Gimnastyka dla mózgu
Każdego dnia nasz mózg narażony jest na wiele różnych, silnych bodźców. Warto więc popracować trochę nad gimnastyką umysłu, by dobrze przygotować go na wyzwania codzienności. W studiu Dzień Dobry TVN neurolożka dr n. med. Monika Czerska opowiedziała widzom o ćwiczeniach poprawiających pamięć i energię.
Neurolożka zaprezentowała m.in. ćwiczenie "kapturka-myśliciela". Jak je wykonać? Dużymi palcami i kciukiem chwytamy małżowinę uszną i masujemy ją (odciągając do tyłu i ściskając). Masaż zaczynamy od góry i przesuwamy się w dół do płatka ucha. Ćwiczenie to poprawia np. pamięć krótko- i długoterminową.
Łatwa i szybka siłownia dla mózgu
Kolejnym ćwiczeniem pokazanym przez dr n. med. Monikę Czerską były "punkty pozytywne". - Kładziemy palce centymetr nad brwiami, tu jest końcówka meridianu żołądka i masujemy, przyklejając język do podniebienia. Robimy to z wdechem i wydechem - powiedziała w Dzień Dobry TVN.
- Pozwalamy na to, żeby krew lepiej krążyła, żeby układ wegetatywny, który w podwzgórzu walczy ze stresem, ucieczką pobudził nam korę nową i twór siatkowaty, cały układ limbiczny, który znajduje się nad kością klinową, dlatego podklejamy ten język do podniebienia po to, by układ motywacyjno-emocjonalny wspierał nasze myślenie przez cały dzień - dodała ekspertka.
Poznaj więcej ćwiczeń i dokładne instrukcje w naszym materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Udar mózgu coraz częściej dotyka młodych ludzi. "Cała lewa strona mojego ciała była niewładna"
- Elon Musk chce wszczepiać implanty do mózgu. Czym jest Neuralink?
- Tak działa mózg. Jak zrozumieć "chemię", która rządzi naszym samopoczuciem?
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News