaga Bangladeszu przedstawia czerwone koło, które jest symbolem walki o niepodległość, umieszczone na zielonym tle. Stolicą i zarazem największym miastem jest Dhaka. Zamieszkuje ją około 17 milionów osób. Dhaka jest jednocześnie akademicką stolicą kraju. Mieszczą się tam również największe ośrodki przemysłu metalurgicznego, odzieżowego oraz spożywczego.
Pekin to stolica Chin. Okazałe miasto podzielone jest na 16 okręgów administracyjnych, wśród których znajdują się 2 powiaty i 14 dzielnic. Pekin wielokrotnie zmieniał nazwę. Znany było jako Beiping, Yanjing, a także Cambaluc. Jest to, zaraz po Szanghaju, drugie pod względem ludności miasto w Chinach.
Biszkek, czyli stolica Kirgistanu, nie jest częstym celem podróży Polaków – najczęściej turyści trafiają tu ze względu na piękne górskie tereny: w tym azjatyckim kraju zajmują one aż 93% powierzchni. Miasto położone jest u podnóża Gór Kirgiskich, pasma Tien-szanu. Mimo że Biszkek jest stolicą, zupełnie nie przypomina wielkich miast europejskich.
Astana to nietypowa stolica, która zadziwia zarówno nowoczesnym budownictwem, jak i okultystyczną symboliką.
Dżakarta, inaczej Jakarta, leży na wyspie Jawie. Stolica Indonezji znajduje się w pierwszej dwudziestce największych miast na świecie. Jest dodatkowo bardzo gęsto zaludniona – według danych Dżakartę zamieszkuje około dziesięciu milionów osób. Mimo że miasto nie ma bogatej, bardzo długiej historii, jest wiele miejsc, które warto zobaczyć podczas podróży po tej azjatyckiej metropolii.
Montevideo (Urugwaj) jest najbardziej wysuniętą na południe ze wszystkich stolic kontynentu Ameryki Łacińskiej. Znajdują się tutaj zabytkowe kościoły, muzea, ale przede wszystkim codzienne, spokojne atrakcje miasta w postaci pokazów tango, kawiarni i transmisji meczów futbolowych.
Kiszyniów jest sercem Mołdawii, centrum kulturalnym, przemysłowym i największym miastem w kraju. Większość budynków ma socrealistyczne korzenie, ale można tu znaleźć zabytki XIX-wiecznej architektury sakralnej z czasów, kiedy miasto przeżywało rozkwit. Niestety, wiele z nich zniszczyła II wojna światowa. Żaden z zabytkowych budynków Kiszyniowa nie jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Zagrzeb jest największym miastem Chorwacji. To także stolica tego kraju. Praktycznie na każdym kroku na turystów czeka tutaj mnóstwo atrakcji. Zarówno samo miasto, jak i jego okolice, oferują naprawdę dużo. Coś dla siebie znajdą tutaj miłośnicy wysokiej kultury, pieszych wycieczek i wybornej kuchni.
Robert Korzeniowski: "To nie było oczywiste, że powstanie właśnie w tym miejscu".
Kunszt, wyrafinowanie i elegancja - te trzy słowa wystarczą, by w pełni opisać Wiedeń, stolicę Austrii. Miasto to stanowi wielkie, przestrzenne muzeum, gdzie każdy budynek to odrębne dzieło sztuki. Jakie tajemnice kryje Wiedeń? Co zobaczyć podczas wizyty w nim i na co zwrócić szczególną uwagę?
Buenos Aires, stolica Argentyny, to jedno z największych miast Ameryki Południowej. Mieszka tu prawie 3 miliony ludzi, a ponadto co roku odwiedza je wielu turystów. Buenos Aires to nie tylko miasto turystyczne. Jest to jednocześnie centrum handlowe, finansowe i naukowe kraju.
Berno to od 1848 r. stolica Szwajcarii. W mieście znajduje się m.in. siedziba Parlamentu oraz rządu tego kraju. Położone jest w wyjątkowo malowniczej okolicy, dlatego co roku przyciąga tłumy turystów.
Praga jest stolicą i jednocześnie największym miastem Czech. Dzięki temu znajduje się tam wiele zarówno zabytków, perełek architektonicznych (m.in. wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO centrum miasta), jak i atrakcje dla dzieci. W Pradze nie sposób się nudzić.
