Tierra del Fuego swoją nazwę zawdzięcza poświacie, którą widzieli dopływający do wysp żeglarze pod wodzą Ferdynanda Magellana. Najprawdopodobniej nie był to jednak efekt jakiegoś fantastycznego zjawiska – jak zdawali się sądzić żeglarze – a naturalna poświata rozchodząca się od ognisk palonych przez tubylców.
Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy
Położenie Tierra del Fuego
Tierra del Fuego, czyli Ziemia Ognista, położona jest u południowych wybrzeży Ameryki Południowej. Zajmuje powierzchnię 73,7 tys. km². Najdalej na południe wysuniętą wyspą archipelagu Tierra del Fuego jest Hornos ze słynnym przylądkiem Horn. Z kolei największa wyspa archipelagu to Isla Grande de Tierra del Fuego o powierzchni ok. 48 tys. km². W skład archipelagu wchodzą także mniejsze wyspy:
- Navarino,
- Hoste,
- Clarence,
- Santa Inés,
- Desolación,
- Riesco,
- Picton, Lennox i Nueva,
- Landfall,
- Nunez,
- Stewart,
- Londonderry,
- Gordon,
- Tomas.
Tierra del Fuego w jednej trzeciej przynależy do Argentyny, a w dwóch trzecich do Chile. Do Argentyny należy wschodnia część archipelagu z głównym ośrodkiem administracyjnym Ushuaia. Natomiast zachodnia część archipelagu należy do Chile. W tej części główne miasta to Puerto Williams, Porvenir i Manantiales.
Komunikacja na Tierra del Fuego
Tierra del Fuego ma dość ubogą siatkę dróg. Nie ma tutaj kolei. Główne miasta mają połączenia lotnicze z Punta Arenas w Chile i Rio Gallegos w Argentynie. Kluczowa jest przede wszystkim komunikacja morska. Cały czas działają regularne połączenia z Porvenir do Punta Arenas, a statki morskie łączą Ushuaię i Isla Navarino z Chile.
Ukształtowanie Tierra del Fuego
Tierra del Fuego jest bardzo zróżnicowana. Większość północnej części głównej wyspy, składająca się z topografii lodowcowej, głównie jezior i moren, ma mniej niż 180 metrów wysokości, a wybrzeża Atlantyku i Cieśniny Magellana są nisko położone. Natomiast południowa i zachodnia część głównej wyspy oraz całego archipelagu to swoiste przedłużenie Andów, ze szczytami przekraczających 2000 m, w szczególności Monte Sarmiento (2300 m) i Monte Darwin (2438 m). Znajdują się tu także lodowce górskie. Klimat Ziemi Ognistej jest chłodny w lecie i zimny w zimie. Wyspę cechuje duży roczny kontrast między opadami. Na odsłoniętych południowych i zachodnich terenach Tierra del Fuego roślinność ogranicza się do mchów i karłowatych drzew. Centralna część głównej wyspy ma lasy liściaste, a północne równiny cechują się osłoną kępową.
Piękno Tierra del Fuego
Tierra del Fuego uwodzi dziesiątkami szczytów pokrytych lodowcami oraz błękitnoszarymi jeziorkami. Na trasie między Rio Grande a Ushuaią rozciągają się z kolei ogromne, wiecznie zielone lasy. Utrzymuje się tutaj klimat subpolarny o sporej ilości opadów. Średnie temperatury wahają się od 10–11℃ (styczeń) do 0–2℃ (lipiec). Na wschodzie archipelagu występują suche stepy subantarktyczne, a także kserofilne zarośla. Południową część wypełniają bukowo-cedrowe lasy. Niewiele tutaj roślinności trawiastej.
Tierra del Fuego to także dom wielu zwierząt. Szczególnie w strefie przybrzeżnej spotkać można kondory olbrzymie, rybołówki, ostrygojady, a nawet albatrosy. W lasach żyją nutrie, szynszyle, pudu, krasnogonki krótkodziobe. Niewątpliwą atrakcją są pingwiny magellańskie.
Ushuaia na Tierra del Fuego
Tierra del Fuego to archipelag wielu mniejszych lub większych wysp, a jego najważniejszym miastem jest niezaprzeczalnie Ushuaia. To także najbardziej wysunięte na południe miasto na świecie, więc wiele osób przyjeżdża tutaj z myślą o swoistym krańcu świata. Warto zatrzymać się w tej przepięknej górskiej okolicy, a także wybrać się na spacer po lodowcu lub na plażę z widokiem na portową część wyspy.
Turystyka na Tierra del Fuego
Tierra del Fuego może odstraszać trudnymi warunkami klimatycznymi. Jej niezwykłe ukształtowanie, flora i fauna przyciągają jednak spore grupy turystów. Główną atrakcję stanowią lodowce (np. Martial), wiecznie zielone lasy i miasto Ushuaia. Turyści chętnie odwiedzają także Park Narodowy Ziemi Ognistej. Dużą popularnością cieszą się wycieczki w kierunku Antarktydy.
Zobacz także:
- Rijeka – najciekawsze zabytki i najpiękniejsze plaże
- Uppsala, czyli piękne miasto w Szwecji. Co warto w nim zobaczyć?
- Kiszyniów. Atrakcje, zabytki, historia miasta
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Posnov