Od 30 lat nie wie, kim jest. "Nie pamiętał, na czym świat polega"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Człowiek bez tożsamości
Człowiek bez tożsamości
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Żel w walce z guzami mózgu
Żel w walce z guzami mózgu
Moje życie po udarze mózgu
Moje życie po udarze mózgu
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Demencja dopada coraz młodszych
Demencja dopada coraz młodszych
Ma nowe imię, nazwisko i numer PESEL. Jan Wojciech Man ponad 30 lat temu zapomniał o całym swoim dotychczasowym życiu. Do dziś nie wie, kim był i jak znalazł się feralnego dnia, kiedy bezpowrotnie utracił pamięć, na torach kolejowych. Czym jest amnezja? W Dzień Dobry TVN wyjaśniał to psychiatra Michał Ring.   

Człowiek bez tożsamości

Na torach kolejowych trzydzieści lat temu obudził się Jan Wojciech Man. Bezradny, przestraszony i pozbawiony wszelkich wspomnień. - Był jak takie spłoszone, bezradne, przestraszone zwierzę, które jest zagonione pod ścianę (...). Zadzwonił do Fundacji Itaka i powiedział, że nie wie, kim jest - wspominał psycholog Michał Czyżewski.

- Nie pamiętał, kim jest, nie pamiętał w ogóle, na czym świat polega - dodał Wojciech Tochaman, dziennikarz, były prezes Fundacji Itaka. Jak zaznaczył, dla Jana to była szczególnie trudna sytuacja, bowiem otoczenie również nie było sprzyjające.

- Ludzie z niego drwili i wykorzystywali go w pracy. Pracodawcy, kiedy się zorientowali, że mają do czynienia z człowiekiem, który nic nie pamięta, po prostu przestali mu płacić - opowiadał.

Zmagając się z wyzwaniami, które postawiło przed nim życie, Jan uczył się od nowa, jak żyć w społeczeństwie.

- Nie wiedział, że samochody zostały wymyślone, że bankomat nie był od zawsze, nie wiedział, na czym polega świat. Jednak w pewnym momencie okazało się, że zna się na grzybach - mówił Wojciech Tochman.

Ale pomimo tych przeszkód mężczyzna znalazł drogę do przodu i dzięki pomocy ludzi, którzy go wsparli, udało mu się odzyskać tożsamość i żyć normalnym życiem. - Dostał rentę od premiera, mieszkanie z gminy i poszedł do pracy - zdradził dziennikarz.

Na czym polega amnezja?

Pan Jan nie pamięta swojej przeszłości od 30 lat. Czy po upływie tylu lat jest szansa, że wspomnienia powrócą? Psychiatra Michał Ring przyznał, że nie da się tego jednoznacznie stwierdzić.

Jak się żyje, kiedy nie ma wspomnień?
Źródło: Dzień Dobry TVN

- Tak naprawdę to zależy. Lukę pamięciową, czyli niepamięć, która następuje w sposób całkowity i nagły, mogą powodować czynniki organiczne, czyli takie, które zależne są od choroby mózgu, np. udaru. Ale może być to także związane z traumą - zaznaczył gość Dzień Dobry TVN. - A rokowanie zależy od przyczyny - tłumaczył.

Specjalista podkreślił, że całkowita utrata pamięci jest bardzo rzadka. - Jeżeli mówimy o amnezji psychogennej, wtedy tracimy naszą pamięć autobiograficzną. Zazwyczaj tylko w określonym czasie, na przykład związanym z traumą - wskazał.

- Natomiast w przypadku amnezji o podłożu chorobowym bardzo często oprócz pamięci autobiograficznej uszkodzone są również inne rodzaje pamięci, np. pamięć semantyczna czy proceduralna - wyliczał.

Jak wyjaśniał Michał Ring, amnezja psychogenna jest pewną formą ratunku dla naszego mózgu. - To opisywano w przypadku więźniów obozów koncentracyjnych. Amnezja jest wtedy mechanizmem obronnym - podsumował lekarz.

Jak się żyje, kiedy nie ma wspomnień?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Autor: Anna Gondecka

Reporter: Magda Nabiałczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana