Gimnastyka mózgu poprawia pamięć i energię w ciągu dnia. Jakie ćwiczenia warto wykonywać, by wesprzeć pracę naszego umysłu? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała neurolożka dr n. med. Monika Czerska.
Gimnastyka dla mózgu
Każdego dnia nasz mózg narażony jest na wiele różnych, silnych bodźców. Warto więc popracować trochę nad gimnastyką umysłu, by dobrze przygotować go na wyzwania codzienności. W studiu Dzień Dobry TVN neurolożka dr n. med. Monika Czerska opowiedziała widzom o ćwiczeniach poprawiających pamięć i energię.
Neurolożka zaprezentowała m.in. ćwiczenie "kapturka-myśliciela". Jak je wykonać? Dużymi palcami i kciukiem chwytamy małżowinę uszną i masujemy ją (odciągając do tyłu i ściskając). Masaż zaczynamy od góry i przesuwamy się w dół do płatka ucha. Ćwiczenie to poprawia np. pamięć krótko- i długoterminową.
Łatwa i szybka siłownia dla mózgu
Kolejnym ćwiczeniem pokazanym przez dr n. med. Monikę Czerską były "punkty pozytywne". - Kładziemy palce centymetr nad brwiami, tu jest końcówka meridianu żołądka i masujemy, przyklejając język do podniebienia. Robimy to z wdechem i wydechem - powiedziała w Dzień Dobry TVN.
- Pozwalamy na to, żeby krew lepiej krążyła, żeby układ wegetatywny, który w podwzgórzu walczy ze stresem, ucieczką pobudził nam korę nową i twór siatkowaty, cały układ limbiczny, który znajduje się nad kością klinową, dlatego podklejamy ten język do podniebienia po to, by układ motywacyjno-emocjonalny wspierał nasze myślenie przez cały dzień - dodała ekspertka.
Poznaj więcej ćwiczeń i dokładne instrukcje w naszym materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Udar mózgu coraz częściej dotyka młodych ludzi. "Cała lewa strona mojego ciała była niewładna"
- Elon Musk chce wszczepiać implanty do mózgu. Czym jest Neuralink?
- Tak działa mózg. Jak zrozumieć "chemię", która rządzi naszym samopoczuciem?
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News