Filip Cembala to artysta, aktor dubbingowy, wokalista i tekściarz, który sam o sobie mówi, że jest także twórcą lowizmu. Co oznacza ten termin i w jaki sposób koresponduje z codziennością prawie każdego człowieka? Dowiedz się więcej.
Lowizm - co to jest?
"Lowizm, czyli na szlaku po ulgę" - to tytuł premierowej książki Filipa Cembali, którą od 10 września można nabyć w ramach przedsprzedaży. Autor przedstawia w niej swoją wizję tak zwanego lowizmu, czyli odpuszczenia i poszukiwania wewnętrznej ulgi. O głębszym znaczeniu tego słowa opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN.
- Ktoś mógłby, patrząc naskórkowo na to, co mówię, pomyśleć, że zachęcam do tego, żebyśmy się przestali rozwijać. Nic bardziej mylnego. Tylko mam takie poczucie, że żyjemy już w takiej zadyszce, jesteśmy tak umęczeni i tak zbombardowani z każdej strony zaproszeniem do wszelakich najlepszych wersji siebie, że ja bym tak chciał zaprosić (...) do takiego centymetra poszukania tego, że może ja w ustawieniach startowych, bez "najlepszej wersji siebie", też jestem ok - wyjaśnia twórca.
Wyznania Filipa Cembali
Filip Cembala zdobył się w książce na wyjątkową szczerość, ponieważ opisał m.in. przeżycia związane z problemami skórnymi, których w wieku nastoletnim doświadczył. Artysta miał usłyszeć od rówieśników wiele przykrych epitetów. Jak zaznacza, powrót wspomnieniami do tych zdarzeń nie był najłatwiejszy.
- Trochę się tą książką rozdrapałem. (...) Wychodząc z domu pełnego bezpieczeństwa i miłości, ja naprawdę nie sądziłem, że jestem "brzydactwem" i "odmieńcem". Jak się zacząłem z tym konfrontować, to bardzo szybko przyszło do mnie takie przekonanie, że skoro jest we mnie jakaś taka łatwość do słów, to ja nauczę się z siebie śmiać dwa razy głośniej. I wtedy oni tak patrzyli na mnie, ci wszyscy moi (nazwę to być może za dużymi słowami, ale jednak) oprawcy i mieli takie: "No dobra, może brzydki, może dziwny, ale śmieszny, zostawmy go w spokoju" - stwierdził w Dzień Dobry TVN Cembala.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kim jest cichy hejter? "Nie musimy wcale napisać nienawistnego komentarza"
- Jak działa EMDR? Piotr Adamczyk: "Chodzę na psychoterapię i chyba się do tego dogrzebuję pomału"
- Syndrom królowej śniegu. Kobieta samowystarczalna czy żyjąca w ciągłym strachu?
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Anita Walczewska/East News