Stolica Azerbejdżanu może kojarzyć się Polakom z rewolucją w Baku, chociażby z racji "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Baku to niezwykłe miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą. Warto poznać je bliżej.
Zamek Królewski w Warszawie to symbol polskiej niepodległości. Budowla została doszczętnie zniszczona podczas II wojny światowej. Właśnie mija 5oHistoria odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie
Quito to miasto położone na wysokości ponad 2700 m n.p.m. w otoczeniu gór i wulkanów. Turyści przybywający do Ekwadoru mogą podziwiać nie tylko zapierające dech w piersiach widoki, ale również zapoznać się z tamtejszymi zabytkami, stanowiącymi połączenie wpływów mauryjskich i hiszpańskich – dwa światy. Pierwszy z nich odzwierciedla stara część Quito, pełna nietypowej architektury i historycznych budynków. Druga, nowsza część to kwintesencja nowoczesnego stylu życia, pełnego rozrywki, nocnych klubów i restauracji.
Turkmenistan to kraj, który rzadko jest przez turystów obierany jako kierunek wakacji. Warto jednak wybrać się tam, chociażby ze względu na stolicę kraju, czyli Aszchabad. Co można tam zobaczyć?
Irbil, znany również jako Arbil, jest jednym z największych miast irackiego Kurdystanu. Co roku odwiedza je masa turystów z całego świata. Niepowtarzalna architektura, piękne widoki i zabytki historyczne przyciągają obcokrajowców i zachęcają do poznania odmiennej kultury. Co ciekawego można zwiedzić w Irbilu? Poznaj największe atrakcje miasta i zorganizuj niezapomnianą podróż.
Na liście egzotycznych kierunków wakacyjnych Tajlandia pojawia się bardzo często. Wycieczki mają w swojej ofercie biura podróży, ale wiele osób decyduje się na zorganizowanie podróży samemu. Czy w ogóle warto polecieć do Tajlandii? Co trzeba zobaczyć w Bangkoku?
Na spacer po Warszawie zabrali nas Ci, którzy "do Warszawy wracają, a nie przyjeżdżają" - Antoni Pawlicki i Grzegorz Kalinowski. Dowiedzieliśmy się m.in. gdzie znajduje się jedna z najpiękniejszych miejskich plaż na świecie i dlaczego ulicą Ząbkowską popłynęła niegdyś rzeka spirytusu! O życiu w stolicy i planach jej powiększenia rozmawialiśmy z Magdą Gessler, Tomaszem Koneckim i Maciejem Mazurem. Jak myślicie, kto z naszych gości nie przyznawał się, że pochodzi z Warszawy i dlaczego?
Partia rządząca zapowiada rozszerzenie granic Warszawy. Stolica miałaby zostać powiększona o najbliższe gminy, które z nią sąsiadują. Co zmieni powiększenie Warszawy? Kto na tym zyska, a kto straci? Kto będzie wybierał prezydenta Warszawy? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN: dra Adama Gendźwiłła z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.
Pałac Kultury i Nauki powstał sześćdziesiąt jeden lat temu i od razu stał się symbolem Warszawy. Wiele osób nie wyobraża sobie stolicy bez niego. Należy do nich m.in. kronikarka PKiN Hanna Szczubełek. Panią Hannę zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby przybliżyła nam historię swojego związku z nim. Czy zdradziła nam jakieś tajemnice dotyczące budynku? Gdzie w pałacu znajduje się "kocia republika"?
Ludzie przybywają tu z nadzieją na sukces. Pakują manatki i przyjeżdżają do Warszawy, miasta równie drapieżnego co uległego. Zapraszamy na "Historie Miasta" Ludwika Lisa. Kim są "prawdziwi" warszawiacy?
Nasza opowieść zacznie się jak bajka... W pewnym warszawskim domu zamieszkła grupa ludzi, którzy się wcześniej nie znali, którzy przybyli do tego domu i stolicy z rożnych stron Polski. Ci ludzie muszą sobie poradzić z przetrwaniem w stolicy, życiem w nowym miejscu i domu. Czy spełnią się ich marzenia? Na naszej kanapie zasiedli bohaterowie serialu "Wawa NON STOP": Maciej, Joanna, Dobrusia i Janek.