Gwiazdy

#BezCukru: odważnie o życiu na wózku inwalidzkim i seksie. "Muszę wspomagać się wibratorem medycznym"

Gwiazdy

Aktualizacja:
Reporter:
Oskar Netkowski
#BezCukru 1. Łukasz Wala

Łukasz Wala był czynnym zawodnikiem judo, członkiem kadry narodowej i medalistą mistrzostw Polski i Pucharu Europy. Na początku 2018 r. miał wypadek, który skazał go na życie na wózku. Jak wygląda jego codzienność? Łukasz Wala i Oliwa Cholewińska byli gośćmi pierwszego odcinka cyklu "#BezCukru z Oskarem Netkowskim", w którym zwierzyli się ze swoich najintymniejszych sekretów.

Łukasz Wala i wypadek, który zmienił wszystko

O 18-letnim judoce z Rybnika, który uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu, jeszcze kilka lat temu rozpisywały się wszystkie lokalne tytuły. Łukasz Wala wracał z zawodów w Japonii, gdy na ostatniej prostej autostrady w drodze z warszawskiego lotniska do domu, doszło do tragicznego zdarzenia, które na zawsze zmieniło jego życie.

- Nie lubię słowa niepełnosprawność, bo wiem, jak to się ludziom kojarzy. Kiedy dzwonię w jakieś miejsce dopytać o szczegóły techniczne, to nie mówię, że jestem niepełnosprawny, tylko jeżdżę na wózku. Cieszę się, że młodość przeżyłem dużo wcześniej niż inni. Dzięki temu, że doświadczyłem imprezowego czasu, dziś nie mam potrzeby do szaleństw i nie czuję, że coś straciłem - opowiedział Łukasz Wala.

Podczas feralnego wypadku młody judoka był w aucie ze swoim bratem Adrianem. Zapytany przez reportera dziendobry.tvn.pl Oskara Netkowskiego, czy czuł żal, że to on ucierpiał, nie krył zmieszania.

- Miałem takie myśli, dlaczego ja. Dlaczego tak wyszło. Ale z perspektywy czasu dobrze sobie z tym radzę, więc myślę sobie, że to musiało paść na mnie - przyznał.

Łukasz Wala i historia jego miłości

Determinacja, wewnętrzna siła i sportowy duch, który drzemie w Łukaszu od zawsze, nie pozwoliły mu się poddać. Miał 18 lat, kiedy zaczął jeździć na wózku, a jego dorosłe życie miało się dopiero zacząć. Nie przyjmował do wiadomości, że ma na swojej drodze ograniczenia. Miłość znalazł 7 miesięcy po tragicznym zdarzeniu.

- Zaczęliśmy pisać z Oliwką kilka miesięcy po wypadku. Sam nie wiedziałem, jak żyć, więc nie wiedziałem, czy to nam wszystko wyjdzie. Pierwsze swoje razy po wypadku miałem z Oliwką właśnie - wyznał były judoka.

Dla ukochanej TikTokera to także był pierwszy raz. Podobnie jak Łukasz, wszystkiego uczyła się na nowo.

- Wcześniej nie miałam styczności z osobą na wózku. To była jedna wielka niewiadoma. Od razu pojawiła się u mnie akceptacja. Wiedziałam, na co się piszę - mówiła Oliwia Cholewińska.

Jak osoby na wózku uprawiają seks?

Popularny na TikToku Łukasz i jego dziewczyna Oliwia bez skrępowania mówią o swojej intymności. Seks jest dla niech tematem powszednim. Zapytani o praktykę nie przejawiali zawstydzenia. Wręcz przeciwnie - ucieszyli się, że ktoś w końcu podjął ten temat.

- To największy temat tabu, który pojawia się na imprezach. Ludzie po alkoholu pytają czy mogę, czy działa, jak to wygląda. Mogę uprawiać seks. Nie ma tylko jednej pozycji, a kilka. Jest wachlarz możliwości. A czy "działa"? U praktycznie 90 proc. osób na wózku - nie działa. Trzeba się posiłkować wibratorem medycznym bądź zwykłym wibratorem. To, że nogi nie działają, to jedna sprawa, ale narządy wewnętrzne też nie działają najlepiej - przyznał Łukasz.

- Jeśli chodzi o płodność, to wszystko działa, a sam stosunek wymaga stymulacji, żeby wszystko było bardziej... twardsze - podsumował. Jego zdaniem nadal niewiele uwagi poświęca się osobom z niepełnosprawnościami, a na temat ich intymności nie wiadomo prawie nic.

- Większość materiałów na ten temat, mam wrażenie, jest u mnie na TikToku i na kanałach innych twórców. Cieszę się z dużej ilości wyświetleń, bo jak ktoś to zobaczy, jakaś dziewczyna albo facet, którzy będą spotykali się z kimś na wózku, to może przypomną sobie moje treści. Mam cichą nadzieję, że komuś pomogłem, że ktoś będzie miał chociaż jedną noc dobrą dzięki mnie - stwierdził Łukasz Wala.

- Ja sama nie mogłam znaleźć informacji na ten temat, jak zaczynałam spotykać się z Łukaszem. Nigdzie nie było informacji, które mogłyby mi pomóc - dodała Oliwia.

Czym jest wibrator medyczny?

Wibrator medyczny pomaga mężczyznom z urazem rdzenia kręgowego osiągnąć wytrysk. Urządzenie przeznaczone jest zazwyczaj do użytku zewnętrznego. TikToker chętnie podzielił się swoimi doświadczeniami w tym zakresie.

- Korzystanie z wibratora medycznego i mówienie o tym to rzecz, która wychodzi poza strefę komfortu, żeby mówić o tym, że muszę się nim wspomagać. Ale przychodzi mi to naturalnie. Musiałem nauczyć się seksualności na nowo. Dowiedzieć się, gdzie są miejsca erogenne, bo trochę się zmieniły. Teraz są tam, gdzie czuje najbardziej, czyli barki, uszy, szyja i te miejsca na dole, które są najbardziej ukrwione. Tam czucie jest zachowane dobre, a nawet chyba największe w całym ciele - tłumaczył Wala, który próbował także innych wspomagaczy. Farmakologia okazała się jednak mało skuteczna. Seks dla osób na wózku jest możliwy, ale wymaga pracy.

- Nasz pierwszy raz z Oliwią nie był udany. Użyłem niebieskiej tabletki, tej magicznej. Nie do końca działało to na mnie dobrze. Nauczyłem się radzić sobie bez takiego wspomagania. Sprawność fizyczna jest istotna. Zauważyłem, że mógłbym być bardziej zwrotny. Chodzę na siłownię, bo ta siła jest ważna - zwierzył się Łukasz.

Łukasz Wala pojawił się w 11. edycji "Top Model".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Reporter: Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN Online

Pozostałe wiadomości