Elafonisi administracyjnie należy do regionu Krety, położona jest tuż przy jej wybrzeżu. Doskonale sprawdza się jako cel rodzinnych wakacji i ciekawostka przyrodnicza, którą warto zobaczyć przy okazji pobytu w Grecji.
Podróże samolotem i nie tylko
Różowa plaża na greckiej wysepce Elafonisi – walory przyrodnicze
Cała wyspa wraz z otaczającą ją laguną została wpisana na listę Natura 2000 – programu chroniącego obszary o wyjątkowych walorach przyrodniczych i zagrożone gatunki zwierząt. Nic dziwnego – Elafonisi w Grecji uważana jest za jeden z najbardziej wartościowych pod względem przyrodniczym zakątków Europy . Można tam spotkać wiele endemicznych gatunków, między innymi żółwie morskie, a także niespotykane nigdzie indziej rośliny. Charakterystyczny różowy odcień piasku plaża zawdzięcza rozkruszonym koralowcom pochodzącym z rafy, która kiedyś znajdowała się na dnie w pobliżu wyspy, a także fragmentom muszelek.
Komu spodoba się Elafonisi?
Szeroka plaża wyróżnia się bardzo łagodnym zejściem do morza – na znacznej części obszaru woda sięga do kolan, a fale delikatnie opływają brzeg. Głębsze rejony morza znajdują się dopiero poza łańcuchem skał. Woda jest także przyjemnie ciepła. W związku z tym Elafonisi idealnie nadaje się na wypoczynek z dziećmi, a także dla wszystkich, którzy lubią spokój na plaży . Wprawdzie przyjeżdża tu wielu turystów, ale rozległy teren sprawia, że miejsce nie jest przesadnie zatłoczone – szczególnie po godzinie 17, gdy odjeżdżają wycieczki zorganizowane. Na plaży zlokalizowany jest bar z ciepłymi przekąskami, a niedaleko znajdują się tawerny czynne w sezonie. Dostępne są także leżaki, parasole oraz zadbana toaleta.
Mroczna historia Elafonisi u wybrzeży Krety
Choć wyspa przypomina raj, w jej historii zapisały się co najmniej dwa dramatyczne wydarzenia. Zgodnie z legendą różowy kolor piasku związany jest z rzezią, do której doszło na wyspie w 1824 roku podczas tureckiej okupacji. Zginęło wówczas kilkaset kobiet, dzieci i starców próbujących schronić się na wyspie w oczekiwaniu na statek, który miał zabrać ich na jedną z Wysp Jońskich. Różne źródła podają liczby od 640 do 850 ofiar. Obecnie na wyspie znajduje się miejsce upamiętniające to wydarzenie oraz kaplica Agia Irini. Poza tym na wyspie próżno szukać jakichkolwiek zabudowań.
Turecka rzeź to nie jedyny tragiczny moment w historii Elafonisi. W 1907 roku na klifach zachodniego wybrzeża wyspy rozbił się i zatonął płynący do Indii pasażerski statek parowy "Imperatrix", który należał do linii Austrian Lloyd. Wrak do dziś spoczywa na dnie niedaleko skalnych klifów. Zginęło wówczas 38 osób, które na szalupie ratunkowej próbowały dostać się na ląd. Po tym incydencie zbudowano na Elafonisi latarnię, która jednak została zniszczona podczas II wojny światowej.
Aktywny wypoczynek w obrębie laguny Elafonisi
W bliskiej odległości od różowej plaży panują doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, takich jak kitesurfing, windsurfing czy nurkowanie . Na jej zachodnim krańcu znajduje się Elafonisi Kite Club, w którym można wypożyczyć potrzebny sprzęt i zapisać się na lekcje dla początkujących lub średnio zaawansowanych amatorów kitesurfingu. W obrębie laguny woda jest płytka, co zapewnia bezpieczne warunki również dla dzieci i osób, które nie miały wcześniej do czynienia z tym sportem.
Jak dojechać do Elafonisi?
Najpopularniejsza droga prowadząca na tę rajską plażę wiedzie od miasta Kisamos na północno-zachodnim wybrzeżu Krety. Do pokonania samochodem będzie 50 kilometrów. Należy kierować się w stronę miejscowości Elos, a następnie przejechać wzdłuż zachodniego wybrzeża wyspy lub przez wąwóz Topolia, korzystając ze zjazdu w Kokkino Metochi. Obie trasy zapewniają niezapomniane wrażenia widokowe. Kolejna możliwość to wyjazd z innego większego miasta, Chanii, która jest położona w odległości 80 kilometrów od Elafonisi. Po dotarciu na miejsce można skorzystać z parkingu i dalszą część trasy pokonać pieszo. Z wybrzeża Krety na Elafonisi można dostać się bardzo łatwo – wystarczy przejść przez płytką lagunę otaczającą tę niewielką wyspę.
Zamiast dojazdu wynajętym samochodem można też wykupić zorganizowaną wycieczkę. W programie może znaleźć się dodatkowo zwiedzanie pobliskiego klasztoru Chrysoskalitissa lub innych plaż w tym rejonie, na przykład Kedrodasos.
Zobacz także:
- Wysiłek Polaków na rzecz uchodźców doceniony za granicą. "Powinni dostać Pokojową Nagrodę Nobla"
- Jak będą wyglądać tegoroczne wakacje? "Zadajemy sobie pytanie: czy wypada, czy można"
- Koncert "Razem z Ukrainą". "Mamy pomysł, by połączyć zarówno aktywność muzyczną, jak i aktorów"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: DaLiu/Getty Images