Rocznica potężnej tragedii w Nowym Jorku. Czy pamiętasz, co robiłeś 23 lata temu?

Rocznica potężnej tragedii w Nowym Jorku. Czy pamiętasz, co robiłeś 23 lata temu?
Pamiętam, czy tylko mi się wydaje?
Źródło: Dzień Dobry TVN

23 lata temu - 11 września - dwa samoloty uderzyły w wierze World Trade Center. Trzecia maszyna uderzyła w Pentagon. Spora część z nas dokładnie pamięta, co robiła tego dnia. Na ile prawdziwe są nasze wspomnienia? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Damian Paradowski, psycholog i Maja Kamińska, psycholożka prowadzący profil na Instagramie "Uważne Głowy".

Co pamiętamy z 11 września 2001 roku?

Badania pokazują, że część z nas dokładnie pamięta, co robiła 11 września 2001 roku i w jakich okolicznościach dowiedziała się o zamachu. - My tak naprawdę, bardzo często mamy złudzenie, że coś doskonale pamiętamy, ale później okazuje się, że pamiętamy np. niewielką część tej rzeczywistości, a nasze wspomnienia są zniekształcone - powiedział w Dzień Dobry TVN Damian Paradowski, psycholog.

- Często traktujemy pamięć, jako taki aparat, który idealnie zapisuje dane zdarzenie 1:1 i potem możemy sobie je z szufladki wyciągnąć. Trzeba wiedzieć, że za każdym razem, gdy wyciągamy to wspomnienie ono jest zniekształcane przez aktualną wersję siebie - dodała Maja Kamińska, psycholożka.

W 2001 roku badaczka, która była światkiem ataku na WTC postanowiła sprawdzić, co ludzie pamiętają z 11 września. Następnie powtórzyła je po roku, 5 latach i 10 latach. Pokazało ono, że nawet tak silne wspomnienia ulegają zniekształceniu. - Po roku pamiętali ono ok. 60 proc. informacji, po 5 i 10 latach jedynie 50 proc. informacji - wyjaśnił Damian Paradowski.

Jak wykorzystać zdolność mózgu do modyfikacji wspomnień?

Ta umiejętność naszego umysłu może być pomocna np. podczas nauki. - Jest wiele bardzo fajnych technik bazujących na tym, żeby wzbudzić ciekawość, albo żeby wzbudzić emocje - wyznał Damian Paradowski. - Nowość, np. iść pouczyć się w zupełnie nowym miejscu, to już jest dla mózgu bardzo atrakcyjne - dodała Maja Kamińska.

Warto dodać, że nasze wspomnienia nie tylko ulegają modyfikacji, ale również możliwe jest "zaszczepienie" w umyśle drugiej osoby zdarzenia, w którym ona tak naprawdę nie uczestniczyła. Dobrym tego przykładem jest sprawa 6 młodych mężczyzn skazanych za morderstwo w Central Parku. Trzech z nich - podczas przesłuchań - przyznało się do winy, mimo że byli niewinni.

Jak to możliwe? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości