23 lata temu - 11 września - dwa samoloty uderzyły w wierze World Trade Center. Trzecia maszyna uderzyła w Pentagon. Spora część z nas dokładnie pamięta, co robiła tego dnia. Na ile prawdziwe są nasze wspomnienia? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Damian Paradowski, psycholog i Maja Kamińska, psycholożka prowadzący profil na Instagramie "Uważne Głowy".
Co pamiętamy z 11 września 2001 roku?
Badania pokazują, że część z nas dokładnie pamięta, co robiła 11 września 2001 roku i w jakich okolicznościach dowiedziała się o zamachu. - My tak naprawdę, bardzo często mamy złudzenie, że coś doskonale pamiętamy, ale później okazuje się, że pamiętamy np. niewielką część tej rzeczywistości, a nasze wspomnienia są zniekształcone - powiedział w Dzień Dobry TVN Damian Paradowski, psycholog.
- Często traktujemy pamięć, jako taki aparat, który idealnie zapisuje dane zdarzenie 1:1 i potem możemy sobie je z szufladki wyciągnąć. Trzeba wiedzieć, że za każdym razem, gdy wyciągamy to wspomnienie ono jest zniekształcane przez aktualną wersję siebie - dodała Maja Kamińska, psycholożka.
W 2001 roku badaczka, która była światkiem ataku na WTC postanowiła sprawdzić, co ludzie pamiętają z 11 września. Następnie powtórzyła je po roku, 5 latach i 10 latach. Pokazało ono, że nawet tak silne wspomnienia ulegają zniekształceniu. - Po roku pamiętali ono ok. 60 proc. informacji, po 5 i 10 latach jedynie 50 proc. informacji - wyjaśnił Damian Paradowski.
Jak wykorzystać zdolność mózgu do modyfikacji wspomnień?
Ta umiejętność naszego umysłu może być pomocna np. podczas nauki. - Jest wiele bardzo fajnych technik bazujących na tym, żeby wzbudzić ciekawość, albo żeby wzbudzić emocje - wyznał Damian Paradowski. - Nowość, np. iść pouczyć się w zupełnie nowym miejscu, to już jest dla mózgu bardzo atrakcyjne - dodała Maja Kamińska.
Warto dodać, że nasze wspomnienia nie tylko ulegają modyfikacji, ale również możliwe jest "zaszczepienie" w umyśle drugiej osoby zdarzenia, w którym ona tak naprawdę nie uczestniczyła. Dobrym tego przykładem jest sprawa 6 młodych mężczyzn skazanych za morderstwo w Central Parku. Trzech z nich - podczas przesłuchań - przyznało się do winy, mimo że byli niewinni.
Jak to możliwe? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czym jest lowizm? "Jesteśmy tak umęczeni i tak zbombardowani"
- Kim jest cichy hejter? "Nie musimy wcale napisać nienawistnego komentarza"
- Nienawiść w sieci to nie żart. Maja Herman: "Zostaje w człowieku"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images