Stadion Narodowy ma już 10 lat. "To nie było oczywiste, że powstanie właśnie w tym miejscu"

Stadion Narodowy kończy 10 lat
Źródło: Dzień Dobry TVN
Narodowy kończy 10 lat!
Narodowy kończy 10 lat!
Stadion Narodowy ma 10 lat
Stadion Narodowy ma 10 lat
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Jak ćwiczyć z gumami?
Jak ćwiczyć z gumami?
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Proste ćwiczenia na stres - całość
Proste ćwiczenia na stres - całość
Trening brzucha
Trening brzucha
Trening z taśmami dla każdego
Trening z taśmami dla każdego
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Trening kettlebell lifting
Trening kettlebell lifting
Mija dekada od wybudowania Stadionu Narodowego w Warszawie. Dziś nie wyobrażamy sobie panoramy stolicy bez tego charakterystycznego budynku, ale kilkanaście lat temu rozważano opcję, by powstał w zupełnie innym miejscu. Jakie lokalizacje były brane pod uwagę? O historii PGE Narodowego opowiedział w Dzień Dobry TVN Robert Korzeniowski.

Stadion Narodowy - budowa

Dziesięć lat temu częstym gościem na budowie Stadionu Narodowego był Filip Chajzer, który przed kamerą Dzień Dobry TVN aktualizował informacje, dotyczycące postępu prac.

- Szesnaście tysięcy pali w 170 dni. (...) Na samym szczycie iglicy znajduje się tak zwana lampa przeszkodowa, czyli czerwony punkcik. Jej gwarancja wynosi 25 lat, ale wiadomo, to jest tylko elektronika, przecież zawsze może się zepsuć. I właśnie dlatego na samej górze iglicy zainstalowano specjalne poprzeczki dla alpinisty, który może tam wejść i ją naprawić. (...) Parking robi naprawdę gigantyczne wrażenie. Podczas meczów i imprez masowych będzie zamknięty. Chodzi o zagrożenie terrorystyczne - słyszymy w archiwalnym materiale.

Dekadę później dziennikarz spotkał się w studio Dzień Dobry TVN z Robertem Korzeniowskim, by przypomnieć widzom początki funkcjonowania kultowego dziś stadionu.

- W 2007 roku podjęto decyzję, że będziemy organizatorami Euro. Wcale to nie było oczywiste, że Stadion Narodowy powstanie właśnie w tym miejscu, w którym jest. Rozpatrywano różne lokalizacje - choćby w okolicach dawnej Huty Warszawa, o Służewcu też mówiono - zdradza lekkoatleta.

Sportowiec jest związany ze Stadionem Narodowym po dzień dzisiejszy. Z tym miejscem łączy go nie tylko rozrywka, lecz także praca.

- Pamiętam pierwszy mecz, na którym byłem na Stadionie Narodowym. To był mecz Polska-Portugalia. Wielka inauguracja. Wszyscy byli tym bardzo podnieceni. Sprawdzaliśmy, czy wszystko działa na tym stadionie. Dzisiaj tych wydarzeń jest cała masa - komentuje Korzeniowski.

"Pływaki" ze Stadionu Narodowego

Na kartach historii Stadionu Narodowego mocno zapisało się wydarzenie z 16 października 2012 roku. To właśnie wtedy miał się odbyć mecz Polska-Anglia, który został odwołany ze względu na ulewny deszcz, a w konsekwencji zbyt nasączoną wodą murawę stadionu. W pewnym momencie na boisko wbiegło dwóch mężczyzn, którzy w brawurowy sposób zaczęli ślizgać się po przemoczonej trawie. Z gracją unikali próbujących ich złapać ochroniarzy. W mediach zostali okrzyknięci tzw. pływakami ze Stadionu Narodowego.

Gościem Dzień Dobry TVN był jeden z nich, Mariusz Wawryniuk. Po dziesięciu latach wspomina ten legendarny wybryk. - To był pomysł spontaniczny. Nawet nie zastanawialiśmy się nad tym. Weszliśmy na płytę i zaczęliśmy po niej biegać. Ochrona nas doprowadziła do aresztu - opowiada nasz rozmówca.

Jak Robert Korzeniowski wspomina czasy, w których słowo "stadion" kojarzyło się z handlem, a nie ze sportem? Tego dowiecie się z naszego materiału wideo. Jeżeli nie zdążyliście obejrzeć Dzień Dobry TVN na żywo, wszystkie odcinki programu znajdziecie na platformie Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!